با ادامه بحران قطع برق در ایران که به اعتراض‌های مردمی منجر شده، دولت اختیارات قانونی خود را در زمینه مدیریت برق به کمیسیونی مرکب از وزیران نیرو، کشور، صنعت، معدن و تجارت و نفت تفویض کرد. همچنین اعلام شده تا پایان مرداد اداره‌های دولتی پنج‌شنبه‌ها تعطیل خواهند بود.

این موضوع در جلسه امروز هیات دولت به ریاست حسن روحانی تصویب شد و تفویض اختیارات تا پایان دولت آقای روحانی ادامه خواهد داشت.

دولت تاکید کرده که “بحران خاموشی” فعلا ادامه دارد. آقای روحانی به خاطر مشکلات قطع برق از مردم عذرخواهی کرد.

حسن روحانی در جلسه هیات دولت مشکلات کمبود برق را به نبود سرمایه‌گذاری زیرساختی نسبت داد و گفت “سرمایه‌گذاری از اصول اساسی است. بدون سرمایه و با دست خالی نمی‌شود کاری کرد. می‌شود شعار بدون محتوا.”

او گفته چین و آمریکا هم مشکل کمبود برق دارند. رئیس‌جمهور ایران همچنین با طعنه به منتقدانش گفته که از مردادماه که دولت جدید سر کار بیاید مشکلات حل خواهد شد و سه قوه هماهنگ خواهند بود.

اسحاق جهانگیری دیشب در حاشیه بازدید از یک مرکز توزیع شبکه برق پیش‌بینی کرده بود “حداکثر تا اوایل مرداد ماه” قطع برق در ایران وجود خواهد داشت. حسین حسین‌زاده، عضو کمیسیون انرژی مجلس هم به خبرگزاری تسنیم گفته که بحران کمبود برق “تا یک ماه آینده به شدت افزایش می‌یابد.”

گرمای شدید هوا و همین‌طور موج تازه شیوع ویروس کووید۱۹ به همراه قطع همزمان آب باعث افزایش نارضایتی‌های گسترده از قطع برق شده است.

دولت ایران که به شدت مورد انتقاد است، سعی دارد برای بخش صنعت محدودیت‌هایی در نظر بگیرد تا مصرف برق آنها را به ۱۰ درصد کاهش دهد. همین‌طور به گفته آقای جهانگیری “طبق اصل ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی” دولت قرار است اختیارات تام به وزارت نیرو بدهد که این بحران را کنترل کند.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو که امروز برای توضیح به کمیسیون انرژی مجلس رفته، سعی کرده استخراج رمزارزها مانند بیت‌کوین را مقصر بداند. او گفته “۳۶۰۰ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز شناسایی شده” که ” ۵۷۰ مگاوات” برق مصرف می‌کنند.

آقای حسین‌زاده، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه این بحران در مدت کوتاه قابل حل نیست، گفته “در مسئله قطعی برق دو بحث مطرح است؛ یک بحث کم‌کاری وزارت نیرو و دیگری بحث فنی در زمینه برق و تولید و توزیع آن است.”

صفحه اول روزنامه سپید چهارشنبه شانزدهم تیر ماه

قطع برق بیمارستان‌ها؟

آقای جهانگیری گفته که برق “مراکز ضروری و مهم مثل بیمارستان‌ها تا این لحظه” خاموش نشده و نخواهد شد. اما روزنامه پزشکی سپید در گزارشی با راستی‌آزمایی این ادعای دولت به نقل از شاهدان عینی روایت‌های آنان را از قطع شدن برق در بیمارستان گزارش کرده است.

همچنین این روزنامه پزشکی به نقل از مدیر اجرایی بیمارستان نیکان گفته که برق برخی از بیمارستان‌ها به‌ویژه یک بیمارستان در غرب تهران در ۱۰ روز گذشته دو بار قطع شده است.

به گفته این مدیر “ژنراتورهای موجود در بیمارستان‌ها عمدتا توان برق دهی طولانی مدت برای زیربار رفتن تمام این دستگاه‌ها را ندارد و عملا در بیمارستان‌ها با قطع برق جان بیمار در معرض تهدید قرار می‌گیرد. بیمارستان‌هایی که بیمار کرونا بستری می‌کنند و دستگاه اکسیژن ساز به صورت شبانه‌روزی کار می‌کند دچار مشکل کمبود اکسیژن می‌شود، کپسول‌های موجود در بیمارستان هم با توجه به حجم بالای اکسیژنی که بیمار مبتلا به کرونا نیاز دارند جوابگو نیست.”

بعد از انتشار فیلم‌هایی از روایت “مرگ بیماران” به دلیل قطع دستگاه اکسیژن، مقام‌های ایران تکذیب کرده‌اند که بیماری به دلیل قطع برق جان خود را از دست داده باشد.

روزنامه اعتماد هم مانند بسیاری از نشریات دیگر امروز، چهارشنبه ۱۶ تیرماه، تیتر صفحه اول خود را به قطع برق اختصاص داده و در گزارش اول خود نوشته که یکی از دلایل قطع برق این است که شرکت‌ها قصد دارند قیمت برق را بالا ببرند.

روزنامه اعتماد

در گرمای ۵۰ درجه

ویدئوهای زیادی از مردم منتشر شده که نشان می‌دهد آنها مستاصل و درمانده هستند؛ مخصوصا برای نگهداری از افراد سالمند و نوزادان و همچنین بیماران.

در بعضی از فیلم‌ها و روایت‌ها شماری از شهروندان از روی استیصال گریه می‌کنند. توقف آسانسور رفت و آمد در ساختمان‌ها چندطبقه را برای افراد سالمند یا معلول غیرممکن کرده است.

ایسنا در گزارشی از بوشهر نوشته “تصور گرمای ۵۰ درجه و رطوبت ۹۰ درصد برای بیش‌تر مردم ایران دشوار و تحملش به یقین بدون کولرهای گازی عذابی جان‌فرساست. از روز یک‌شنبه در مرکز استان بوشهر و سایر شهرستان‌ها، مردم شاهد قطع برق هستند، خاموشی‌هایی که در ظهر و اوج گرما، در برخی محلات تا ۳ ساعت هم به طول می‌انجامد.”

اما در شهرهای زیادی ساعات قطع برق به بیش از ۷ ساعت در روز رسیده و مواد غذایی داخل یخچال یا فریزر از بین رفته است.

در بعضی از نقاط مانند شهرهای استان البرز در غرب تهران قطع آب هم به این بحران افزوده است. ایسنا گزارش داده که در کمالشهر، فردیس و شهرهای دیگر این استان آب لوله‌کشی بیش از ۱۰ ساعت قطع بوده در حالی که همزمان برق هم رفته بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز اعلام کرده “حدود ۹۰ درصد از قطعی آب مناطق مختلف استان به دلیل اثرات ناشی از قطعی برق بر روی چاه‌ها و مخازن آب استان است.”

ادامه این وضعیت باعث شده در چند روز گذشته مردم مقابل ساختمان‌های وزارت نیرو تجمع کنند و علیه مقام‌ها از جمله رهبر ایران شعار دهند.