رئیس جمهوری فرانسه در کنگره آمریکا: ایران هرگز نباید به سلاح اتمی دست یابد

یک روز پس از دیدار با رئیس جمهوری ایالات متحده، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در سخنانی در کنگره، به برخی اختلاف نظرها بر سر توافق هسته‌ای ایران اشاره و تاکید کرد که ایران هرگز نباید به سلاح اتمی دست بیابد.

آقای ماکرون، که برای یک سفر رسمی سه روزه به واشنگتن آمده است، در این سخنرانی که بطور مستقیم از طریق رسانه‌ها پخش می‌شد به تلاش اروپایی‌ها برای حفظ توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ اشاره کرد و گفت «ما از برجام خارج نمی‌شویم.»

وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد، گفت «ما توافق هسته‌ای با ایران را به توصیه و ابتکار آمریکا امضا کردیم. الان نباید بگوئیم خوب نیست و کنار بگذاریم. اشکالاتی وجود دارد. باید روی آن کار کنیم.»

نسخه کامل سخنرانی رئیس جمهوری فرانسه در کنگره را روی فیس بوک صدای آمریکا ببینید:

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، روز ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ (۲۳ تیر ۱۳۹۴) در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یافتند.

دونالد ترامپ که همواره برجام را یک «توافق بد» خوانده است، با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض می‌کند پایبندی آن را به توافق تایید نکرده و خواستار اصلاح آن شده است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه قدرت عمده اروپایی که پیش از تشکیل گروه ۱+۵ و از سال ۲۰۰۳ میلادی به عنوان تروئیکای اروپا با ایران در مذاکره بودند، می‌گویند توافق اتمی ۲۰۱۵ بهترین گزینه موجود برای توقف توسعه تسلیحات هسته‌ای ایران است.

رئیس جمهوری فرانسه در بخشی از سخنرانی امروز خود در کنگره با اذعان به این که اشکالاتی در توافق هسته‌ای ایران وجود دارد و باید روی آن کار کرد، گفت اما این توافقی است که در حال اجراست و باید آن را رعایت کنیم و جنگ جدیدی راه نیاندازیم.

You may also like...