به گفته مقام‌های اروپایی، ایران اعلام کرده که آمادگی بازگشت به وین را ندارد، اما در عین حال تمایل دارد درباره متنی که قرار است در دستور کار مذاکرات هسته‌ای باشد، در بروکسل مذاکره کند.

مذاکرات وین با هدف احیای برجام برگزار می‌شود و چنین متنی باید چارچوبی برای توافقی جدید میان ایران و امضاکنندگان برجام باشد. چرا که ایران از زمان خروج آمریکا از برجام بر ابعاد فعالیت‌های هسته‌ای افزوده و در عین حال با تحریم‌های بیشتری در مقایسه با قبل از برجام نیز روبه‌رو شده است.

در مذاکرات وین، ایران به شکل مستقیم با بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، و به شکل غیرمستقیم با آمریکا مذاکره می‌کند.

اما مذاکرات بروکسل که ظرف چند هفته آینده برگزار خواهد شد، بین ایران و اتحادیه اروپا خواهد بود و نتیجه سفر روز پنج‌شنبه انریکه مورا، از دیپلمات‌های این اتحادیه به تهران است.

در جریان شش دور مذاکرات احیای برجام در وین، طرفین بر سر یک متن به توافق رسیدند. اما در نهایت، ایران از امضای متنی که عباس عراقچی با خود به تهران برد، خودداری کرد.

آقای عراقچی در آن زمان مسئول مذاکرات هسته‌ای بود و متن نهایی، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به دست آمده بود.

از آن زمان ایران دیگر در مذاکرت وین شرکت نکرد.

انریکه مورا روز پنج‌شنبه با علی باقری کنی ملاقات کرد

منبع تصویر، ANADOLU AGENCY

انریکه مورا روز پنج‌شنبه با علی باقری کنی ملاقات کرد

در جریان سفر اخیر انریکه مورا، معاون جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، او با علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران درباره از سرگیری مذاکرت هسته‌ای دیدار کرد.

از علی باقری کنی به عنوان یکی از کسانی که قرار است هدایت مذاکرات هسته‌ای را به دست بگیرد، نام برده می‌شود.

او از جمله منتقدان توافق برجام و مذاکرات دولت حسن روحانی برای احیای این توافق بود.

در نخستین واکنش به سفر انریکه مورا، فرانسه از ایران خواست که مساله مذکرات وین را جدی بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز جمعه گفت که ایران باید با اقدامات عملی نشان دهد که به دنبال از سرگیری مذاکرات وین است.

یکی از دیپلمات‌های اروپایی که نامش فاش نشده به خبرگزاری رویترز گفت: “آنها تاکید دارند که نمی‌خواهند به مذاکره برای مذاکره وارد شوند، بلکه به دنبال رسیدن به یک توافق نهایی و نتیجه عملی هستند.”

این دیپلمات گفته است که مذاکرات بروکسل “ایده خوبی” است که به دو طرف فرصت می‌دهد تا شش دور قبلی مذاکرات را بررسی کنند و ابهامات درباره تیم جدید مذاکره‌کننده ایران بر طرف شوند.

این تصور وجود دارد که تیم جدید ایران، با خواسته‌هایی بیشتر از تیم قبلی به مذاکرات بازگردد. این مساله به نگرانی‌هایی در میان دیپلمات‌های اروپایی دامن زده است.

از زمان خروج دونالد ترامپ از برجام، ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم فراتر از محدودیت‌های این توافق است.