حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در سخنرانی خداحافظی با مدیران ارشد دولت خود، سرقت اسناد هسته‌ای این کشور توسط اسرائیل را تایید کرده و گفته یکی از دلایل خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، ارائه این اسناد به دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت ایالات متحده بود.

آقای روحانی گفته است “اسنادی که حالا دروغ و راست، اسرائیلی ها آمدند و بردند و منتشر کردند، بردند پیش ترامپ و گفتند با این اسناد باید از توافق خارج شوی”.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت اسرائیل در بهار سال ۱۳۹۷ در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که اسرائیل به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می دهد ایران پس از امضای توافقنامه هسته ای برجام همه اسناد مربوط را در یک مرکز محرمانه در حومه تهران مخفی کرده است.

مدت کوتاهی پس از این اظهارت دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا که از قبل درباره احتمال خروج از توافق هسته‌ای برجام هشدار داده بود، رسما از این توافق خارج شد.

آقای نتانیاهو، با به نمایش گذاشتن تعداد زیادی پوشه و سی دی گفته بود اسرائیل در یک عملیات اطلاعاتی توانسته به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته ای نظامی ایران در قالب ۱۸۳ سی دی دست پیدا کند.

او با نشان دادن تصاویری از آن چه به گفته او از اسناد هسته ای ایران به دست آمده، ایران را متهم کرد که برای سال ها به مجامع بین المللی درباره برنامه هسته ای خود دروغ گفته است