روزنامه های تهران، استعفای دشمن ایران و دوست مسکو

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۲۷ بهمن در صفحات اول خود از استعفای مشاور عالی امنیت ملی ترامپ نوشته و وی را با عنوان هایی مانند دشمن ایران و دوست مسکو توصیف کرده و در مقالاتی به تفسیر و تحلیل این استعفا و تاثیر آن در وضعیت رییس جمهور جدید آمریکا و منافع ایران پرداخته اند.
طرح، به نوشته روزنامه ها، شتابزده نمایندگان مجلس برای مهار خودسرها، ابراز نگرانی از وضعیت نگران کننده خوزستان و گسترش فقر و بیکاری در کشور از جمله مطالب اصلی روزنامه های امروز است.
تیتر و عکس صفحه اول اعتماد
شلیک به روابط ترامپ با مسکو
نعمت الله عبدالرحیم زاده با تشریح استعفای مشاور عالی امنیت ملی ترامپ نوشته: حالا مسئله اين است كه ترامپ بعد از استعفاي فلين در مورد ترميم روابط با روسيه چه خواهد كرد و از طرف ديگر، اين اتفاق چه تأثيري بر آينده سياسي او مي‌گذارد. بي‌شك فلين يكي از مهره‌هاي اصلي ترامپ براي ترميم روابط با روسيه بود و استعفاي او به ترامپ نشان مي‌دهد مسيرش به سمت روابطي بهتر با پوتين مواجه با چه خطرهايي در داخل امريكاست. ترامپ هنوز افرادي مثل ركس تيلرسون، وزير خارجه براي پيمودن اين مسير در كنار خود دارد و پيام تبريك روز سه‌شنبه تيلرسون به صربستان هم نشان مي‌دهد او متعهد به پيمودن اين مسير است.
نویسنده روزنامه سپاه پاسداران توجه داده كه موضع يكپارچه دموكرات‌ها عليه ترامپ و حتي ناخشنودي طيف قابل توجهي از جمهوري‌خواهان از اين قصد، كار را براي ترامپ بسيار مشكل‌تر از آن چيزي مي‌كند كه او تصورش را مي‌كرد. در ماجرای استعفای فلين هم جمهوريخواهان حاضر به حمايت قاطع از ترامپ و دولت هم‌حزبي خود نشدند چراكه وقتي پاي روسيه به ميان بيايد، آنها به صورت سنتي از دموكرات‌ها آتشي‌تر هستند، بنابر اين اگر ترامپ بخواهد مسير بهبود روابط با روسيه را ادامه بدهد نه تنها با فرصت‌طلبي دموكرات‌ها روبه‌رو مي‌شود بلكه نمي‌تواند حسابي روي حمايت هم‌حزبي‌هاي خود بكند.
جوان به این نتیجه رسیده که: اين وضعيت براي ترامپ به معناي دادن قرباني بيشتر در اين مسير است كه شايد تيلرسون يكي از اين قرباني‌ها باشد و حتي بيشتر از اين، خود او هم قرباني اين روند بشود، چنان كه افرادي مثل جان كري، وزير خارجه پيشين امريكا پيش‌بيني كرده بودند رياست جمهوري ترامپ عمر كوتاهي خواهد داشت و حتي شايد به چهار سال طبيعي خود هم نرسد.
به نفع ایران
مهران کرمی در سرمقاله ابتکار نوشته: تصور بسیاری از کارشناسان بر این بود که دونالد ترامپ در راه پیشبرد سیاست های متفاوت خود راه دشواری در پیش دارد ولی احتمالا کمتر کسی تصور می کرد که تنها در چند هفته دامنه تغییرات به آشفتگی عمیق در ارکان تصمیم‌گیری کاخ سفید منجر شود.پس از ناکامی حقوقی دونالد ترامپ رئیس جمهوری در ماجرای ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک امریکا، کناره‌گیری مشاور امنیت ملی ترامپ دومین شوک بزرگ را به تیم او وارد کرد.
