رئیس جمهوری چین: به زودی ارتش مطرح جهانی می‌سازیم

11

رئیس جمهوری چین در سخنرانی افتتاحیه بیستمین کنگره حزب کمونیست ضمن تاکید بر ادامه مبارزه با فساد در میان اعضای این حزب، خواستار تسریع در ساخت یک ارتش مطرح در سطح جهان شد.

کنگره یک هفته‌ای حزب کمونیست چین صبح یکشنبه با حضور حدود دو هزار و سیصد تن از نمایندگان این حزب از سراسر کشور در تالار خلق واقع در میدان تیان‌آن‌من پکن آغاز شد، کنگره‌ای که انتظار می‌رود در پایان آن، شی جین پینگِ ۶۹ ساله، سومین دوره رهبری خود را آغاز و جایگاه خود را به عنوان قدرتمندترین حاکم چین از زمان مائوتسه تونگ تثبیت کند.

شی جین پینگ، طی یک سخنرانی که کمتر از دو ساعت به طول انجامید و به وضوح کوتاه‌تر از سخنرانی سه و نیم ساعته او در کنگره پنج سال پیش بود، به ارائه بخشی از عملکرد خود اکتفا کرد و گفت: «بیستمین کنگره حزب کمونیست چین در زمان حساسی برگزار می‌شود که تمامی اعضای حزب و مردم چین از هر قومیتی در راه ساختن یک کشور مدرن سوسیالیستی بسیج شده‌اند.

رئیس جمهوری چین همچنین از لزوم آمادگی برای مقابله با تهدید‌ها در زمان صلح سخن گفت و با متهم کردن نیروهای خارجی به مداخله در هنگ‌کنگ به عنوان قلمرو ملی این کشور، افزود: «چین ساخت ارتشی مطرح در سطح جهانی و تقویت قدرت بازدارندگی استراتژیک خود را تسریع خواهد کرد.»

آقای شی در ادامه سخنان خود خواستار تضمین امنیت غذا و انرژی، تامین امنیت زنجیره تامین، بهبود توانایی مقابله با بلایای طبیعی و حفاظت از حریم شخصی افراد در فضای مجازی شد و وعده داد که چین در مبارزه با گرمایش زمین «فعالانه» مشارکت کند.

او همچنین با دفاع از سیاست «کووید صفر» تایید کرد که چین، به لطف اجرای این سیاست، بیش از همه کشور از زندگی شهروندان خود حفاظت کرده است.

رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود همچنین در پاسخ به منتقدانی که او را به استفاده ابزاری از سیاست مبارزه با فساد به منظور حذف رقبای خود متهم می‌کنند، گفت: «مبارزه با فساد یک پیروزی قاطع به دست آورده و آسیب‌های متوجه حزب، دولت و ارتش را خنثی کرده است.»

بر اساس آمار رسمی، تا کنون حداقل ۱.۵ میلیون نفر در جریان کارزار مبارزه با فساد در چین که با پشتیبانی آقای شی در حال اجراست، مجازات شده‌اند.