فلسطینی‌های معترض به “راهپیمایی پرچم” پوستر نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل را آتش زدند. راهپیمایان یهودی هم پوسترهایی با عبارت “بنت دروغگو به دست داشتند

با شروع راهپیمایی یهودیان افراطی در بیت‌المقدس شرقی تنش‌ها در این منطقه بالا گرفته و پلیس اسرائیل با فلسطینیان معترض به این تظاهرات درگیر شده است.

دوهزار مامور پلیس برای برقراری امنیت در مسیر “راهپیمایی پرچم” مستقر شده‌اند و به گفته ارتش اسرائیل سپر دفاع موشکی “گنبد آهنین” هم برای مقابله با حملات احتمالی از نوار غزه به حالت آماده‌باش در آمده است.

فلسطینی‌های معترض در اطراف “دروازه دمشق” شهر قدیم بیت‌المقدس تجمع کرده‌اند تا به راهپیمایی یهودیان ملی‌گرای افراطی اعتراض کنند. گفته می‌شود ۱۷ فلسطینی زخمی شده‌اند.

این راهپیمایی اولین آزمون جدی و دشوار نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل است که دو روز پیش جای بنیامین نتانیاهو را گرفت.

“راهپیمایی پرچم” که در سالگرد اشغال بخش شرقی بیت‌المقدس در سال ۱۹۷۶ برگزار می‌شود، قرار بود پنج‌شنبه گذشته انجام شود اما به دلیل مخالفت مقام‌های امنیتی با مسیر تظاهرات و هشدار حماس به تعویق افتاد.

راهپیمایی پرچم
یهودیان افراطی در راهپیمایی پرچم

بنیامین نتانیاهو قبل از واگذاری قدرت مجوز راهپیمایی یهودیان ملی‌گرای تندرو را برای امروز سه‌شنبه ۱۵ ژوئن صادر کرد و دولت تازه هم دوشنبه شب این تصمیم را تایید کرد.

نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل خود از سیاستمداران راستگرای افراطی است اما دولت ائتلافی تحت رهبری او از احزاب چپ و راست و برای اولین بار یک حزب عرب تشکیل شده است.

گروهی از راهپیمایان در اعتراض به ائتلاف آقای بنت با احزاب چپگرا و عرب، پوسترهایی در دست دارند که روی آن نوشته شده”بنت دروغ‌گو”. آقای بنت پیشتر گفته بود که در چنین ائتلافی شرکت نمی‌‎کند.

تنش‌های اخیر و درگیری ۱۱ روزه اسرائیل و غزه که به کشته شدن بیش از ۲۵۰ فلسطینی و ۱۲ اسرائیلی منجر شد، باعث نگرانی از شعله‌ور شدن دوباره خشونت‌ها شده و سازمان ملل هشدار داده است که این اقدام تهدیدی برای آتش‌بس شکننده موجود خواهد بود.

نفتالی بنت
راهپیمایی پرچم اولین آزمون جدی و دشوار نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل است

فلسطینی‌ها برگزاری این راهپیمایی را که مسیر آن به صورت معمول از میان محله‌های عرب و مسلمان‌نشین بیت‌المقدس می‌گذرد به شدت محکوم کرده‌اند.

دولت جدید اسرائیل روز دوشنبه با مسیر بازنگری‌‌شده این تظاهرات موافقت کرد که بر اساس آن راهپیمایان از محله‌ معروف به بازار عرب‌ها عبور می‌کنند اما وارد منطقه مسلمان‌نشین بیت‌المقدس شرقی نمی‌شوند.

عمر بار لِو، وزیر امنیت عمومی اسرائیل، برگزاری این تظاهرات را “یک حق دموکراتیک” خوانده اما محمد اشتیه، نخست وزیر فلسطینی‌ها، درباره “پیامدهای خطرناک” آن هشدار داده است.

جنبش حماس و گروه‌های دیگر فلسطینی هم‌زمان با این تظاهرات اعلام “روز خشم” کرده‌اند.