دو روز مانده به برگزاری جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل، رافائل گروسی، رییس این سازمان وارد تهران شده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا با انتشار خبر ورود آقای گروسی خبر داده که بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی ایران و کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به استقبال او رفته‌اند.

آقای غریب‌آبادی پیشتر گفته بود که رافائل گروسی در این سفر با محمد اسلامی، رییس تازه سازمان انرژی اتمی ایران گفتگو خواهد کرد.

پیشتر خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که آقای گروسی به دعوت ایران عازم تهران شده است.

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، سفر آقای گروسی به تهران حاصل مذاکرات فشرده درچند روز گذشته بوده است. سه منبع نزدیک به این گفتگوها به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفته‌اند این سفر پس از ان انجام شده که دو طرف بر سر دسترسی دوباره بازرسان آژانس بین‌الملی اتمی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران و همکاری تهران برای تحقیقات این سازمان به تفاهم رسیده‌اند.

این سفر درآستانه جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته که قرار است روز دوشنبه ۱۳ سپتامبر برگزار شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش دوره‌ای خود از ایران برای اتلاف وقت بر سر دو موضوع آثار اورانیوم در تاسیسات قدیمی و اعلام نشده و همچنین عدم دسترسی به برخی ابزار نظارتی انتقاد کرده بود.

گزارش آژانس به شورای حکام می‌گوید اطمینان این نهاد به ادامه نظارت بر برخی از فعالیت‌های ایران به سرعت در حال از بین رفتن است.

با این همه روسیه می‌گوید اگر پیش‌نویسی برای محکومیت ایران به شورای حکام ارائه شود به آن رای منفی خواهد داد.

پیشتر آمریکا از گفتگوهای “سازنده” با متحدان اروپایی خود در زمینه توافق هسته‌ای با ایران ابراز خرسندی کرده بود.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که برای رایزنی درباره احیای برجام به اروپا سفر کرده پس از پایان مذاکراتی در پاریس گفت”یک دور از دیدارهای سازنده درباره آینده مذاکرات برجام و ضرورت بازگشت سریع به اجرای تعهدات با همکاران اتحادیه اروپا و سه قدرت اروپایی در پاریس انجام شد.”

سفر این دیپلمات ارشد آمریکایی به پاریس کمی پس از رایزنی‌های او در مسکو انجام شد.

مذاکرات وین

منبع تصویر، WALES NEWS SERVICE

وین میزبان مذاکرات احیای برجام با حضور غیرمستقیم آمریکا بوده

با روی کار آمدن دولت جدید در ایران و تغییر وزیر خارجه پس از چند ماه تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام شدت گرفته است.

توضیح ویدئو، گفت‌و‌گوی اختصاصی بی‌بی‌‌سی فارسی با نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پیش از پاریس به مسکو رفته بود.

او رایزنی‌هایش با سرگی ریابکف را “خوب و سازنده” خواند و گفت آمریکا و روسیه بر ضرورت برگشتن به مذاکرات و همچنین اجرای دوباره تعهدات برجامی از سوی طرفین اشتراک نظر دارند.

آقای ریابکف هم گفت مسکو از توسعه سریع ظرفیت‌های هسته‌ای ایران نگران است.