برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق حکم بیش از ۳۴۰ زندانی محکوم به اعدام را تایید کرده است. بیشتر این افراد بر اساس جرایم “تروریستی” و جنایی به اعدام محکوم شده‌اند.

یکی از مقام‌های دفتر ریاست جمهوری به خبرگزاری رسمی عراق گفته است که آقای صالح بعد از “بررسی کامل و دقیق پرونده‌ها” و با لحاظ کردن رعایت جنبه‌های قانونی دستور تایید را صادر کرده است.

به گفته این مقام، ریاست جمهوری عراق بر اساس رویه قانونی موجود احکامی را که از وزارت دادگستری فرستاده شده، تایید کرده است.

بیشتر این افراد که به اعدام محکوم شده‌اند، از جمله هزاران عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در زندان‌های عراق هستند.

تایید همزمان اجرای حکم این تعداد افراد محکوم به اعدام باعث نگرانی فعالان حقوق بشر است که می‌گویند جرایم این متهمان بیشتر با استناد به “اعتراف تحت شکنجه” تنظیم شده و فرآیند دادگاه آنها “شتابزده” بوده است.

تصور می‌شود حدود ۴ هزار زندانی که عمدتا جرایم “تروریستی” دارند، در زندان‌های عراق در صف اعدام باشند.

عراق به ترتیب بعد از چین، ایران و عربستان سعودی، از نظر تعداد اعدام‌های انجام شده چهارمین کشور جهان است.

اعدام در عراق
دو ماه پیش ۲۱ زندانی به طور گروهی در زندان ناصریه عراق به دار آویخته شدند

دو ماه پیش در نیمه نوامبر ۲۰۲۰ عراق ۲۱ زندانی را عمدتا به اتهام ارتباط با داعش به صورت گروهی در زندان ناصریه به دار آویخت که باعث اعتراض سازمان عفو بین‌الملل شد.

سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های عراقی خواسته بود که در پایان جنگ با نیروهای موسوم به داعش از خشونتی که زمانی با آن در جنگ بودند، پرهیز کنند.

عفو بین الملل در گزارش خود در مورد وضعیت بازداشت شدگان در عراق گفته است که نظام قضایی آن کشور فاقد کارآیی و به شدت فاسد است و قضات گاه براساس شواهد غیر مستدل، احکام شدید صادر می‌کنند. اتهامی که عراق رد می‌کند.

سه سال پیش در جریان اعدام ۳۸ زندانی به اتهام ارتباط با داعش، سازمان دیدبان حقوق بشر هم سیستم قضایی عراق را متهم کرده بود که در صدور احکام سنگین “تفاوتی میان پزشکانی که در مناطق تحت کنترل داعش جان افراد را نجات می‌دادند و افرادی که مسئول جنایت علیه بشریت بودند، قائل نشده است.”

به گفته نهادهای حقوق بشری آمار اعدام در عراق بعد از پایان جنگ با داعش در سال‌های بین ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ دو برابر شده است.

در حال حاضر مجازات اعدام در بیش از ۱۴۰ کشور یا غیرقانونی است یا اجرا نمی‌شود. در ۵۶ کشور جهان مجازات اعدام هنوز در جریان است.