در پی افت متوالی بازار سرمایه در ایران و ناملایمات این بازار، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از سمت خود استعفا کرده است.

بر اساس تصویری که از نامه استعفا در رسانه‎‌های ایران منتشر شده، او علت این اقدام را “فراهم نشدن شرایط اعلامی جهت حمایت از صنایع، بازار سرمایه و سرمایه گذاران” عنوان کرده است؛ این دومین باریست که آقای قالیباف اصل درخواست استعفا می‌کند.

البته ساعاتی بعد از انتشار این خبر، خبرگزاری صداوسیما به نقل از آقای قالیباف اصل استعفا را تکذیب کرده و گفته: “شاید مرا برکنار کنند، اما استعفا نداده‌ام.”

او همچنین گفته: “اطلاع ندارم که چه کسی این خبر را و با چه هدفی منتشر کرده است.”

حسن قالیباف اصل، با تصویب شورای عالی بورس در فروردین ماه امسال ریاست جدید بورس اوراق بهادار تهران را به عهده گرفت و جانشین شاپور محمدی، رئیس قبلی این سازمان شد که بعضی منابع اختلاف نظرهایش با وزیر اقتصاد را علت استعفای او می‌دانستند.

این در حالیست که پیشتر اعلام شده بود که وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس به کمیسیون اقتصادی مجلس احضار شده‌اند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران گفته است: “در صورتی که سوء‌مدیریت آنها برای نمایندگان محترم مردم احراز شود مجلس با آنها قاطعانه برخورد خواهد کرد.”

شاخص کلی بورس اوراق بهادار، امروز سه‌شنبه (۳۰ دی ماه) به بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد رسید؛ این در حالیست که در مرداد ماه این عدد از ۲ میلیون واحد هم فراتر رفته بود.

آقای قالیباف می‌گوید دولت باید درباره بازار سرمایه “پاسخگو باشد”.

او در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز مجلس به ضرر “۴۴ درصدی” صندوق پالایشی و “افت ۳۵ درصدی “صندوق دارا یکم سهامداران اشاره کرده است؛ صندوق‌های قابل معامله دولتی که دولت ایران برای جبران کسری بودجه روانه بازار کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به صراحت از عملکرد دولت حسن روحانی در این حوزه انتقاد کرده است.

آقای قالیباف گفته: “دولت باید جدا در این خصوص پاسخگو باشد؛. نمی‌شود پشت تریبون‌های رسمی از مردم دعوت کرد، تا همه چیز را به بورس بسپارند و بعد با سوء مدیریت در این بازار، به اعتماد مردم ضربه بزنند و سرمایه آنها را کم ارزش کنند.”

بورس ایران خوب شده عصبانی می‌شوند و می‌گویند در همه دنیا بورس برهم ریخته، چرا بورس ایران خوب است؟ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹
حسن روحانی
رئیس جمهوری ایران

افت ادامه‌دار بازار سرمایه، تجمع سهامداران مال‌باخته را هم در هفته‌های اخیر شاهد بوده؛ عده‌ای از آنها دیروز در مقابل مقابل ساحتمان این سازمان تجمع کردند و پرچم این سازمان را پائین کشیدند.

در تجمعات هفته‌های اخیر مالباختگان حتی به ساحتمان بورس تخم‌مرغ هم پرتاب کرده بودند.

دیروز هم امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گزارشی به ریاست قوه قضائیه جزئیاتی از اتفاقات منجر به این افت را ارائه کرده بود.

در بخشی از این گزارش به دعوت عمومی دولت برای سرمایه‌گذاری در بورس اشاره شده؛ و گفته شده که “خروج هماهنگ و گسترده نقدینگی” از این بازار از نوزدهم مرداد ماه “منجر به تباهی دارایی قریب به اتفاق جمعیت چند ده میلیونی خرده سهامداران حاضر در بازار سرمایه” شده است.”

فعالان بازار سرمایه دلایل متفاوتی را برای افت بازار سرمایه عنوان کرده‌اند؛ ولی از جمله دلایل افت اخیر که آنها مورد اشاره قرار داده‌اند قوت گرفتن احتمال تزریق منابع ارزی به بازار با ورود جو بایدن به کاخ سفید و “کاهش احتمالی قیمت دلار” است که نایب رئیس مجلس ایران اخیرا از آن خبر داده است.

آقای قاضی زاده هاشمی گفته: “بنده شنیدم که با اینکه ما منابع ارزی داریم، بعضاً این منابع ارزی برای روی کار آمدن بایدن حفظ شده است که با تزریق منابع ارزی قیمت ارز برای چند ماه تا ۱۱ هزار تومان کاهش یابد.”

مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا قرار است فردا (چهارشنبه /۲۰ ژانویه) برگزار شود.

شاخص کلی بازار بورس اوارق بهادار تهران در حالی امروز شاهد افت است که در فروردین ماه امسال عدد شاخص حدود ۵۰۰ هزار واحد بود که با افزایش تقاضا، این شاخص در مرداد ماه به بالای ۲ میلیون واحد هم رسید ولی پس از آن افت کرد.

رشد بورس اوارق بهادار تهران با افزایش عرضه‌ صندوق‌های قابل معامله دولتی از ابتدای امسال شدت گرفت.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در اردیبهشت ماه گفته بود: “بورس ایران خوب شده عصبانی می‌شوند و می‌گویند در همه دنیا بورس برهم ریخته، چرا بورس ایران خوب است؟ این به دلیل تلاش همه شرکت‌ها، فعالان اقتصادی و خوشبختانه عرضه کردن سهام شرکت‌ های بزرگ است.”

بسیاری از منتقدان از همان ابتدا این رشد را “حباب” خواندند و گفته بودند که جهش این بازار با واقعیات اقتصادی ایران انطباق ندارد؛ آنها از جمله به شرکت‌های زیان‌ده اشاره کرده بودند که طی مدت کوتاهی ارزش سهام آنها چندین برابر شده بود.

حامیان بورس اما با رد “حباب” بالا رفتن قیمت ارز را عامل افزایش دارایی شرکت‌ها و یکی از دلایل اصلی رشد بورس عنوان کرده بودند