راست افراطی آلمان برای نخستین بار نامزد صدراعظمی معرفی می‌کند

000

حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» می‌گوید قصد دارد برای نخستین بار در انتخابات سال ۲۰۲۵ نامزدی برای کسب منصب صدراعظمی معرفی کند.

این حزب آلمانی روز چهارشنبه، پس از آن از این تصمیم خود پرده‌برداری کرد که نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد میزان اقبال عمومی در این کشور نسبت به جریان راست افراطی افزایش یافته است.

حزب آلترناتیو برای آلمان یا همان AFD که یک دهه پیش تاسیس شد در سالهای اخیر توانسته بر میزان محبوبیت خود بیافزاید و با توجه به نگرانی رای‌دهندگان در خصوص موضوعاتی چون رکود اقتصادی، مهاجرت و گذار به اقتصاد بدون کربن در آخرین نظرسنجی‌ها خود را به جایگاه دوم رسانده است.

این حزب ضد ساختار همچنین از بی‌اعتمادی رای دهندگان به ائتلاف سه حزبی اولاف شولتس که در حال حاضر قدرت را در این کشور در دست دارد سود می‌برد و تلاش می‌کند تمرکز خود را روی مبارزه علنی با نحوه برخورد دولت با بحران‌های جاری در آلمان نماید تا از این طریق بیش از پیش آرای عمومی را جلب نماید.

در حال حاضر حمایت عمومی از AFD به حدود ۱۹ تا ۲۰ درصد رسیده و این حزب دست راستی بعد از محافظه‌کاران اپوزیسیون که ۲۷ تا ۲۸ درصد محبوبیت دارند، در جایگاه دوم قرار دارند. این در حالیست که سوسیال‌ دموکرات‌های شولتس در نظرسنجی‌ها در جایگاهی پایین‌تر قرار دارند.

آلیس وایدل، رئيس این حزب دست راستی روز چهارشنبه ۲۱ ژوئن در پاسخ به پرسش یک شبکه آلمانی در خصوص وضعیت این حزب گفت: «ما بدون توجه به اعداد نظرسنجی‌ها یک نفر را برای انتخابات سال ۲۰۲۵ به عنوان گزینه صدراعظمی معرفی خواهیم کرد.»