حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با هشدار درباره پیامدهای منفی “اتلاف وقت” در مسیر احیای توافق هسته‌ای، گفته است اگر تحریم‌های آمریکا رفع شود راه برای دیپلماسی و مذاکره باز خواهد شد.

آقای روحانی از قدرت‌های اروپایی خواسته است از پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی منصرف شوند. او با اشاره به توافق اخیر ایران و آژانس خطاب به رهبران اروپایی گفت: “نگذارید روابط دوستانه ما تخریب شود.”

او گفت کسانی که ادعای حل مسائل از طریق دیپلماتیک را دارند باید تحریم را بردارند. آقای روحانی گفت: “آنچه مانع دیپلماسی است تحریم شما است. تحریم را بردارید، دیپلماسی آغاز می‌شود و مذاکره آغاز می‌شود.”

یک روز پیش از این وندی شرمن، دیپلمات آمریکایی و نامزد قائم مقامی وزارت خارجه این کشور گفت دولت جو بایدن قصد دارد پس از بازگشت ایران به اجرای تعهداتش وارد توافق هسته‌ای شود اما می‌خواهد از این توافق به عنوان سکویی برای مذاکره در عرصه‌های دیگر استفاده کند.

رئیس جمهور ایران در عین حال مذاکره جدید برای تغییر محدودیت‌های توافق هسته‌ای ایران را رد کرده است.

حسن روحانی گفته است: “برخی فکر می‌کنند می‌توانند در شرایط جدید چیزی به برجام اضافه کنند اما باید بدانند که برجام کم و زیاد نمی‌شود، یک متن ثابت است و تمام شده است، مذاکره جدیدی در قالب برجام نخواهیم داشت.”

او با تکرار این موضع که در صورت رفع تحریم‌ها ایران به اجرای محدودیت‌های برجام برمی‌گردد گفت: “اگر وقت تلف شود و فرصت از دست برود، مسئول مستقیم آن آمریکا خواهد بود.”

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم گفته است اگر آمریکا می‌خواهد درباره اجرای تعهدات ایران در توافق هسته‌ای مذاکره کند نخست باید به این توافق بازگردد.

آقای خطیب زاده گفته ایران با “مذاکره مجدد در راستای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای” مخالف است اما افزوده: “آمریکا باید در ابتدا به توافق هسته‎ای بازگردد و پس از آن در مذاکرات حضور پیدا کند.”

وندی شرمن گفته آمریکا به دنبال “طولانی‌تر و محکم‌تر” کردن برجام است.