در معاملات امروز چهارشنبه (۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت) بازارهای جهانی قیمت رمزارز اتریوم با عبور از ۴۳۷۰ دلار رکورد جدیدی را ثبت کرد.

این رمزارز بعد از بیت‌کوین بزرگترین ارز دیجیتال در جهان است و ارزش آن از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۶ برابر شده است.

در اول ژانویه امسال قیمت اتریوم بیش از ۷۳۰ دلار بود؛ پارسال در همین روز (۱۲ مه) قیمت این رمز ارز کمتر از ۲۰۰ دلار بود.

رشد نزدیک به ۶ برابری اتریوم طی چهار ماه و نیم اخیر از ابتدای سال جاری میلادی در حالیست که در همین مدت ارزش بیت‌کوین دو برابر شده است.

اتریوم در سال ۲۰۱۳ میلادی و با ایده ویتالیک بوترین، برنامه نویس کانادایی-روسی و جمعی از برنامه‌نویسان نرم‌افزار متولد شد.

رشد رمزارز اتریوم از ابتدای سال جاری میلادی(۲۰۲۱). . .

ارزش بازار اتریوم هم اکنون نزدیک به ۵۰۰ میلیارد دلار است؛ کمتر از نصف ارزش بازار بیت‌کوین که ۱۱۰۰ میلیارد دلار اعلام شده است.

ارزش کل بازار رمزارزها در جهان هم اکنون چیزی حدود ۲۵۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

اتریوم توانسته در طول زمان خود را از سایه بیت‌کوین بیرون بکشد و تبدیل به یکی از بازارهای اصلی در رمزارزها شود.

در ماه آوریل که ارزش بیت‌کوین ۲ درصد افت کرد، ارزش اتریوم بیش از ۴۰ درصد تقویت شده بود.

بالاترین ارزش بیت‌کوین به نیمه آوریل امسال بازمی‌گردد که قیمت آن از ۶۳ هزار دلار عبور کرد.

اتریوم در سال ۲۰۱۳ میلادی و با ایده ویتالیک بوترین، برنامه نویس کانادایی-روسی و جمعی از برنامه‌نویسان نرم‌افزار متولد شد
اتریوم در سال ۲۰۱۳ میلادی و با ایده ویتالیک بوترین، برنامه نویس کانادایی-روسی و جمعی از برنامه‌نویسان نرم‌افزار متولد شد

از جمله دلایل رشد بیت‌کوین در ماههای اخیر حمایت ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا بود؛ این شرکت در ماه ژانویه یک و نیم میلیارد دلار بیت‌کوین خریداری کرد و با اعلام این خبر قیمت آن به نزدیک ۴۴ هزار دلار رسید.

آقای ماسک همچنین از دوج کوین هم حمایت کرده و باعث رشد آن هم شد.

ارزهای دیجیتال که تا چند سال پیش برای بسیاری ناشناخته بودند با گذشت زمان وضعیت متفاوتی نسبت به گذشته پیدا کرده‌اند؛ و حالا استفاده از آن در معاملات مانند ارزهای معتبر جهانی نظیر دلار و یورو تقویت شده است.

چند ماه پیش”پی‌پال” سیستم معتبر انتقال پول اعلام کرد که کاربرانش می‌توانند از بیت‌کوین و سایر رمزارزها برای خرید و فروش در این درگاه اینترنتی استفاده کنند.

البته هنوز بعضی بانکهای مرکزی درباره استفاده از آن هشدار می‌دهند.

بعضی کشورهای به دنبال رمزارز ملی خود هستند از جمله دولت بریتانیا اخیرا از طرحی برای راه‌اندازی رمزارز ملی بنام “بریتکوین” با پشتوانه بانک مرکزی این کشور خبر داده است.

رمز ارزها تحت نظارت نهادهای مالی و بانکی خاصی نیستند از همین رو می‌توانند بسیاری از نهادهای ناظر را دور بزند که همین مایه نگرانی بانکهاست