نویسنده با اشاره به عقب نشینی های ناگزیر ترامپ در همین مدت کوتاه مانند سیاست پذیرش چین واحد، انصراف از انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس و پذیرش ضمنی برجام نوشته: وادار کردن دولت امریکا به عقب‌نشینی از برخی سیاست‌هایش در برابر ایران نیز از این امر مستثنا نیست اما هوشمندی دستگاه سیاست خارجی کشور و لزوم هماهنگی دیگر دستگاه‌ها اعم از امنیتی و نظامی تا برخی تریبون‌های رسمی و غیر رسمی با وزارت خارجه و پرهیز از اقداماتی که طرف مقابل از آن تلقی تحریک آمیز بودن می کند از اسباب و لوازم کامیابی ایران در برخورد با این کشور است.
سردبیر ابتکار تاکید کرده که: با تداوم مشکلات کنونی و بحران‌های پی‌در پی در کاخ سفید و حلقه نزدیکان رئیس جمهوری جنجالی امریکا، موضوع رویارویی با ایران می‌تواند دستخوش فراموشی شود. در این حالت خواست برخی دشمنان بدخواهان منطقه‌ای ایران نیز به خواست خود برای ایجا تقابل میان ایران و امریکا نخواهند رسید.
ترامپ قربانی داد
مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به بحرانی که در زمان نیکسون پیش آمد و او را مجبور به استعفا کرده نوشته: نیکسون در شب هشتم آگوست ۱۹۷۴ و پس از مدتی مقاومت و مقابله رسانه‌ای و حقوقی با دادگاه پیش از استیضاح کنگره که به‌طور قطع رای سقوط رییس‌جمهور به خاطره سوءاستفاده از قدرت را می‌داد، به ناچار استعفا داد. رییس‌ جمهور ایالات متحده به ارتکاب سه جرم متهم شده بود؛ جلوگیری از عدالت، سوءاستفاده از قدرت و دست آخر دروغ‌پردازی و به سخره گرفتن کنگره و قوه قضاییه کشور.
نویسنده با این مقدمه یادآوری کرده: کمتر از یک ماه پس از به قدرت رسیدن ترامپ وبا به چالش کشیده شدن فرمان مهاجرتی او، اینک حرف و حدیث‌ها درباره ارتباط خوب کاخ سفید با کرملین ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد.پیش از استعفای فلین از سمت مشاور ارشد امنیتی ترامپ، خبرها از رقابت سخت نزد مشاوران امنیتی رییس‌جمهور آمریکا تا پای حذف شدن حکایت می‌کرد، اینک که یکی از نزدیک‌ترین مردان به ترامپ، کسی که در حضور معاون رییس‌جمهور به دروغ قسم خورده بود به دلیل تماس با سفیر روسیه در آمریکا و قولی که پیش از انتخاب ترامپ برای سهولت در رابطه دو کشور داده بود با استعفای خود، ضربه بزرگی به آینده ترامپ وارد کرد تا مشخص شود رییس‌جمهور آمریکا چه روزگار دشواری را برای ایالات متحده و جهان رقم خواهد زد.
سرمقاله جهان صنعت در نهایت به این جا رسیده که: آخر پوتین و تمام سوداگران ظهور دوباره «تزاریسم» کسانی که موجبات سقوط شوروی را به پای آمریکا نوشته‌اند به نظر می‌رسد اینک سخت در راه سست کردن زیرساخت‌های دموکراسی آمریکا گام برمی‌دارند.
میترا زمانی در ستون طنز جهان صنعت نوشته: آقای لاریجانی در مجلس می‌فرمایند که آمریکایی‌ها قصد عصبانی کردن ایرانی‌ها را دارند. اگر حرف ایشان درست باشد که جناب ترامپ مشغول زیره بردن به کرمان است. از مردم ایران عصبانی تر داریم؟ گفت‌وگوهای زن و شوهری که همه اش مشت است و لگد! گفت‌وگوهای سیاسی که همه اش اتهام است و بهتان و اگر پایش برسد به بزن بزن هم تبدیل می‌شود!
به نظر این طنزنویس: گفت‌وگوهای اقتصادی هم بهتر از این نیست. شما یک اقتصاد‌دان این دولت با یک اقتصاد‌دان دولت قبلی را با هم بگذارید داخل یک اتاق در بسته بعد در ۱۰ دقیقه باید آمبولانس خبر کنید. همین دربی اخیر را هم که دیدید همه «ییهو» و خودجوش عصبانی شدند!
