کمتر از دو هفته‌مانده به از سرگیری مذاکرات وین، مدیران سیاسی سه قدرت اروپایی عضو برجام شامل فرانسه، آلمان و بریتانیا و همچنین نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه ۲۷ آبان در نشستی در ریاض، با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و مصر و اردن رایزنی کردند.

به گزارش سایت وزارت خارجه آلمان، نمایندگان کشورهای یاد شده درباره اوضاع سیاسی و امنیتی منطقه از جمله «اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی ایران در منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

آن‌ها همچنین به طرح دغدغه‌ها و مسائل موجود در رابطه با دور جدید مذاکرات وین پرداختند.

دور هفتم مذاکرات احیای برجام قرار است هشتم آذرماه در وین، پایتخت اتریش، برگزار شود. این مذاکرات از ۳۰ خردادماه امسال، پس از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، متوقف مانده بود. آمریکا در مذاکرات وین به صورت غیر مستقیم حضور دارد.

نمایندگان سه کشور اروپایی و ایالات متحده در نشست روز پنج‌شنبه بر اهمیت «دستیابی سریع» و «اجرای فوری» راهکاری به این منظور (بازگشت به برجام) تاکید کردند.

بر اساس توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان، تهران پذیرفت که بسیاری از فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه آن لغو یا تعلیق شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، اما برجام را «توافقی بد» توصیف کرد و در اردیبهشت ۱۳۹۷ با خروج از آن، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه تهران اعمال کرد.

حکومت ایران نیز یکسال بعد با عدول از برجام، به طور پیوسته برنامه هسته‌ای خود را توسعه داده است.