روحانی: به توصیه رهبر در رفع تحریم یک ساعت هم تاخیر نشود

 

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، می‌گوید مطابق توصیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در مسیر رفع تحریم‌های آمریکا “تاخیر یک ساعته هم برای دولت مجاز نیست”.

آقای روحانی ابراز امیدواری کرده که با روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، سیاست این کشور در قبال ایران تغییر کند.

او همچنین به مجلس و قوه قضاییه گفته است باید برای تقویت “وحدت ملی” تلاش کنند و اگر از طرف دولت یا دو قوه دیگر “کاری شود یا سخنی گفته شود که فاصله و شکاف بین مردم را زیاد کند، این برخلاف قانون و شرع و توصیه مقام معظم رهبری است.”

در آستانه قدرت گرفتن جو بایدن در آمریکا و آغاز ریاست جمهوری وی، مجلس ایران قانونی را برای افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و کاهش تعهدات بین‌المللی در این زمینه تصویب کرده است.

بخشی از این قانون مهلتی دو ماهه برای رفع تحریم‌های آمریکا تعیین کرده است که پس از آن دولت ایران باید اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند.

دولت حسن روحانی با این قانون مخالف بوده و طرف‌های دیگر برجام هم درباره اجرایی شدن آن هشدار داده‌اند.

آقای بایدن به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است. رهبران ایران با لحن‌های متفاوتی نسبت به روی کار آمدن او موضع گرفته‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه ضمن تاکید بر ضرورت تقویت اقتصاد ملی گفت: “البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم.”

او افزود: “اگرچه اکنون چهار سال است که تاخیر شده است”.

حسن روحانی روز پنجشنبه گفته است: “دولت باید همه توان خود را به کار بگیرد تا تحریم شکسته شود و تاخیر یک ساعته هم برای دولت مجاز نیست. این رهنمود بسیار مهمی بود که دیروز مقام معظم رهبری تاکید کردند.”

توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی پس از مذاکرات مخفیانه ایران و آمریکا به دست آمد که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و زیر نظر مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای آغاز شده بود.

این توافق سپس با تایید مستقیم او در ایران اجرایی شد.

پس از قدرت گرفتن دونالد ترامپ در آمریکا آقای خامنه‌ای گفت اگر رئیس جمهور آمریکا برجام را پاره کند، “جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد”، اما یک سال پس از خروج آمریکا از برجام او گفت وظیفه ندارد مداخله‌ای در خصوص آن بکند