به دنبال ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد، دولت افغانستان سفیر و بقیه دیپلمات‌هایش را از اسلام آباد، پایتخت پاکستان فرا خواند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به وزارت خارجه این کشور دستور داده است تا زمانی که پاکستان افرادی که دختر سفیر افغانستان را در اسلام آباد ربودند بازداشت و به کیفر اعمال‌شان نرسانده، و تا زمانی‌ که امنیت سفیر و بقیه دیپلمات‌های افغان در آن کشور تضمین نشده است، سفیر و بقیه دیپلمات‌های این کشور به اسلام آباد پاکستان برنگردند.

وحید عمر مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه توییترش این تصمیم رئیس جمهوری افغانستان را اعلام کرده است.

پس از این رویداد تصویر منسوب به دختر سفیر نیز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که آقای علی‌خیل آن را رد کرده و تصویر تازه‌ای از دخترش را منتشر کرده است. او گفته با آنکه سلسله مورد شکنجه قرار گفته اما در حال حاضر وضعیت سلامتی‌اش خوب است.

وزارت خارجه افغانستان نیز اعلام  کرده که قرار است هیأتی در آینده نزدیک به پاکستان سفر کرده و موضوع کنونی و مسایل مرتبط به ‌آن را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد؛ تا در روشنی دریافت‌های این هیأت، اقدامات بعدی اتخاذ خواهند شد.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان به پلیس کشورش ۴۸ ساعت وقت داده تا کسانی را که سلسله علی‌خیل، دختر نجیب‌الله علی خیل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را ربوده بودند، بازداشت کنند.

شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان در راس هیأت تحقیق گماشته شده است.

وزیر داخله پاکستان امروز یکشنبه (۲۷ سرطان/تیر) در یک نشست خبری گفت که در همان روز، خانم سلسله با سه تاکسی در شهر سفر کرده است. اعلام شده است که تا دو روز دیگر تحقیق در این مورد تکمیل می‌شود.

او گفت که تاکنون دو راننده مورد بازپرسی قرار گرفته و “ما با سفارت افغانستان در تماس هستیم”.

آقای رشید احمد گفته که پلیس اسلام آباد بر سر این پرونده به عنوان اولویت مهم کار می‌کند. زیرا نخست وزیر دستور داده که به زودترین فرصت به این پرونده رسیدگی و افراد مظنون را بازداشت کنند.

وزارت خارجه
منصور احمد خان، سفیر پاکستان از سوی وزارت خارجه افغانستان احضار شد

در کابل نیز شماری از اعضای قوم علی‌خیل که سفیر به این قوم وابسته است، در اعتراض به این حادثه مقابل سفارت پاکستان تجمع اعتراضی برپاکردند.

بعد از نشر خبر ربوده شدن خانم علی خیل، وزارت خارجه افغانستان، سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد و خواستار پیگیری و توضیحات در مورد ربوده و شکنجه شدن دختر سفیر افغانستان در پاکستان شد.

دو روز پیش خانم علی‌خیل از سوی افراد نامعلوم ربوده و مورد شکنجه قرار گرفته است.

این وزارتخانه گفته بانو علی‌خیل روز (۲۵ سرطان/ تیر) هنگام بازگشت از بازار به خانه ربوده شد.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در افغانستان گفته بود که عمران خان، نخست وزیر کشورش به وزارت داخله پاکستان دستور داده است تا از همه امکانات برای بازداشت افراد مظنون استفاده کنند.

این حادثه واکنش‌های زیادی را نیز در داخل افغانستان به همراه داشت. امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در مورد ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در پاکستان در صفحه توییترش نوشته که آزار و اذیت دیپلمات‌هایی که همکاری/همدستی با دولت یا نهادهای پاکستان را رد می‌کنند، از روش‌های نهادهای پاکستانی است.

کاربران افغان نیز در توییتر هشتگی تحت عنوان #ShutPakistanEmbassyInKabul به راه انداخته و خواهان مسدود شدن سفارت پاکستان در کابل شده‌اند