رئیس جمهور ایران گفت که مذاکرات برجام تاکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و اگر آمریکایی‌ها صادقانه رفتار کنند در زمان کوتاهی به نتیجه خواهد رسید.

حسن روحانی در اظهارات روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین خود توضیحی درباره چگونگی پیشرفت در مذاکرات نداد و صرفا گفت که جمهوری اسلامی «عجله‌ای ندارد» و «حداکثر استفاده» را از فرصت خواهد کرد.

ساعاتی قبل از این اظهارات، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در نشست کمیسیون مشترک برجام گفته بود، «هر زمان که روند گفت‌و‌گوها به سمت زیاده خواهی، وقت‌کشی و چانه زنی‌های غیرمنطقی برود، هیات ایرانی گفت‌و‌گوها را متوقف خواهد کرد».

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات برای احیای برجام خبر داد

دومین دور مذاکرات هسته‌ای کمیسیون مشترک برجام روز سه‌شنبه پایان پذیرفته و قرار است دور جدید مذاکرات هفته آینده برگزار شود، اما تاریخ دقیق آن اعلام نشده است.

آقای عراقچی روند کنونی گفت‌وگوها را به رغم دشواری‌ها و چالش‌های موجود، رو به جلو ارزیابی کرد.

پیشرفت در این مذاکرات را مقامات اتحادیه اروپا نیز تایید کرده‌اند اما در عین حال اذعان دارند که مسیر ساده‌ای در پیش نیست. از جمله انریک مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس نشست اعضای برجام، روز سه‌شنبه در توییتر نوشت که به رغم پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران، هنوز کارهای بسیاری مانده است که باید انجام بگیرد.

روز سه‌شنبه کشورهای مشارکت کننده در برجام توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی در حوزه لغو تحریم‌های آمریکا و بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای، هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود.

همچنین نماینده روسیه با اعلام پایان دور جدید مذاکرات گفت که نمایندگان اعضای برجام و آمریکا از وین به کشور خود باز می‌گردند تا با دولت‌هایشان درباره مذاکرات انجام شده مشاوره کنند.

میخائیل اولیانوف در ادامه گفت اعضای برجام از پیشرفت‌های انجام شده در مذاکرات هسته‌ای «راضی» هستند.

نماینده چین در مذاکرات هسته‌ای نیز گفته است اولویت اول مذاکرات، تمرکز بر رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که برای رفع تحریم‌ها، اول باید ایران به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد اما جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۲۹ فروردین گفت هر زمان که اطمینان یابیم ایران به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت، ایالات متحده تحریم‌ها را لغو خواهد کرد.