مدیر اجرایی گوگل هشدار داده است که مدل غربی اینترنت آزاد مورد حمله رقبای بین‌المللی است.

سوندار پیچای به بی بی سی گفت که الگوی باز اغلب امری بدیهی تلقی می‌شود اما بسیاری از کشورها جریان اطلاعات را محدود می‌کنند.

به گفته مدیرعامل گوگل، دو تحول دیگر طی ۲۵ سال آینده، انقلابی در دنیا ایجاد خواهد کرد: “این تحولات یکی هوش مصنوعی است و دیگری توسعه کامپیوترهای کوانتومی است که توانایی‌های بسیار بیشتری نسبت به کامپیوترهای فعلی دارند.”

مدیرعامل گوگل گفت: “من آن را به عنوان ژرف‌ترین فناوری که بشر توسعه داده و روی آن کار خواهد کرد، در نظر می‌گیرم” و افزود: “می‌دانید، اگر شما به برق یا اینترنت فکر کنید، این تحولات را چیزی مانند آنها می‌بینید. اما من فکر می‌کنم حتی عمیق‌تر از اینها است.”

اساساً هوش مصنوعی تلاشی است برای تکرار هوش انسان در ماشین. سیستم‌های مختلف هوش مصنوعی در حال حاضر در حل انواع خاصی از مشکلات بهتر از انسان عمل می‌کنند.

رایانه کوانتومی یک پدیده کاملا متفاوت است. محاسبات معمولی براساس حالات ماده‌ای است که باینری هستند: ۰ یا ۱. هیچ چیز در این وسط وجود ندارد. به این موقعیت‌ها بیت گفته می‌شود.

اما در سطح کوانتومی، یا زیر اتمی، ذره رفتار متفاوتی دارد: می تواند همزمان ۰ یا ۱ باشد یا در طیفی بین این دو باشد. رایانه‌های کوانتومی بر روی کیوبیت ساخته شده‌اند که این عامل احتمال وجود ماده در یکی از حالتهای مختلف است.

google
لری پیج و سرگئی برین در سال ۱۹۹۸ گوگل را در یک گاراژ راه اندازی کردند – شش سال بعد سوندار پیچای به آنها پیوست

آقای پیچای در یک مصاحبه مفصل با بی بی سی، همچنین از سوابق شرکت خود در زمینه حفظ حریم خصوصی و داده‌ها دفاع کرد و گفت که گوگل یک محصول رایگان است و کاربران می‌توانند به جای دیگری بروند.

این همان استدلالی است که فیس‌بوک در شکایتهایی که علیه این شرکت مطرح شده بود در دادگاه استفاده کرد و پیروز شد.

سوندار پیچای در گوگل بر بسیاری از محصولات این شرکت از جمله، “گوگل کروم”، “گوگل مپ” و “گوگل ارث (زمین)” نظارت دارد.

در طول ۲۳ سال گذشته، گوگل بیشتر از هر شرکت دیگری اینترنت آزاد و باز امروزی را شکل داده است.