خبرگزاری دولتی سوریه، سنا، اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور بامداد جمعه ۵ دی ماه چند فروند موشک شلیک شده از اسرائیل را در آسمان استان حما رهگیری و منهدم کرده است.

گزارش این رسانه می‌گوید: «پدافند هوایی ما حمله هوایی اسرائیل در منطقه روستایی مصیاف، واقع در استان حما، را دفع کرده است.»

همزمان تلویزیون دولتی سوریه نیز تصاویری را پخش کرد که ادعا می‌کند واکنش پدافند هوایی این کشور به حمله اسرائیل را نشان می‌دهد.

تلویزیون دولتی سوریه ساعاتی پیش از این گزارش داده بود که در منطقه مرکزی این کشور صدای چندین انفجار شنیده شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از خبرنگاران خود تایید کرده که پیش از این حمله صدای هواپیماهای جنگی در حال عبور از آسمان لبنان شنیده شده است.

عبور جنگنده‌های اسرائیلی از آسمان لبنان در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس هم بازتاب یافته است. این گزارش می‌گوید جت‌های اسرائیلی باعث ترس و نگرانی ساکنان بیروت شده است. برخی از ساکنان بیروت گفته‌اند که چند موشک را در آسمان دیده‌اند.

حملات هوایی به دمشق شامگاه شنبه

در حمله اسرائیل به شرق سوریه «۱۹ شبه نظامی مورد حمایت ایران کشته شدند»

هنوز مشخص نیست اهداف حمله بامداد جمعه چه بوده است، اما گروه اپوزیسیون ناظر حقوق بشر در سوریه بدون ارائه جزییاتی گفته است که اسرائیل در این حمله «نیروهای رژیم بشار اسد و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران» را هدف قرار داده بود.

اسرائیل طی سال‌های اخیر و در پی جنگ داخلی سوریه حملات هوایی متعددی به این کشور داشته که در بسیاری موارد هدف از آن نیروهای ایرانی یا گروه‌های مورد حمایت ایران بوده است.

مقامات اسرائیلی می‌گویند که حملات هوایی این کشور به سوریه باعث کاهش تحرکات و حضور ایران در منطقه شده است.