حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز پنج‌شنبه خطاب به کسانی که به گفته او بحث تقدم بین ایران و آمریکا در بازگشت به تعهدات برجامی را مطرح می‌کنند گفت که هرگاه آمریکایی‌ها به اجرای تعهدات‌شان بازگردند، ایران نیز بلافاصله به همه تعهدات خود عمل خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، روحانی در آیین افتتاح طرح ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت در کشور گفت: در سه سال گذشته این ایران بوده که برجام را حفظ کرده و بار آن را به دوش کشیده. امروز نوبت ۱+۵ و آمریکایی‌هاست که به وظایف‌شان عمل کنند و بدانند که هر یک روز و حتی هر یک ساعت تأخیر در اجرای تعهدات برجامی به زیان خود آنهاست.

این چندمین بار است که مقامات دولت ایران و در راس آنها حسن روحانی با این هدف که دولت جو بایدن تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به برجان بازگردد این گفته‌ها را تکرار می‌کنند.

آقای روحانی روز ۲۰ اسفند در جلسه هیئت دولت گفته بود: «برای بازگشت به تعهدات کل در برابر کل یا جزء در برابر جزء هم آماده‌ایم.»

با این حال ساعاتی بعد شبکه پرس‌ تی‌وی به نقل از یک «مقام امنیتی» نوشت: «تنها راه بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود این است که واشینگتن تمامی تحریم‌ها را بردارد و اگر تحریم‌ها برداشته نشوند، ایران اقدامات بیشتری را در آینده نزدیک اتخاذ خواهد کرد که فراتر از تعهدات تهران ذیل توافق هسته‌ای است.