رحیم مشایی و جوانفکر از نزدیکان احمدی‌نژاد از سوی دادگاه انقلاب به زندان محکوم شدند

اسفندیار رحیم مشایی از چهره های نزدیک به محمود احمدی نژاد از سوی دادگاه انقلاب به شش سال و نیم زندان و علی‌اکبر جوانفکر دیگر چهره سیاسی نزدیک به رئیس جمهور سابق به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۴ سال زندان محکوم شده اند.

حکم دادگاه بدوی درباره آقای رحیم مشایی قابل تجدیدنظر خواهی و حکم زندان آقای جوانفکر هم به دلیل اینکه به صورت غیابی صادر شده، قابل واخواهی است.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران که همزمان رئیس دادگاه های تجدیدنظر هم محسوب می شود، به خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران گفته از این مدت محکومیت، ۵ سال مربوط به اتهام اقدام علیه امنیت ملی؛ یک سال تبلیغ علیه نظام و ۶ ماه توهین به مقامات قضایی است.

به گفته آقای اسماعیلی این محکومیت به بخشی از پرونده آقای رحیم مشایی است و “رسیدگی به سایر اتهامات او همچنان ادامه دارد”.

آقای مشایی به شیوه برگزاری دادگاه اعتراض داشت و در اولین جلسه گفته بود که او را به زور از زندان به محل محاکمه برده‌اند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که محاکمه آقای رحیم مشایی به صورت علنی است اما اجازه حضور خبرنگاران مستقل به جلسه دادگاه داده نشد و فقط فیلم هایی از جلسات دادگاه به صورت گزینشی در صداوسیما و برخی رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران منتشر شد.


حضور محمود احمدی نژاد، حمید بقایی، اسفندیار رحیم مشایی و علی اکبر جوانفکر در حرم عبدالعظیم به نشانه اعتراض به رفتار قوه قضائیه
محاکمه مشایی بدون دفاع و وکیل تمام شد
احمدی‌نژاد: ملت دولت و قوای دیگر را قبول ندارد
احمدی نژاد به رهبر: دستور فرمایید قوه قضاییه اعاده دادرسی بقایی را بپذیرد
احمدی‌نژاد: قوه قضائیه دیکتاتور است
پاسخ ایران به آمریکا؛ تحریم لاریجانی عبور از ‘تمام خطوط قرمز’ است
محمود احمدی نژاد که پیش از دادگاه اعلام کرده بود در جلسات محاکمه حاضر می شود در توییتر خود نوشت که با حرکت اتومبیلش به سوی دادگاه فردی در حال تعقیب او بوده است، که به ادعای آقای احمدی‌نژاد، این شخص از اعضای حفاظت اطلاعات قوه قضائیه بوده و ماموریتش اطمینان از این بوده که رئیس جمهور سابق به دادگاه انقلاب نرود تا به عنوان مستمع در جلسه علنی حاضر شود.

آقای رحیم مشایی در آخرین جلسه محاکمه گفت دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد و به همین دلیل از خودش دفاع نمی کند. نداشتن وکیل انتقادهایی به شیوه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی برانگیخته بود. قوه قضائیه اعلام کرده بود که وکلای او در دادگاه حضور دارند اما پس از انتشار تصاویری از داخل دادگاه که از سوی قوه قضائیه منتشر شد، جایگاه وکلا خالی بود.

در تصاویری که از یکی از جلسات دادگاه منتشر شد آقای رحیم مشایی به نشانه اعتراض، صندلی خود را از روی رئیس دادگاه چرخانده بود و به طرف دیگری نگاه می کرد.

آقای مشایی گفته بود که “محکومیت من از پیش مشخص شده است”. رئیس دادگاه در یکی از جلسات محاکمه به او گفته بود “شما به دنبال ریاست جمهوری بودید. اما از طریق جریان نفاق، انگلیسی و کانادایی.”

اسفندیار رحیم مشایی در سال ۱۳۹۲ با حمایت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد، اما همچون اکبر هاشمی رفسنجانی، شورای نگهبان صلاحیتش را رد کرد.

محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر انتقادهای تندی را درباره حکومت ایران مطرح کرده است. آقای احمدی نژاد گفته برخورد قوه قضائیه با پرونده ها سیاسی است و این قوه را “دیکتاتور” خوانده است.

آقای احمدی نژاد و چهره های نزدیک به او می‌گویند افشای تلاش فاضل لاریجانی، برادر رئیس قوه قضائیه، برای زد و بند با سعید مرتضوی و بابک زنجانی، از دلایل “انتقام‌جویی” قوه قضائیهاز آنهاست.

در حال حاضر به جز محکومیت اسفندیار رحیم مشایی و علی اکبر جوانفکر به زندان، حمید بقایی دیگر چهره نزدیک به آقای احمدی نژاد هم در زندان است.

You may also like...

ege123