کاخ الیزه اعلام کرد که امانوئل مکرون و جو بایدن، روسای جمهور فرانسه و ایالات متحده، روز یکشنبه ۵ بهمن درباره موضوعات مختلف از تغییرات آب و هوایی گرفته تا مبارزه با ویروس کرونا و همچنین توافق هسته‌ای ایران تلفنی گفت‌وگو کردند.

این نهاد در بیانیه خود عنوان کرد که رهبران دو کشور طی این مکالمه که نخستین گفت‌وگوی آنها پس از مراسم تحلیف آقای بایدن محسوب می‌شود، «تمایل خود را برای همکاری مشترک به منظور برقراری صلح در خاور نزدیک و خاورمیانه و به‌ویژه مسئله هسته‌ای ایران ابراز کردند».

فرانسه مخالف سیاست دولت دونالد ترامپ برای لغو یکجانبه توافق هسته‌ای و وارد آوردن «فشار حداکثری» به ایران بود. ساعاتی پیش از گفت‌وگوی روسای جمهور دو کشور نیز ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه با انتقاد از سیاست دولت پیشین آمریکا در قبال برجام گفت که این سیاست «نتیجه عکس داد» و «ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای است».

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه

فرانسه: فشار حداکثری نتیجه عکس داد؛ ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای است

ایران در واکنش به خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های سنگین علیه آن، از تعهدات خود عدول کرد و از جمله ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داد و تولید اورانیوم ۲۰ درصدی را از سر گرفت.

با این حال وزیر خارجه ایران هفته گذشته در واکنش به همتای فرانسوی خود که اظهارات تقریبا مشابهی را بیان کرده و تهران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزار هسته‌ای متهم ساخته بود، این اتهام را «یاوه‌گویی بیهوده» خواند.

آقای لودریان در سخنان روز یکشنبه خود همچنین تاکید داشته که «باید راهی برای بازگشت به توافق هسته‌ای وین (برجام) بیابیم