رد صلاحیت چند نماینده فعلی و پیشین مجلس ایران: «دلال‌ها برای فروش التزام به اسلام تلفن‌باران کردند»

۰

سه تن از نمایندگان فعلی و سابق مجلس ایران می‌گویند که صلاحیت آنها برای شرکت در انتخابات آتی مجلس رد شده است.

نتایج نهایی بررسی‎‌های شورای نگهبان امروز، جمعه ۲۰ بهمن با ارسال پیامک ستاد انتخابات به این داوطلبان اعلام شده است.

هدایت خادمی، نماینده ایذه و باغملک استان خوزستان در مجلس قبلی، مجلس دهم، در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس با تایید خبر رد صلاحیتش، به موضوع «دلالان تایید صلاحیت» و رقم‌های پیشنهادی آنها برای «فروش التزام به اسلام» اشاره کرده است.

آقای خادمی نوشته است:«دلال‬⁩ ها برای فروش التزام به اسلام‬⁩، تلفن بارانمان کردند ولی خریدار نبودم. ‏رقم هایی که دلال‌ها برای فروش التزام تقاضا می‌کردند تقریبا مشابه بودند، کسی ۱۰ میلیارد تومان، دیگری ۳۰۰ سکه و بعضی ها ۱۲۰ هزار دلار آمریکا‬⁩!!.»

چهار سال پیش و در آستانه انتخابات قبلی مجلس ایران،‌ در پی برخی گزارش‌ها،‌ قوه قضائیه ایران از بازداشت ۱۲ نفر در این رابطه خبر داده بود. گفته شده بود که این افراد «کلاهبردار» بودند و با ادعای «نفوذ در شورای نگهبان» از داوطلبان رد صلاحیت شده می‌خواستند که مبالغ هنگفتی برای تایید صلاحیتشان پرداخت کنند.

جلال رشیدی کوچی، نماینده مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس هم در صفحه ایکس خود خبر رد صلاحیتش را از سوی شورای نگهبان تایید کرد و نوشت:«تا جایی که توان داشته باشم و با تمام ابزار‌هایی که در اختیارم است ودر هرجایی که باشم از حق مردم مظلوم ایران دفاع خواهم کرد و در برابر مافیای قدرت که آرامش و آسایش مردم ذره‌ای برایشان ارزش ندارد خواهم ایستاد.»

آقای کوچی در پانزدهم دی ماه هم در صفحه ایکس خود از دریافت پیامک رد صلاحیت خود بدون ارائه هیچ دلیلی خبر داده و نوشته بود که از «مجرای قانونی» اعتراض خود را ثبت و پیگیری خواهد کرد. همزمان غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده رشت در دوره های نهم و دهم مجلس هم رد صلاحیت خود را تایید کرده و گفته است در روز جمعه ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ پیامکی از سوی ستاد انتخابات کشوردر این مورد دریافت کرده است.

مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی در روزهای اخیر گفته‌اند که شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی با انگیزه‎‌های سیاسی افرادی را رد صلاحیت می‌کند که احتمال پیروزی آن‌ها را در مقابل جناح تندروی حکومت، بیشتر می‌داند.

پیشتر احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز در نماز جمعه از کسانی که صلاحیت‌شان برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی رد شده، خواست که « در شأن فرهیختگان عمل کنند و نظام را زیر سوال نبرند. » آقای خاتمی تاکید کرده بود که «حفظ حرمت نظام واجب است.»

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری ۱۱ اسفند ماه در ایران برگزار می‌شود. این اولین انتخابات در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی است که پس از سرکوب خونین معترضان در سال گذشته، در ایران برگزار می‌شود.