عیسی کلانتری در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی و در دوران ریاست جمهوری علی خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و همچنین در دوران نخست وزیری میرحسین موسوی، وزیر بوده است

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت و معاون رئیس جمهوری ایران به اتهام توهین به آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی به صورت بدوی به ۴ ماه حبس تعزیری و منع عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی به مدت ۲ سال محکوم شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، دادگاه انقلاب همچنین آقای کلانتری را به “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و پرداخت ۴ میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرده است..

پرونده آقای کلانتری به پخش ۴۰ ثانیه از مصاحبه او برمی‌گردد که در سال ۱۳۹۶ انجام شده بود.

او در این مصاحبه روح‌الله خمینی را “فرزند ناخلاف آمریکا” خوانده و گفته بود: “آمریکایی‌ها پشت شاه را خالی کردند و او را تنها گذاشتد” و “امام خمینی از این فرصت استفاده کرد”.

آقای کلانتری البته اخیرا گفته بود از کلیت مطلب “سوءبرداشت” شده است.

او در توضیحی گفته بود : “برای من مشخص نیست در این برهه زمانی، پخش چهل ثانیه از مصاحبه دو ساعته مربوط به سه سال قبل، به نحوی باعث سوءبرداشت از کلیت مطلبی شود که در آن مصاحبه عرض کردم و این موضوع با چه هدفی صورت گرفته است.”

معاون رئیس جمهوری ایران در این توضیح همچنین گفته بود: “منظور من این بود که رهبری حضرت امام اجازه نداد، آمریکا میوه انقلاب اسلامی را به نفع خود بچیند و همچنان هم تلاش برای ضربه زدن به جسم و روح انقلاب اسلامی و ایران توسط قدرت های امروز دنیا و دشمنان ما ادامه دارد.”

او در عین حال از کسانی که با دیدن این کلیپ “متکدر” شده‌اند، عذرخواهی کرده است.

آقای کلانتری در آذر ماه امسال به دادسرای کارکنان دولت احضار شد و با قرار کفالت آزاد شده بود.

مطابق قوانین ایران توهین به آیت‌الله خمینی جرم محسوب می‌شود و می‌تواند مجازاتی از شش ماه تا دو سال حبس به همراه داشته باشد.

عیسی کلانتری در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی و در دوران ریاست جمهوری علی خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و همچنین در دوران نخست وزیری میرحسین موسوی، وزیر بوده است.

او از منتقدان بازداشت متخصصان محیط زیستی ایران است که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شده‌اند.