ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در دومین نشست خبری در کابل در برابر رسانه‌ها ظاهر شد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

آقای مجاهد گفت امنیت سفارت‌خانه‌ها را نیروهای طالبان به عهده گرفته‌اند و این گروه می‌خواهد آن‌ها به فعالیت خود ادامه دهند. او اما در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی درباره تمدید مهلت خروج نیروهای خارجی از فرودگاه/میدان هوایی کابل گفت طالبان می‌خواهد تمام کسانی که پاسپورت خارجی دارند تا مهلت تعیین شده ۳۱ اوت/آگوست از افغانستان بیرون شوند اما “طرفدار” بیرون شدن افغان‌ها از کشور نیست.

او از افغان‌ها خواست که به خانه‌های شان بروند و از آمریکا هم خواست که که آن‌ها را برای ترک کشورشان “تشویق” نکنند.

آقای مجاهد در بخش اول سخنانش نیز گفت: “ما از آمریکایی ها خواستیم که دعوت برای تخلیه افغان‌ها را متوقف کنند. کادر [مردم]ما در کشورهای خارج در کارها و فعالیتهای ابتدایی (پایین) مشغول خواهند شد.”

سخنگوی طالبان همچنین گفت شماری از ادارات خدماتی با آن که اعضای دولت هنوز اعلام نشده، دستور یافته‌اند که فعالیت خود را آغاز کنند. او از جمله از بانک مرکزی افغانستان یاد کرد و گفت از “امروز یا فردا” بانک‌ها آغاز به کار خواهند کرد و داد و ستد اقتصادی فردا آغاز می شود.

آقای مجاهد اضافه کرد که در ارتباط با آموزش و تحصیلات عالی، قرار است بزودی دوباره فعالیت آنها از سر گرفته شود.

درباره سرنوشت کارکنان زن در اداره‌های دولتی نیز آقای مجاهد گفت که برای مصونیت آن‌ها تدابیری در نظر گرفته خواهد شد و سپس به کارشان ادامه خواهند داد.

او در همین رابطه گفت: “در مورد زنان مشکلاتی بوجود آمده است؛ ما باید یک دستور کار برای نیروهای خود آماده کنیم که تا همه بدانند که با خانم‌ها چگونه برخورد کنند.” آقای مجاهد اما درباره این مشکلات جزئیاتی ارایه نکرد.

خبرنگار پاکستانی

“مشکل پنجشیر حل می‌شود”

سخنگوی طالبان درباره “مشکل پنجشیر” گفت این یک مشکل “کوچک” است و تلاش جریان دارد تا با گفتگو این موضوع حل شود.

پنجشیر،‌ واقع در شمال غربی کابل، تنها ولایتی است که در کنترل طالبان نیست و طالبان در قبال آن احتیاط زیادی بکار گرفته‌ اند .احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود، فرمانده جبهه مقاومت علیه طالبان که در سال ۲۰۰۱ ترور شد، هشدار داده است که اگر طالبان راه نظامی را انتخاب و به پنجشیر حمله کند، افغانستان درگیر جنگ داخلی خواهد شد.

آقای مجاهد اضافه کرد که طالبان جنگ را “خاتمه” یافته می‌دانند.

او افزود: “هشتاد درصد کار پیش رفته است و مطمئن هستیم این موضوع [پنجشیر] از راه مسالمت‌آمیز حل خواهد شد.”

درباره دستیگری افراد تحت پیگرد سخنگوی طالبان تاکید کرد: “من قبلا گفتم که هیچ کسی زیر پیگرد نیست. عفو عمومی اعلام شده است. هیچ فهرستی از افراد مورد پیگرد وجود ندارد.”

“رهبر ما را به زودی خواهید دید”

درباره اردوی ملی/ارتش ملی آقای مجاهد گفت این گروه تلاش می‌کند ارتش را دوباره احیا کنند. نظامیان دوباره استخدام خواهند شد و نخبه‌های سابق هم دوباره استخدام می‌شوند.

او درباره اینکه ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در کجا به سر می‌برد گفت در آینده نزدیک او را خواهید دید.

در این نشست خبری نماینده هنرمندان و فیلم‌سازان از آقای مجاهد پرسید آیا هنرمندان اجازه فعالیت خواهند داشت، و آقای مجاهد گفت نظام آینده به اساس “احکام شرعیت” کار خواهد کرد. “هر چه با شریعت تطابق داشت، مجاز است.”

سخنگوی طالبان درباره کمک‌های جهانی گفت این گروه به کمک‎‌های بلاعوض و بشردوستانه کشورها نیاز دارد و از آن استقبال می‌کند.

او در پاسخ به سوالی در باره حضور نظامیان ترکیه در افغانستان گفت طالبان می‌خواهد با ترکیه روابط حسنه داشته باشد اما مخالف هر نوع حضور سربازان ترکیه در این کشور است.