رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران جمعه ۱۹ شهریور از نشست‌های «سازنده» خود با نمایندگان اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی درباره احیای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خبر داده است.

رابرت مالی در توییتی نوشته است، تازه مجموعه‌ای از نشست‌های سازنده را در پاریس با همکاران اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در مورد آینده مذاکرات برجام و اهمیت بازگشت سریع به اجرای متقابل به پایان رساندیم.

رابرت مالی در راستای مذاکره درباره احیای برجام ابتدا به مسکو و سپس پاریس سفر کرده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین روز پنجشنبه با سرگئی ریابکوف٬ معاون وزیر امور خارجه روسیه درباره مذاکرات احیای برجام گفت‌وگو کرده بود. او گفت‌وگوهای خود را با معاون وزیر امور خارجه روسیه «مثبت و سازنده» توصیف کرد.

سفر رابرت مالی به مسکو و پاریس در حالی انجام شده است که مذاکرات احیای برجام در وین پایتخت اتریش به درخواست ایران در اواخر خردادماه سال جاری متوقف شده است و هنوز مقام‌های جمهوری اسلامی نگفته‌اند که چه زمان این مذاکرات را از سر خواهند گرفت.

این در حالی است که آمریکا و سه کشور اروپایی حاضر در برجام از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران طی این مدت ابراز نگرانی کرده‌اند. انها از ایران خواسته تا هرچه سریعتر این مذاکرات را از سربگیرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، با خارج کردن ایالات متحده از برجام تحریم‌های گسترده‌ای را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد.

ایران نیز در مقابل از شماری از تعهدات خود در چارچوب برجام عدول کرده و برنامه هسته‌ای خود را توسعه داده است.

در همین زمینه، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود اعلام کرد که ایران به طور جدی فعالیت های بازرسان این نهاد سازمان ملل را تضعیف کرده است.

در همین زمینه رسانه‌های بین المللی نوشته‌اند که به دنبال گزارش آژانس، ایالات متحده و اتحادیه اروپا احتمالا هفته آینده در نشست شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران صادر خواهند کرد.