رقابت کی‌یف با مسکو برای جلب حمایت کشورهای عرب؛ نماینده اوکراین پس از لاوروف به اتحادیه عرب رفت

9

فرستاده ویژه اوکراین در امور خاورمیانه روز پنجشنبه مسکو را به ممانعت از تحویل محموله‌های گندم تولید شده در کشورش به خاورمیانه متهم کرد.

ماکسیم سوبخ این اتهام یاد شده را در حالی مقابل نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب علیه مسکو مطرح کرد که این نهاد پیش‌تر و برخلاف انتظار ناظران، میزبان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شده بود. اکثریت قریب به اتفاق کشورهای عضو اتحادیه و عرب و به‌ویژه قدرت‌های اصلی این نهاد، از متحدان غرب به شمار می‌روند.

آقای لاوروف پایان ماه ژوئیه در مقر اتحادیه در قاهره طی سخنانی بر اهمیت اقدام در جهت تامین امنیت غذایی در منطقه تاکید کرده بود.

فرستاده ویژه اوکراین در امور خاورمیانه اما روز پنجشنبه طی سخنانی در جمع نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب یادآور شد که افزایش جهانی قیمت مواد غذایی «نتیجه مستقیم تجاوز نظامی روسیه» به خاک کشورش بوده است.

ماکسیم سوبخ در ادامه تصریح کرد: «اوکراین بیش از ۲۰ میلیون تن غلات آماده برای صادرات به کشورهای عربی و آفریقایی در اختیار دارد» اما به دلیل محاصره بنادر توسط روسیه راه ارسال این محصولات مسدود شده است.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که روسیه و اوکراین پایان ماه ژوئیه گذشته توافقنامه‌ای تحت میانجی‌گری سازمان ملل متحد و ترکیه به منظور ایجاد دالان‌های امن برای تردد کشتی‌های تجاری در دریای سیاه و نیز رفع موانع موجود در بنادر اوکراین برای صادرات گندم و غلات تولید شده در این کشور به امضا رسانده بودند.

بر اساس گزارشی که فرانس‌پرس به این موضوع اختصاص داده، به رغم توافق یاد شده هنوز هیچ کشتی تجاری حامل مصولات صادراتی اوکراین به خاورمیانه نرسیده است.

این توافقنامه باید امکان صادرات ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن غلات ذخیره شده در اوکراین و نیز تسهیل صادرات محصولات کشاورزی روسیه را فراهم کند تا بر اساس اهداف امضا کنندگان آن در نهایت به کاهش خطر بحران غذایی در جهان منجر شود.

اگر برای وزیر امور خارجه روسیه بحران مواد غذایی با «تحریم های غیرقانونی غرب» علیه کشورش تشدید شده اما به اعتقاد فرستاده اوکراین در امور خاورمیانه این اقدامات تلافی جویانه «تنها ابزاری است که می تواند روسیه را به خود آورد.»

نماینده اوکراین همچنین به کشورهای عربی نسبت به «مداخله روسیه در امور منطقه» هشدار داد و مسکو را متهم کرد که به منظور «غارت ثروت کشورها» مزدوران خود را برای برنامه‌ریزی کودتا به این منطقه می‌فرستد.

در گزارش فرانس‌پرس آمده است که اغلب پایتخت‌های مهم کشورهای عربی که به غلات و تسلیحات روسیه وابسته هستند تاکنون موضعی در قبال مناقشه و جنگ در اوکراین اتخاذ نکرده‌اند.

در میان این کشورها تنها سوریه است که استقلال جمهوری‌های جدایی طلب طرفدار روسیه را به رسمیت شناخته است.

دمشق پس از درگیر شدن در جنگی که مسکو را کنار و حامی خود می‌بیند همچنان از عضورت در اتحادیه عرب معلق است.

کیف و دمشق پس از اعلام موضع سوریه روابط خود را قطع کردند؛ فرستاده اوکراین در امور خاورمیانه روز پنجشنبه در مقر اتحادیه عرب در قاهره تاکید کرد که سوریه به «اشغال غیرقانونی» کشورش توسط روسیه مشروعیت می بخشد.