دیپلمات‌های ایرانی «اسناد سفارت را در آلبانی سوزاندند»؛ پلیس ساختمان را بازرسی کرد

Screen Shot 2022-09-08 at 9.26.33 AM

خبرگزاری رویترز می‌گوید دیپلمات‌های ایرانی در ساعات اولیه صبح روز پنج‌شنبه ۱۷ شهریور، پس از قطع روابط دیپلماتیک آلبانی با ایران و متهم شدن جمهوری اسلامی به حملات سایبری در ماه ژوئیه، اسناد سفارت را قبل از ترک آلبانی سوزاندند.

یکی از شاهدان در محل به رویترز گفته است که مردی را در داخل سفارت دیده که کاغذها را به داخل بشکه‌ای زنگ‌زده‌ پرتاب می‌کرد و شعله‌های آتش، دیوارهای سفارت سه طبقه را روشن می‌کرد.

پلیس ضد تروریسم آلبانی ساعتی پس از آن که دیپلمات‌های ایرانی اوراق را در داخل سفارت سوزاندند، ساختمان آن را بازرسی کردند.

خبرنگار رویترز گزارش می‌دهد که پلیس با ماسک، کلاه ایمنی و مسلسل، پس از خروج دو خودرو با پلاک دیپلماتیک وارد سفارت ایران شدند که در ۲۰۰ متری دفتر نخست‌وزیر آلبانی قرار دارد. بنابر این گزارش، ۳۰ دقیقه بعد پلیس هنوز در داخل این ساختمان بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دو خودرو آخر که حوالی ظهر پنج‌شنبه سفارت ایران در تیرانا را ترک کردند ۱۰ سرنشین داشته‌اند. منابع دولتی تاکنون از اعلام مقصد سرنشینان این خودورها خودداری کرده‌اند، اما بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، برخی از این افراد راهی فرودگاه بین‌المللی تیرانا شده و برخی دیگر احتمالا به مقصد مقدونیه شمالی حرکت کرده‌اند.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی، روز چهارشنبه در یک سخنرانی ویدئویی کم‌سابقه گفت که به دیپلمات‌ها و کارکنان ایرانی دستور داده‌است سفارت خود را تغطیل کرده و ظرف ۲۴ ساعت کشور را ترک کنند.

نخست‌وزیر آلبانی ضمن اعلام قطع روابط دیپلماتیک با ایران گفت: «این واکنش شدید… کاملاً متناسب با شدت و خطر حمله سایبری است که تهدید به فلج کردن خدمات عمومی، پاک کردن سیستم‌های دیجیتال و هک کردن سوابق دولتی، سرقت ارتباطات الکترونیکی داخلی دولت و ایجاد هرج و مرج و ناامنی در کشور کرده بود».

یک شرکت امنیت سایبری آمریکایی روز ۱۳ مرداد گفته بود که حملات سایبری اواخر تیرماه که فعالیت سامانه‌های اینترنتی چندین نهاد دولتی آلبانی را به طور موقت قطع کرد به احتمال زیاد توسط هکرهای وابسته به حکومت ایران انجام شده و هدف آن مختل کردن برگزاری اجتماع مجاهدین خلق در این کشور بوده است.

آمریکا و بریتانیا نیز حملات سایبری ایران به آلبانی را به‌شدت محکوم کرده و کاخ سفید هشدار داده است که تهران با عواقب آن مواجه خواهد شد.

کاخ سفید در این رابطه حتی از مطرح بودن تصمیم‌گیری در مورد استفاده از ماده ۵ پیمان ناتو علیه ایران سخن گفته است.

در ماده ۵ پیمان تاسیس ناتو آمده است که حمله به یک یا چند کشور عضو ناتو، حمله علیه تمامی آنها تلقی شود.

استفاده از این ماده از آن رو محتمل است که آلبانی از سال ۲۰۰۹ میلادی از اعضای ناتو محسوب می‌شود.