حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از برخی گروه‌های تندروی داخلی انتقاد کرده که با “کارهای احمقانه و حمله به سفارت‌ها” در راه بهبود روابط ایران با کشورهای همسایه مانع ایجاد کردند.

آقای روحانی در عین حال توسعه روابط ایران و روسیه را ستایش کرده است.

او همچنین وعده داد که تا پیش از پایان کار دولتش در تابستان پیش رو تحریم‌ها را رفع کند.

یکی از چهره‌های اصلی هدایت حمله به سفارت عربستان در تهران در سال ۱۳۹۴ حسن کردمیهن، روحانی جودوکار نزدیک به محمدباقر قالیباف بود.

آقای کردمیهن در سال ۱۳۹۲ رئیس یکی از ستادهای انتخاباتی آقای قالیباف بود. آقای قالیباف پس از شکست مقابل آقای روحانی در آن سال، دوباره در سال ۱۳۹۶ نامزد شد اما به نفع ابراهیم رئیسی از نامزدی انصرف داد.

پس از حمله شماری از افراد “بسیجی” و “حزب‌اللهی” به سفارت عربستان روابط میان تهران و ریاض قطع شد. در ماه‌های اخیر نشانه‌هایی از تلاش دو طرف برای حل اختلافات دیده شده است.

انتقاد روحانی چیست؟

حسن روحانی گفته هرچند که ایران باید با “تلاش و تکیه بر توانمندی‌های داخلی” ساخته شود، اما چنین کاری “در انزوا و بدون تعامل با جهان” ممکن نیست. او گفته در میان تعامل‌های ضروری، رابطه با کشورهای همسایه اهمیت بالایی دارد.

آقای روحانی گفته: “خدا نیامرزد کسانی را که با برخی اقدامات احمقانه و بچه‌گانه مثل حمله به اماکن دیپلماتیک اجازه ندادند روابط ایران با برخی همسایگان به خوبی انجام گیرد.”

حسن روحانی

مهور ایران در عین حال از گسترش روابط با روسیه استقبال کرده و گفته “دو نیروگاه اتمی با همکاری روسیه کلنگ زده شد”. به نظر می‌رسد اشاره آقای روحانی به واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر باشد.

حسن روحانی درباره رابطه ایران با روسیه گفته: “امروز در عرصه‌های مختلف با این کشور روابط مطلوبی داریم و از سوی دیگر با روسیه و چین در مذاکرات وین برای عبور از تحریم‌ها هماهنگی و رایزنی تنگاتنگی داریم.”

آقای روحانی وعده داده که تا پیش از پایان کار دولتش تحریم‌های آمریکا علیه ایران رفع شود.

او در حالی از گسترش روابط با روسیه و کمک روسیه به رفع تحریم‌ها گفته که چندی پیش صحبت‌های خصوصی وزیر خارجه‌اش محمدجواد ظریف به رسانه‌ها درز پیدا کرد و روایت دیگری از رابطه ایران و روسیه ارائه می‌داد.