کارتون سهیل محمدی، اعتمادحق نشر عکساعتماد

بايسته‌هاي مواجهه با ترامپ
علی اشرف نظری در مقاله ای در تعادل انتقاد کرده که در تحلیل شخصیت ترامپ عده ای را امری غیر قابل پیش بینی می دانند كه امكان درك و پيش‌بيني آن ميسر نبوده است، از سوي ديگر، طيف گسترده‌يي از ديدگاه‌ها وجود دارد كه با نگرشي تحقيرآميز، واكنشي يا اضطراب‌آ‌لود درصدد فهم رفتارها و رخدادهاي در حال ظهور هستند. اينكه سرنوشت ناتو چه خواهد بود؟ سرنوشت برجام به كجا منتهي خواهد شد؟ نوع مواجهه ايالات‌متحده و ايران چگونه خواهد بود؟ پيمان‌هاي منطقه‌يي نظير نفتا و اپك چه سرنوشتي خواهند داشت؟
به نظر نویسنده در پی یافتن درک درستی از شخصیت ترامپ نوشته: ترامپ تمايل دارد خود را فردي بسيار محبوب و پرطرفدار نشان دهد كه همه محو قدرت شخصيت او هستند. در تصاويري كه اغلب از او پخش مي‌شود، هميشه حلقه‌يي از دوستان او در كاخ سفيد حضور دارند و او خود را در ميان آنها مي‌بيند. اما اين ظاهر قضيه است. ترامپ بسيار نگران است كه ديگران متوجه تنهايي او در ميان جمع شوند، نوعي اضطراب از تنهايي كه به خاطر خودشيفتگي و خودبزرگ‌بيني او بيش ‌از پيش ظهور خواهد يافت.
امر دیگری که نویسنده مقاله تعادل به آن اشاره کرده: ترامپ در شرايط كنوني بيش از هر چيز نياز به ديده شدن و درك دارد. نبايد او را تحقير كرد و خوار شمرد. تحقير و تخفيف شخصيت او مي‌تواند روان‌رنجوري او را تشديد كند و احساس عدم‌كفايت و پرخاشگري همزمان به او دست دهد. از يك سو، احساس كند كه عزت‌نفس او نشانه گرفته شده است و از سوي ديگر، براي جبران اين تحقير و سرخوردگي به سازوكارهاي معطوف به پرخاشگري و تخريب روي آورد.
مسأله فقر در ایران امروز
عباس عبدی در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: به چند دلیل مشخص مسأله فقر در حال تبدیل شدن به یک موضوع اساسی و تأثیرگذار در کشور است. یک دلیل آن رقابت‌های سیاسی است. همچنین با توجه به گسترش رسانه‌ها امکان اعمال محدودیت‌های خبری و گزارشی کمتر شده است و فقر نیز برخلاف گذشته امکان بازتاب بیشتری پیدا کرده و به مدد رسانه‌ها، گروه‌های سیاسی می‌توانند از موضوع فقر علیه یکدیگر بهره‌برداری سیاسی کنند.
نویسنده جامعه شناس با تاکید بر این که با این بهره‌برداری‌ها لزوماً مخالف نیست نوشته: اگر قرار باشد موضوعی به عنوان مستمسک سیاسی قرار گیرد، بهتر است فقر باشد تا حداقل برای جبران آن چیزی نصیب فقرا شود. علت دیگر ته کشیدن درآمدهای نفتی و خنثی شدن اثرات یارانه‌ها به دلیل تورم در چهار سال گذشته است. شاخص تورم از زمان پرداخت یارانه‌ها تاکنون حداقل سه برابر شده، یعنی ۲۰۰ درصد تورم داشته‌ایم. به عبارت دیگر ۴۵ هزار تومان یارانه امروز، حدود ۱۵ هزار تومان قدرت خرید آن زمان را دارد.
با این مقدمه مقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: پس قدرت خرید یارانه‌ها یک سوم شده است. ولی علت مهم‌تر توقف رشد اقتصادی و اشتغال است که موجب دامن زدن به فقر می‌شود. با وجود این کسی به گذشته کاری ندارد، فارغ از اینکه این مسأله تقصیر چه کسی بوده، در هر صورت دولت کنونی یا هر دولتی که در آینده متولی امور سیاست شود، مسئولیت رفع آن را به عهده دارد.
