دیوارنگاره «زنان سرزمین من» پس از یک روز از میدان ولیعصر برچیده شد

Screen Shot 2022-10-13 at 10.36.32 AM

به دنبال درخواست تعدادی از چهره‌های برجسته هنری و ورزشی برای برداشتن تصویرخود از دیوارنگاره «زنان سرزمین من» در مرکز تهران، سازمان اوج، وابسته به سپاه پاسداران، جمعه اعلام کرد این دیوارنگاره برچیده شد.

سازمان اوج، روز گذشته از دیوارنگاره‌ای تحت عنوان «زنان سرزمین من، ایران» در مرکز شهر تهران رونمایی کرد. نصب این دیوارنگاره اعتراض تعدادی از چهره‌های هنری و ورزشی را درپی داشت.

دیوارنگاره نصب شده در میدان ولی‌عصر تهران

بیشتر در این باره:

گروهی از بازیگران و ورزشکاران خواستار حذف تصاویر خود از دیوارنگاره میدان ولیعصر شدند

مهرداد معظمی، مدیر روابط عمومی سازمان اوج گفته است: «نظر به اصلاح طرح فعلی دیوارنگاره تا بازگشت مجدد این طرح، امشب طرح جدید رونمایی می‌شود.»

مدیر ورابط عمومی سازمان اوج در توییتی نوشت: «ما به عنوان سازمان هنری رسانه‌ای اوج همواره یکپارچگی ایران عزیز را مدنظر قرار داده‌ایم. تصویر دیوارنگاره تلاش کرده برای پاسداشت مقام زن، تعداد اندکی از زنان موفق سرزمین مان ایران را معرفی کند. برای این روزها که همه جا حرف از زنان است.»

رونمایی از دیوارنگاره «زنان سرزمین من» در میدان ولیعصر در شرایطی صورت گرفت، اعتراضات گسترده ای در واکنش به جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد و زنان نقشی اساسی در این اعتراضات ایفا می‌کنند.

یکی از شعارهای محوری این اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» است که مطالبه لغو قانون حجاب اجباری را نیز در بر می‌گیرد.

در این دیوارنگاره از مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان ایرانی-آمریکایی، و فروغ فرخزاد، شاعر پیشرو و سنت‌شکن ایران، هم عکسی با روسری گنجانده شده است.

ابتدا روز پنجشنبه فاطمه معتمدآریا، بازیگر سرشناس سینمای ایران، در ویدئویی با اعتراض به کشته شدن نوجوانان و جوانان در خیابان‌ها از اقدامات حکومت در مقابله با معترضان به‌شدت انتقاد کرد و در پیامی اینستاگرامی خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی نوشت: «عکس من را از میدان ولی‌عصر پایین بیاورید».

او در پیام ویدئویی خود تصریح کرد: «من در سرزمینی که در میادین آن بچه‌های جوان، دختران کوچک و جوانان آزادی‌خواه را می‌کشند، زن به حساب نمی‌آیم. من مادر مهسا هستم. من مادر سارینا هستم. من مادر تمام بچه‌هایی هستم که در این سرزمین کشته شدند. من مادر همه سرزمین ایران هستم. نه زن در سرزمین قاتلان».

مرضیه برومند، از بازیگران و کارگردانان شناخته‌شده سینما و تئاتر در ایران، نیز از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست عکس او را از دیوارنگاره میدان ولی‌عصر تهران بردارند.

او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «آقایان، عکس مرا از دیواری که زیرش بچه‌ها و جوان‌ها را سرکوب کردید، بردارید».

پروانه کاظمی، کوهنورد سرشناس ایرانی، نیز در واکنش به استفاده از تصویرش در دیوارنگاره حکومتی در میدان ولی‌عصر تهران نوشت: «بسیار از دیدن عکسم در این نگاره، در حالی که تصویر زنان و مردان خون‌آلود میهنم در همین خیابان‌ها نقش می بندد، خشمگینم!»

خانم کاظمی با انتشار یک استوری در صفحه اینستاگرام خود این اقدام سازمان اوج را «سوءاستفاده» از نام و تصویر زنان ایران و «شرم‌آور» توصیف کرده است.

تلویزیون ایران اینترنشنال نیز پنج‌شنبه شب خبر داد که ژاله عُلُو، بازیگر و گوینده معروف، هم خواستار حذف عکس خود از این دیوارنگاره شده است.

پیش از این محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به هنرمندان درباره همراهی با اعترضات اخیر هشدار داده بود.

وزیر ارشاد اسلامی به زنان هنرمندی که در واکنش به اعتراضات اخیر روسری از سر برداشتند، گفته بود به دلیل این که «قانون‌شکنی» کردند، قانون هم از آنها حمایت نمی‌کند، بهتر است آنها «آزادانه وارد فعالیت‌های دیگری بشوند».

فاطمه معتمد آریا پیشتر روز پنجم مهر در مراسم خاکسپاری امین تارخ، بازیگر سینما و تلویزیون، حجاب از سر برداشته بود.