داوید بارنِه‌ئا، رئیس جدید سازمان اطلاعات و جاسوسی اسرائیل، موساد، که از روز سه‌شنبه، ۱۱ خرداد، کار خود را آغاز کرد مدعی است که «ایران در حالی که مشغول مذاکرات در وین است، به پیشبرد رویای هسته‌ای خود نیز ادامه می‌دهد».

همزمان روزنامه جروزالم پست نوشته است که رئیس جدید موساد با برنامه‌های ادامه ترورهای هدفمند و ضربه زدن به برنامه اتمی ایران، کار خود را آغاز کرده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در آیین آغاز به کار رئیس جدید موساد و پایان دوره پنج ساله ریاست یوسی کوهن بر این سازمان جاسوسی، داوید بارنه‌ئا گفت که اسرائیل «احساس انزوا» می‌کند و با «قدرت عمل خواهد کرد».

اشاره رئیس جدید موساد از «احساس انزوا» به موضع تک‌روی این کشور علیه برنامه هسته‌ای ایران است که دیگر از سوی آمریکا نیز مورد پشتیبانی قرار نمی‌گیرد.

به نوشته وب‌سایت خبری وای‌نت، وی افزود: «ما بر اساس شیوه “اکثریت تعیین‌کننده است”، عمل نمی‌کنیم. زیرا این اکثریت در جهان هزینه اشتباه در ارزیابی تهدید را نمی‌پردازد.»

آقای بارنه‌ئا همچنین گفت: «برنامه اتمی ایران بازوی قوی موساد را احساس خواهد کرد؛ ما برنامه اتمی ایران و جنبه‌های آن را به خوبی می‌شناسیم؛ ما شخصا افراد مرتبط با آن و همچنین عوامل دستوردهنده برای اقدامات در این برنامه را می‌شناسیم.»

داوید بارنه‌ئا این سخنان را در حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر دولت انتقالی اسرائیل، بیان کرد.

آقای نتانیاهو نیز در سخنانی تند که خطاب تلویحی آن به آمریکا بود و با صراحتی کم‌سابقه گفت: «حتی به قیمت درگیری مواضع با آمریکا، اسرائیل موضع خود علیه برنامه اتمی ایران را پیگیری کرده و طبق صلاحدید خود عمل خواهد کرد.»

یوسی کوهن نیز در آیین رسمی معارفه جایگزین خود و در تشریح «دستاوردهای» پنج سال ریاستش بر موساد و ۳۸ سال کار در این سازمان، گفت که این سازمان توانست در دوره او به «قلب» ایران نفوذ کند.

روزنامه جروزالم پست نوشته است که داوید بارنه‌ئا در حالی کار خود را در ریاست موساد آغاز می‌کند که سوء‌قصدهای هدفمند و ادامه تلاش‌ اسرائیل برای ضربه زدن از راه‌های مختلف به برنامه هسته‌ای ایران، همچنان در صدر دستور کار این سازمان است.