تصویر۳ مداد در گوش دانش آموز – کارتون محمدرضا ثقفی، شهروند
قانونی که حرف ها آورد
طرحی که دیروز با قید دو فوریت در مجلس مطرح شد گزارش اصلی روزنامه های مختلف امروز است وقايع‌اتفاقيه با عنوان دستپاچگی در یک طرح نوشته: «نيروهاي خودسر»؛ عبارتي غريب – و به تعبير ديگر، «قريب» – که بازهم به متن سياست ايران آمده است. گويي هرچه به انتخابات رياست‌جمهوري و شوراي شهر نزديک مي‌شويم، امکان‌هاي بيشتري براي قدرت‌نمايي اين نيروها توليد مي‌شود و لابد همين بوده که روز گذشته، ۳۴ نماينده مجلس را به تکاپو انداخته است که طرحي با قيد دوفوريت، تقديم هيأت‌رئيسه کنند. گويي مسئله آن‌قدر «حياتي» بوده است که دوفوريت براي آن در نظر بگيرند.
گزارش این روزنامه تاکید کرده: اساس طرح آنجا که مجازات را شامل مسئولاني مي‌دانند که مانع برگزاري جلسات قانونی شوند. در اين مورد، البته مي‌توان مصداق‌هاي فراواني ذکر کرد؛ چه اينکه در سال‌هاي گذشته، برخي مراسم داراي مجوز، در دقيقه ۹۰، به‌وسيله برخي نهادها تعطيل مي‌شدند. تکرار چنين رخدادي، طراحان را به اين تکاپو انداخته است که باب چنين موردي را هم ببندند.
حامد اکبری حقوقدان به وقایع اتفاقیه گفته است: گرچه چنين طرحي را می‌توان اقدامي مثبت به‌منظور برگزاري ايمن اجتماعات در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري دانست و همين مي‌تواند به افزايش شور و نشاط منجر شود اما با توجه به نقدهاي گفته‌شده، اين احتمال وجود دارد که طرح مذکور در صورت تبديل‌ به قانون، در جهت ضد خود، عمل کرده و موانع بيشتري براي برگزاري امن تجمعات ايجاد کند.
اما اقدام مجلس برای تدوین قانونی در جهت کنترل خودسرها بیش از همه فغان روزنامه کیهان را بلند کرده که در گزارش اصلی خود اظهار عقیده کرده که این طرح جلو آزادی عمل سووال کنندگان از سخنرانانان را می گیرد.
به نوشته این روزنامه تندرو که معمولا حامی خودسران است در مقدمه این طرح دو فوریتی که «تامین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی» نامیده شده است به عنوان دلایل توجیهی به گفتارهایی از رهبر انقلاب استناد شده است. معظم‌له در دیدار با نمایندگان فرمودند: «هر کسی که در مجلس صحبت می‌کند و فریاد افرادی دو، دو، چهار کلماتی دیگر می‌گویند این کار صحیح نیست.» این در حالی است که در این سخنرانی خطاب رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس است و نه مردم. آن هم شامل آن دسته از نمایندگانی است که گاهی با فریادهای خود مانع ایراد سخنرانی نماینده‌ای می‌شوند که پشت تریبون مجلس قرار گرفته است و استناد به چنین تذکر روشنی، مشخص نیست با چه منطقی صورت گرفته است!
کیهان جمله دیگری به نقل از رهبر جمهوری اسلامی را از مقدمه طرح مجلس آورده و نوشته این تذکر را هم رهبر برای مواردی نظیر آنچه در قم و در حین سخنرانی علی لاریجانی رئیس ‌مجلس رخ داد بیان فرمودند. آنچه در این گونه بیانات معظم‌له مورد اشاره است مواردی است که اخلال شمرده می‌شود و با هدف بر هم زدن جلسه صورت می‌گیرد و البته اخلال در عرف امری شناخته شده است و هر عقل سلیمی می‌تواند آن را تشخیص دهد.
