هند فعالیت دیپلمات‌ها و کارکنان کنسولگری خود در قندهار را به خاطر نگرانی‌های امنیتی به پایین‌ترین سطح ممکن کاهش داده است.

ارندام باقچی، سخنگوی وزارت خارجه هند امروز با نشر بیانیه‌ای گفت که “به خاطر درگیری‌های شدید در نزدیکی شهر قندهار، کارکنان هندی به کابل منتقل شده‌اند.”

رسانه‌های هندی گزارش داده اند که حدود ۵۰ دیپلمات و کارمندان هندی از کنسولگری این کشور در قندهار تخلیه شده‌اند.

قندهار مهمترین شهر در جنوب افغانستان است که خاستگاه جنبش طالبان در اوایل دهه ۱۹۹۰ بود. در روزهای اخیر در ولسوالی‌های قندهار درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان جریان داشته است.

برخی رسانه‌های هندی گفته‌اند که به خاطر نگرانی از حمله احتمالی طالبان، هند کنسولگری‌های خود در شهرهای افغانستان را تعطیل کرده است.

هفته گذشته نیز والی بلخ در شمال افغانستان خبر داده بود که شماری ازکنسولگری‌های خارجی در شهر مزارشریف، مرکز این ولایت فعالیت خود را محدود کرده‌اند.

در بیانیه آمده که کنسولگری این کشور در قندهار بسته نشده. آقای باقچی تاکید کرده که تعطیلی این نمایندگی “موقتی و تاز زمانی است که وضعیت باثبات” شود و امور کنسولگری توسط کارمندان محلی پیش برده می‌شود.

او افزوده که خدمات کنسولی و ویزای هند کماکان از طریق سفارت این کشور در کابل انجام می‌شود.

هند کنسولگری‌ این کشور را در مزارشریف، جلال آباد و هرات نیز بسته است.

افغانستان
خیابان‌ها و چهارراهی‌ها بازسازی شده در قندهار و بسیاری دیگر زیر کار هستند.

در همین حال، سوبرامانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند پیش از سفر اخیر به مسکو به تهران رفت و با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور منتخب و جواد ظریف وزیرخارجه ایران دیدار کرد.

بررسی وضعیت امنیتی افغانستان از محورهای گفتگوهای وزیر خارجه هند با مسئولان ایرانی و روسیه بوده است.

وزارت خارجه هند گفته که این کشوراز نزدیک وضعیت امنیتی در افغانستان را زیرنظر دارد. هند از بزرگترین حامیان بازسازی افغانستان است.

پاکستان بارها نسبت به فعالیت کنسولگری‌های هند در شهرهای نزدیک به این کشور ابراز نگرانی کرده است.

عمران خان، می‌گوید تنها منافع پاکستان در افغانستان این است که “دولت آینده در کابل به هند اجازه عملیات از آنجا علیه پاکستان را ندهد.”

اما کابل همواره تاکید کرده که هند هیچ نوع فعالیت ضدپاکستان از افغانستان نداشته و “حضور هند” در افغانستان بهانه‌ای برای “توجیه حمایت” این کشور از طالبان است.

در همین حال، ماه گذشته، روزنامه هندوستان تایمز به نقل از “سه منبع امنیتی” این کشور گزارش داد که نهادهای امنیتی هند تماس‌های مقدماتی با ملابرادر و افرادی در هیات رهبری طالبان برقرار کرده است. این حرکت یک تغییر جهت اساسی هند در نسبت به طالبان افغانستان توصیف شده است.

اگرچه سخنگوی طالبان در پیامی به بی‌بی‌سی این خبر را رد کرد.