رانش زمین در دهکده‌ای در نروژ چندین خانه را در زیر گل و لای مدفون و ۱۰ نفر را مجروح کرد که حال یکی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

۱۰ نفر هم مفقود شده‌اند که تاکنون خبری از آن‌ها در دست نیست.

پلیس گفته بیم آن می‌رود که برخی از ساکنان این منطقه در زیر گل و لای گرفتار شده باشند.

تاکنون حدود ۱۰۰۰ نفر از ساکنان دهکده گجدروم در شمال شرق اسلو، پایتخت، مجبور به تخلیه خانه‌های خود شده‌اند. گروه‌های امداد گفته‌اند که وضعیت برای عملیات نجات بی‌ثبات است.

گروه‌های امداد نروژ
گروه‌های امداد در جستجوی مفقودین هستند

گروه‌های امداد با کمک هلی‌کوپتر و پهپادهای مجهزبه دوربین‌های فناوری جستجوی گرما، بر فراز محل به دنبال نشانه هایی از حیات در زیرگل و لای هستند.

پلیس از مردم خواسته که در آستانه سال نو از آتش‌بازی خودداری کنند، به این دلیل که ممکن است در عملکرد فناوری جستجوی گرما خللی وارد کند.

بیش از ۳۰ خانه در نتیجه رانش زمین تخریب شده‌، اما با توجه به وضعیت زمین احتمال تخریب بیشتر هم وجود دارد. مقامات هشدار داده‌اند که مردم از این منطقه دور بمانند.

رانش زمین از اوایل روز گذشته آغاز شد. به گفته پلیس ساکنان این منطقه با زنگ زدن به اورژانس اعلام کردند که خانه‌های آن‌ها در حال حرکت است.

رانش زمین

نوع خاصی از خاک رس این منطقه را پوشانده که در نروژ و سوئد دیده می‌شود. این نوع خاک چنانچه تحت فشار قرار بگیرد متلاشی شده و به مایع تبدیل می شود.

طبق گزارشی که به دست شبکه خبری TV2رسیده، یک تحقیق زمین شناسی در سال ۲۰۰۵ ، این منطقه را در زمره مناطقی طبقه‌بندی کرد که در معرض خطر زیاد رانش زمین قرار دارد. به رغم چنین تحقیقی، سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۸، در این منطقه خانه‌های مسکونی ساخته شد.