رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: بایدن می‌داند درباره توافق با ایران با کنگره به مشکل می‌خورد

0

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در آستانه سخنرانی اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل در نشست مشترک مجلس سنا و نمایندگان در کنگره آمریکا، به روزنامه اورشلیم‌پست گفت که دولت بایدن می‌داند کنگره مخالف هرگونه توافق آمریکا با جمهوری اسلامی است.

کوین مک‌کارتی گفت: «دولت بایدن می‌داند بر سر هرگونه توافقی با حکومت سرکش ایران با کنگره به مشکل خواهد خورد. مجلس نمایندگان پشتیبان چنین توافقی نخواهد بود و تصور می‌کنم به دلیل حمایت تهران از مسکو در حملات وحشیانه روسیه به اوکراین، دموکرات‌های سنا هم مخالف آن خواهند بود. کنگره از تمام ابزار خود برای اطمینان از این که چنین توافق زیان‌باری هیچ‌گاه به امضا نخواهد رسید، استفاده خواهد کرد.»

مقام‌های دولت بایدن در سال جاری میلادی مذاکرات غیر مستقیمی را با مقام‌های ایرانی با هدف رسیدن به تفاهم بر سر توقف برنامه هسته‌ای ایران و کاهش تحریم‌های آمریکا آغاز کرده‌اند. چنین توافقی بدون تصویب کنگره ضمانت اجرای نخواهد داشت.

در همین حال، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به‌دلیل نگرانی‌ها حول سوءاستفاده رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران از اسناد طبقه‌بندی‌شده و همچنین تحقیقات اف‌بی‌آی درباره او، به طور فعال در حال بررسی دلایل تعلیق رابرت مالی است.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل که به آمریکا سفر کرده است، قرار است به دعوت کوین مک‌کارتی در نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنا در کنگره سخنرانی کند.

مک‌کارتی درباره حضور هرتزوگ در این نشست گفت: «اسرائیل متحدی بزرگتر از جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا نخواهد یافت. من مفتخرم که اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل در هفتاد‌و‌پنجمین سالگرد استقلال این کشور به ما می‌پیوندد و از ساختمان کنگره برای جهانیان سخنرانی می‌کند.»

اسحاق هرتزوگ با حضور روز چهارشنبه خود در کنگره آمریکا، دومین رئیس‌جمهوری اسرائیل خواهد بود که در چنین نشستی سخنرانی کرده است.
نخستین بار حییم هرتزوگ، پدر او در سال ۱۹۸۷ و در مقام رئیس جمهوری اسرائیل این سخنرانی را انجام داد.