رهبر کره شمالی برای دیدار با پوتین سوار بر «قطار ویژه» عازم روسیه شده است

10

با وجود هشدارهای اکید آمریکا به کره شمالی برای خودداری از تجهیز روسیه به تسلیحات، کرملین روز دوشنبه ۲۰ شهریور تأیید کرد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، «در روزهای پیش رو» به دعوت ولادیمیر پوتین به روسیه سفر خواهد کرد.

سفر رهبر کره شمالی به روسیه پس از آن از سوی کرملین تأیید شد که پیشتر، گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی‌بر این‌که کیم جونگ اون سوار بر «قطار ویژه» عازم روسیه شده است تا با پوتین دیدار کند.

کره شمالی یکی از معدود کشورهایی است که از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، از مسکو آشکارا حمایت کرده و مدعی است که «رویکرد سلطه‌جویانه» غرب، روسیه را برای دفاع از خود، وادار به حمله به خاک اوکراین کرد.

با وجود انکار مسکو و پیونگ‌ یانگ، آمریکا تأکید دارد که مذاکرات روسیه با کره شمالی با هدف تأمین تسلیحاتی ارتش روسیه «فعالانه به پیش می‌رود» تا تسلیحاتی را که روسیه در جنگ اوکراین از دست داده، جبران کند.

خبرگزاری کره شمالی نیز دیدار کیم جونگ اون با رئیس‌جمهور روسیه را تأیید کرده است.

پیونگ یانگ سفرهای انگشت‌شمار خارجی کیم جونگ اون را به دلایل امنیتی محرمانه نگاه می‌دارد. واگن‌های زیتونی‌رنگ قطار ویژۀ کیم به زره و انواع سامانه‌های دفاعی و امنیتی مجهز است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده

بیشتر در این باره:

آمریکا می‌گوید کره شمالی تاوان کمک تسلیحاتی به روسیه را خواهد پرداخت

مقامات و تحلیل‌گران آمریکایی و کره جنوبی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که مذاکرات رهبران روسیه و کره شمالی بر همکاری نظامی با هدف دستیابی به توافق احتمالی برای تجهیز روسیه به تسلیحات ساخت کره شمالی متمرکز خواهد بود.

واشینگتن با این هشدار که تجهیز روسیه از سوی کره شمالی «یک اشتباه سنگین» خواهد بود، گفته است که پیونگ یانگ بهای این کار را خواهد پرداخت.

یک کارشناس شبه‌جزیره کره در بروکسل روز دوشنبه به رویترز گفت حمایت کره شمالی از پوتین به مسکو امکان خواهد داد که جنگ روسیه در اوکراین را طولانی‌تر کند که خبری بد برای اروپا تلقی می‌شود.

بر اساس این گزارش، انبار عظیم مهمات توپخانه‌ای کره شمالی با مشخصات منطبق با نیازهای ارتش روسیه، می‌تواند به سرعت در خط مقدم جبهه جنگ روسیه در اوکراین مورد استفاده قرار گیرد.

آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود که کره شمالی به گروه «واگنر»، مزدوران متحد آن زمان کرملین، گلوله‌های توپ برای استفاده در جبهه‌های جنگ اوکراین داده است. کره شمالی و روسیه آن اتهام آمریکا را رد کرده بودند.

از ماه گذشته که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، به‌همراه یک هیئت بلندپایه نظامی کشورش برای شرکت در آیین سالروز استقلال کره شمالی به پیونگ یانگ رفت و در کنار کیم جونگ اون از نمایشگاه صنایع تسلیحاتی آن کشور بازدید کرد، ارزیابی‌ها در غرب در مورد احتمال معامله نظامی بین دو طرف بیشتر مطرح شده است.