رئیس‌جمهور آمریکا از رساندن «پیام خصوصی» به ایران درباره حوثی‌ها خبر داد

4

جو بایدن می‌گوید آمریکا به ایران یک «پیام خصوصی» درباره حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی و حملات آنها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ رسانده است.

رئیس جمهور آمریکا روز شنبه ۲۳ دی پیش از ترک کاخ سفید و در جمع خبرنگاران گفت: «ما این پیغام را به شکل خصوصی رساندیم و مطمئنیم که کاملا آماده‌ایم.»

آقای بایدن بعد از نخستین حمله آمریکا به حوثی‌ها در بامداد جمعه نیز گفته بود پیام خود را به ایران رسانده است.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده درگیر جنگ نیابتی است؟ گفت: «خیر. من قبلا پیام را به ایران رسانده‌ام. آنها می‌دانند که نباید دست به اقدامی بزنند.»

جو بایدن در ادامه تصریح کرد: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که اگر حوثی‌ها به این رفتارهای خیرسرانه خود ادامه دهند، به همراه با متحدان خود پاسخ خواهیم داد.»

جو بایدن

بیشتر در این باره:

بایدن می‌گوید آمریکا به دنبال جنگ نیابتی با ایران نیست

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک ناو نیروی دریایی ایالات متحده با موشک یک سایت راداری حوثی‌ها را ساعت ۳:۴۵ بامداد هدف قرار داد.

سنتکام اضافه کرد که این حمله توسط ناو «یو‌اس‌اس کارنی» و با موشک‌های تاماهاوک انجام شد.

آمریکا روز جمعه اعلام کرده بود که در بامداد این روز نیروهای آمریکا و متحدانش بیش از ۶۰ نقطه را در ۱۶ سایت مورد استفاده شورشیان حوثی در یمن، هدف قرار دادند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه گفت حمله اولیه به توانایی حوثی‌ها برای انبار کردن، شلیک و هدایت موشک‌ها یا پهپادهایی که با آنها امنیت کشتیرانی را تهدید می‌کند، ضربه زده است.

او به‌رغم انجام این حملات تأکید کرده بود: «ما به دنبال درگیری با ایران نیستیم. ما به دنبال تشدید تنش‌ها نیستیم و دلیلی وجود ندارد که تنش‌ها از آنچه در چند روز اخیر رخ داده، فراتر رود.»

حوثی‌ها در واکنش به حملات هوایی و موشکی آمریکا و متحدانش در بامداد جمعه و شنبه به مواضع خود تهدید کردند که «پاسخی محکم و موثر» خواهند داد.