پزشکان بریتانیایی می‌گویند با “جهش چشمگیر” موارد ابتلا به کرونا، وضعیت پیش از بهتر شدن، بدتر خواهد شد.

آکادمی کالج‌های سلطنتی پزشکی در بریتانیا گفته است شهروندان این کشور باید هوشیار بمانند و همچنان به اقداماتی نظیر استفاده از ماسک در محیط‌های بسته پرازدحام ادامه دهند.

این موسسه همچنین هشدار داده سازمان خدمات درمانی ملی بریتانیا تحت فشار “بی‌سابقه‌ای” قرار دارد.

انتظار می‌رود دولت بریتانیا دو روز دیگر (۲۱ تیرماه/ ۱۲ ژوئن) کاهش محدودیت‌های مرتبط با کرونا را در انگلستان را اعلام کند و ممکن است یک هفته بعد از این اعلام، محدودیت‌ها برداشته شوند.

دیروز (جمعه ۲۰ تیر ماه) آمارهای رسمی این کشور حکایت از ابتلای نزدیک به ۳۶ هزار نفر طی یک روز در این کشور داشت که این رقم از ماه ژانویه بی‌سابقه بوده است.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا درباره افزایش بیماری تا ۵۰ هزار مورد ابتلای جدید در یک روز هشدار داده است.

پروفسور هلن استوکس، رئیس آکادمی کالج‌های سلطنتی پزشکی با شرکت در یک برنامه رادیویی به بی‌بی‌سی گفت نهاد تحت مدیریت او درباره صدور هشدارهای ترسناک درباره کرونا “محتاط” است اما او در هفته‌های اخیر نگران برداشتن تمامی محدودیت‌های مرتبط با کووید (در انگستان) شده است.

خانم استوکس گفته: “سوء برداشت‌هایی درباره بازگشت زندگی به حالت عادی وجود دارد و اینکه ما می‌توانیم تمامی احتیاط‌های قبلی را کنار بگذاریم؛ صراحتا باید گفت این خطرناک است.”

آکادمی کالج‌های سلطنتی پزشکی به نمایندگی از ۲۳ نهاد پزشکی که مسئولیت‌هایی درباره آموزش و توسعه تخصص‌های مختلف دارند، در اطلاعیه‌ای که منتشر کرده از مردم خواسته پس از برداشته شدن محدودیت‌ها رویکردی مسئولانه داشته باشند.

این موسسه گفته است گزارش‌هایی دریافت کرده که نشان می‌دهد قرنطینه کادر پزشکی باعث شده مراقبت‌های معمول پزشکی به تعویق بیافتد.

در اوج همه‌گیری کرونا در بریتانیا بسیاری از شهروندان این کشور به دلیل نگرانی از ابتلا به بیماری تا حد امکان از مراجعه به مراکز درمانی در این کشور خودداری می‌کردند که حالا میزان مراجعات برای درمان افزایش یافته است.

تا کنون حدود از ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در بریتانیا دست‌کم دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند که نزدیک به ۸۷ درصد جمعیت این کشور را دربر می‌گیرد.
تا کنون حدود از ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در بریتانیا دست‌کم دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند که نزدیک به ۸۷ درصد جمعیت این کشور را دربر می‌گیرد.

در این اطلاعیه آمده که زمانی خواهد رسید که این بیماری برای کل جمعیت تحت کنترل درآید و ما می‌توانیم “بیاموزیم چگونه با کووید-۱۹ زندگی کنیم”؛ این بیانیه البته متذکر شده “ما هنوز در این موقعیت قرار نداریم و متاسفانه باید انتظار بدتر شده دوباره وضعیت را داشته باشیم.”

بر اساس گزارش‌ها، در بعضی از بیمارستان‌های بریتانیا عمل‌های غیرفوری پزشکی به دلیل افزایش بستری بیماران مبتلا به کووید، به تعویق افتاده است.

به دلیل افزایش موارد ابتلا، تعداد کارکنان بخش درمان و اورژانس هم که خود را قرنطینه کرده‌اند کاهش یافته است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا هفته پیش اعلام کرد که در آخرین مرحله از رفع محدودیت‌های کرونا در انگلستان، مقررات مربوط به استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری “به پایان خواهد رسید.”

او گفت که انتظار دارد این مرحله در روز ۱۹ ژوئیه و بعد از ۱۶ ماه اعمال محدودیت‌های مختلف در انگلستان اجرا شود.

با اجرایی شدن رفع این محدودیت‌ها، مقررات دیگر مانند محدودیت شش نفری برای ملاقات در داخل خانه و توصیه کار از منزل هم هم لغو خواهد شد؛ البته شماری از محدودیت‌ها برای مسافران با توجه به وضعیت کرونا در کشور مبدا کماکان باقی خواهد ماند.

دولت‌های اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی هر کدام مقررات مخصوص خود را دارند.

تا کنون حدود ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در بریتانیا دست‌کم دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند که نزدیک به ۸۷ درصد جمعیت این کشور را شامل می‌شود.