آیت‌الله خامنه‌ای در یک سخنرانی تلویزیونی گفت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای را در صورت رفع تحریم‌ها می‌پذیرد. او همچنین از حضور منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی ایران دفاع کرد.

آقای خامنه‌ای گفت: “ما هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد، مطالبه منطقی ما رفع تحریم‌ها است. اگر تحریم‌ها برداشته شد برگشت آمریکا به برجام معنا خواهد داشت.”

او با تاکید بر ضرورت رفع تحریم‌ها گفت: “اینکه فلان کار را بکنید و نکنید حرف بیخودی است”.

رهبر ایران این موضع را کمتر از دو هفته به روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا بیان کرده است.

آقای بایدن، که در زمان توافق ایران و قدرت‌های جهانی معاون باراک اوباما بود، پیشتر از احیای برجام دفاع کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی زنده تلویزیونی خود گفت تحریم‌های آمریکا “یک دشمنی بزرگ و بی جهت با همه ملت ایران است، نه فقط با نظام و با دولت.”

او ضمن استقبال از احتمال رفع تحریم‌ها گفت در ایران باید “اقتصاد مقاومتی” به نحوی اجرا شود که حتی در صورت ادامه تحریم‌ها هم ضربه چندانی به اقتصاد نخورد.

آقای خامنه‌ای با انتقاد از وضعیت سیاسی و اقتصادی در آمریکا از اینکه “یک عده‌ای قبله‌شان و امید و آرزویشان به آمریکا است” اظهار شگفتی کرد.

او گفت: “یک عده خیال می‌کنند که اگر با آمریکا آشتی کنیم کشور بهشت برین خواهد شد. نه. ببینید وضع ایران قبل از انقلاب چه طور بود. و وضع کشورهای دوست آمریکا الان چه طور است.”

مقایسه هجوم هواداران ترامپ به کنگره با اعتراضات ۸۸

رهبر ایران در سخنانش هجوم هواداران مسلح دونالد ترامپ به کنگره آمریکا را با اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران مقایسه کرد.

او گفت: “در سال ۸۸ آمریکا می‌خواست ایران را بی‌ثبات کند. حالا همان در سال ۹۹ سر خودشان آمد.”

او رویدادهای اخیر آمریکا را یک “افتضاح انتخاباتی” خواند و گفت “ارزش‌های آمریکایی مایه مسخره همه دنیا شده” است