رئیس جمهور ایران با بیان این که «نمی‌توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم» از شرکت‌های خصوصی خواست تا برای واردات واکسن خارجی با دولت همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن روحانی روز پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین، با تاکید بر لزوم تهیه واکسن در اردیبهشت و خرداد گفت: «شرکت‌های خصوصی راحت‌تر می‌توانند واکسن‌ها را وارد کنند.»

سازمان غذا و داروی ایران روز چهارم فروردین‌ماه با انتشار فراخوانی، از شرکت‌های واردکننده دارو دعوت کرد که اگر «قادر» به تامین واکسن کرونا از «منابع مورد تایید این سازمان هستند»، مستندات خود را ارائه کنند.

این درخواست پس از آن مطرح شد که در طول ماه‌های گذشته انتقادهای گسترده‌ای درباره مدیریت دولت در خرید و واردات واکسن خارجی کرونا مطرح شده است.

با وجود وعده معاون وزیر بهداشت ایران مبنی بر واکسیناسیون ۱.۳ میلیون نفر تا پایان سال ۱۳۹۹، کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، دوم فروردین‌ماه اعلام کرد که تاکنون فقط ۷۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در شبکه بهداشتی کشور توزیع شده است.

این میزان واکسن تنها جوابگوی واکسیناسیون۳۵۰ هزار نفر است.

آقای روحانی همچنین در سخنرانی روز پنج‌شنبه گفت که هر شرکتی که برای ورود واکسن، کوچک‌ترین مشکلی دارد به دفتر رئیس جمهور نامه بنویسد تا او مستقیماً موضوع را دنبال کند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی که بارها از عملکرد دولت در زمینه کرونا انتقاد کرده روز ۳۰ آذر ۹۹ در نامه‌ای به سعید نمکی وزیر بهداشت ایران با تاکید بر «عنصر زمان» در مقابله با کرونا برای تهیه و ارائه خدمات واکسیناسیون اعلام آمادگی کرده بود.

حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ۲۱ فروردین امسال در مصاحبه‌ای به خبرگزاری ایسنا گفت که این نامه تاکنون بی‌پاسخ مانده است.