ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، تنها به صورت مجازی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد.

خبرگزاری صداوسیما از قول مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، نوشته که سخنرانی مجازی آقای رئیسی به دلیل همه‌گیری کرونا است.

این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کابینه آقای رئیسی به نیویورک سفر خواهد کرد و خود او هم اینک برای اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان به سر می‌برد.

ابراهیم رئیسی پیش از این برای نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

همچنین فعالان حقوق بشر خواهان رسیدگی به نقش او در کشتار هزاران زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ و محاکمه‌اش به اتهام “جنایت علیه بشریت” هستند؛ هرچند از نظر حقوقدانان آقای رئیسی به دلیل جایگاهش “مصونیت سیاسی” دارد.

به گزارش صداوسیما آقای امیرعبداللهیان در جریان سفر به نیویورک بیش از ۳۰ ملاقات با همتایان خود از دیگر کشورها خواهد داشت.

در سال‌های گذشته سخنرانی محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل و سفر آنها به نیویورک خبرساز شده بود.

وعده رئیسی برای امنیت سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور

رئیسی در تاجیکستان
آقای رئیسی به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان سفر کرده

ابراهیم رئیسی برای شرکت در نشست رهبران سازمان همکاری‌های شانگهای به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان سفر کرده است.

آقای رئیسی در جریان این سفر جلسه‌ای با ایرانیان مقیم تاجیکستان داشت و وعده داد امنیت سرمایه‌گذاری آنها در ایران تضمین شود.

او گفت: “امنیت سرمایه گذاری در گرو امنیت سرمایه و امنیت سرمایه‌گذار است که هر دو در دولت سیزدهم تضمین شده است.”

آقای رئیسی در حالی وعده چنین امنیت اقتصادی را داده که پرونده‌های بزرگ فساد مالی سال‌ها است که بر اقتصاد ایران سایه انداخته و قوه قضاییه ایران از نظر فعالان حقوق بشر و حتی بعضی مقام‌های عالی حکومت معیارهای دادرسی عادلانه را رعایت نمی‌کند.