رئیس سازمان بازرسی: پنجاه نفر در ایران ۳۸۰ هزار سکه خریده‌اند

گفته ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل ایران، در طرح پیش فروش سکه بانک مرکزی پنجاه نفر در مجموع ۳۸۰ هزار سکه طلا خریده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایران، آقای سراج امروز یکشنبه (۲۷ خرداد) گفت: “هفت میلیون و ششصد هزار ثبت نام سکه داشتیم که پنجاه نفر، پنج درصد این سکه‌ها را در اختیار دارند.”

سود هر سکه یک میلیون تومان اعلام شده است. قیمت هر تمام سکه (طرح جدید) هفته پیش به بالای دو و نیم میلیون تومان رسید که بعد از عید فطر با کاهش تقاضا کمی کاهش یافت.

این اظهارات پس از این موج اخیر گرانی است که سازمان بازرسی می‌گوید در آنها “ورود کرده است.”

در هفته‌های اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام قیمت سکه طلا، خودرو و مسکن افزایش یافته است.

آقای سراج در اظهارات اخیر خود به گرانی خودرو هم اشاره کرد: “وضعیت بازار خودرو نیز تقریبا مانند بازار مسکن بود و پول‌های سرگردان و نقدینگی بیش از حد باعث شد که برخی خودروها حتی تا صد میلیون تومان گران شوند.”

رئیس سازمان بازرسی به عنوان نمونه گرانی خودروی سوزوکی را در حدود ١٠٠ میلیون تومان و پژو ٢٠٠٨ را ٧٠ تا ٨٠ میلیون تومان اعلام کرد.

این اظهارات در حالی است که به گفته اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس، موضوع گرانی کالاها و خودرو روز سه‌شنبه (۲۹ خرداد) در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود.

تیم اقتصادی دولت شامل محمد شریعتمداری، وزیرصنعت، معدن و تجارت، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی و مسئولان بعضی سازمان‌های دولتی در این جلسه حضور خواهند داشت.

قیمت سکه طلا ‘به بالای دو و نیم میلیون تومان رسید’
رئیس بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه بیشتر عامل روانی دارد
روحانی گرانی‌ها را ‘جنگ روانی’ خواند

در هفته‌های اخیر قیمت خودرو در بازار ایران افزایش یافته تا جایی که اختلاف قیمت خودرو در کارخانه با بازار آزاد در بعضی خودروها به بالای صد میلیون تومان هم رسیده است
در هفته‌های اخیر قیمت خودرو در بازار ایران افزایش یافته تا جایی که اختلاف قیمت خودرو در کارخانه با بازار آزاد در بعضی خودروها به بالای صد میلیون تومان هم رسیده است.

این افزایش قیمت شامل خودروهای داخلی و خودروهای خارجی بوده هر چند این افزایش در خودروهای داخلی کمتر است.

بعضی از فعالان در بازار خودرو این افزایش قیمت را به کمبود عرضه نسبت داده‌اند ولی وزارت صنعت، معدن و تجارت عرضه خودرو را ناکافی نمی‌داند.

رئیس سازمان بازرسی ایران می‌گوید: “متاسفانه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شد و حدود ۵ هزار خودرو مدل بالا و گران قیمت وارد کشور شد که از این تعداد حدود ۴ هزار خودرو ترخیص و وارد بازار شده است و هزار خودرو همچنان در گمرک است.”

آقای سراج گفته: “اختلاف قیمت این خودروها به نزدیک نیم میلیارد تومان می‌رسد، مانند ولوو و بی.ام.و که هیچ کدام از این خودروها قیمت واقعی ندارند.”

You may also like...