رای کمیته بین المللی المپیک به لغو مشروط محرومیت روسیه

کمیته بین المللی المپیک رای داده است که محرومیت روسیه به دلیل رسوایی دوپینگ، همچنان پا برجا خواهند ماند ولی اگر مورد جدیدی از دوپینگ در بین ورزشکاران روس در جریان المپیک زمستانی مشاهده نشود، تعلیق روسیه رفع خواهد شد.

به این ترتیب، ورزشکاران روس نخواهند توانست در مراسم اختتامیه المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ ‌چانگ کره جنوبی که تا ساعاتی دیگر برگزار می‎شود، پرچم کشور خود را حمل بکنند.

این کمیته پیشتر به خاطر آنچه گستردگی دوپینگ و بی‌توجهی یا حتی حمایت نهادهای ورزشی روسیه در این مورد خواند، روسیه را از اعزام تیم ملی برای شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ محروم کرد اما به ورزشکاران روسی که به دوپینگ متهم نشده‌ بودند اجازه داد که به طور انفرادی در این مسابقات شرکت بکنند.

حداقل ۱۶۸ ورزشکار روس به عنوان ورزشکار “بی طرف” در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ شرکت دارند. تصمیم این افراد از حمایت دولت روسیه برخوردار است.

تا به حال دو ورزشکار روس در این رقابت‌ها به دوپینگ متهم شده اند و یکی از آنها مدال برنز خود را از دست داده است.

توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، این دو مورد اتهام دوپینگ را مایه تاسف خوانده که به گفته او، مانع از آن شده است که ورزشکاران روسیه بتوانند با پرچم کشور خود در مراسم اختتامیه شرکت بکنند.


ولادیمیر پوتین با گروهی از ورزشکاران عازم المپیک زمستانی که به طور انفرادی در مسابقات شرکت کردند
محرومیت شماری از ورزشکاران روسی متهم به دوپینگ لغو شد
+روسیه برای اولین بار وجود برنامه دوپینگ اعتراف کردند
+محروم شدن روسیه از شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۱۸
اتهام استفاده از مواد ممنوعه بارها علیه ورزشکاران روسیه مطرح شده بود. در دسامبر سال گذشته، کمیته بین‌المللی المپیک در پی مشخص شدن نتیجه تحقیقات پیرامون اتهام حمایت نهادهای دولتی روسیه از دوپینگ ورزشکاران این کشور در جریان المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی، این کشور را از شرکت در بازی های زمستانی سال جاری محروم کرد. کمیته بین‌المللی گفت که تصمیم خود را در پی ماه‌ها تحقیق توسط یک هیئت تعیین شده توسط رئیس جمهوری سوئیس اتخاذ شد.

در جریان آن تحقیقات، شماری از دست اندرکاران آزمایش ورزشکاران روس در داخل آن کشور مدارک و شواهدی را در اختیار هیئت تحقیق قرار داده بودند که در تصمیم نهایی کمیته موثر بود.

You may also like...