شرمنده برای خوزستان
محمد کیانوش راد. در مقاله ای در شرق نوشته: امروز برخي شهرهاي آن با کاهش و حتي خطر تخليه جمعيت مواجه هستند. خوزستان به دليل بروز جنگ تحميلي ناچار به تخليه بخش‌هاي مهمي از شهرهاي خود شد. مردمي که خانه و کاشانه و اموال خود را در شهرها واگذاشتند و با دست خالي و بدون سرمايه به استان‌هاي مختلف به‌عنوان جنگ‌زدگان مهاجرت کردند. اگرچه بسياري از هم‌وطنان با آغوش باز از آنان استقبال کردند؛ اما در مقاطعي به دليل برخي بدفهمي‌ها به عنوان کساني که از جنگ گريخته‌اند، مورد طعنه قرار مي‌گرفتند و اين در حالي بود که فرزندان آنان در جبهه‌ها ماندند، جنگيدند و استقلال وطن را تضمين کردند.
به نوشته این نماینده پیشین مجلس: در زمان جنگ خوزستان با نبود توسعه متعارف بودجه سنواتي مواجه بود. در‌حالي‌که استان‌هاي مختلف از بودجه‌هاي سنواتي براي توسعه زيرساخت‌هاي خود استفاده مي‌کردند، خوزستان به دليل وجود جنگ امکان جذب بودجه را نداشت. افزون بر اين نه‌تنها بودجه‌اي جذب استان نمي‌شد که زيرساخت‌هاي قديمي هم اغلب با تخريب مواجه شد. در‌این‌باره مي‌توان به توقف طرح‌هاي نهال‌کاري و مالچ‌پاشي در خوزستان اشاره کرد.
حميد فرخ‌نژاد هم در مقاله ای در اعتماد نوشته اتفاقي كه اين روزها در خوزستان رخ مي‌دهد مايه شرمندگي و شرمساري است. شرمندگي و شرمساري براي تمام مديراني كه مسووليت اين اتفاق را به عهده دارند. مي‌گويند تلاش كرديم، مي‌گويند دست ما نيست، مي‌گويند بودجه نمي‌رسد و… اما هيچ‌كدام اينها باعث نمي‌شود تا خوزستان مايه شرمندگي نباشد.
به نوشته این مقاله: حالا وضعيت از بازسازي شهرها هم بدتر شده است؛ حالا مساله هوايي است كه مردم تنفس مي‌كنند و جان‌شان را به خطر مي‌اندازد. مردم خسته‌تر از مواجهه با اين شرايط هستند و جز تحمل چاره‌ ديگري ندارند. اين اعتراض سياسي نيست. اين روزها همه برخوردها سياسي است و انگار صلاح مردم در درجه دوم اهميت است و هرجناحي بهانه خودش را پيدا مي‌كند؛ يك‌روز اين‌طرفي‌ها گرد و خاك خوزستان را بهانه مي‌كنند و مي‌خواهند مسوول پاسخگو كه از جناح رقيب است جواب دهد و يك روز ديگر هم آن‌طرفي‌ها حادثه پلاسكو را پررنگ مي‌كنند و دنبال رقابت‌هاي سياسي هستند.
مقاله اعتماد به این جا رسیده که: انگار نه انگار كه زندگي مردم است كه قرباني اين بازي‌هاي سياسي و اين درست عمل نكردن به وظيفه‌ها مي‌شود. اگر در اين ميان كاري از دست مدير سازمان محيط‌زيست برنمي‌آيد، چرا استعفا نمي‌دهند تا افكار عمومي متوجه مشكلات شود و بدانند از دست ايشان هم كاري برنمي‌آيد؟ كاش يك‌بار اين شرمندگي را حس كنيم تا شايد بيدار شويم و مردم از اين وضعيت نجات پيدا كنند.
رفته بودیم جام جهانی؟ نرفته بودیم؟

کولاژ احمد رضا کاظمی، قانون
آیدین سیارسریع در صفحه طنز قانون از قول پرویز کاظمی وزیر دولت سابق نوشته در جلسات دولت، آقای احمدی‌نژاد می‌گفت تیم ملی ما باید جزو چهار تیم اول جام جهانی شود در حالی که در آن زمان تیم ملی اصلا به جام جهانی صعود نکرده بود.
این اظهارنظر با واکنش‌های مختلفی همراه بود. در اولین واکنش، ريیس‌جمهور سابق جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد از این اظهارنظر ابراز شگفتی کرده و گفتند: من از آقای کاظمی تعجب می‌کنم. اگه تیم ملی تو ۲۰۱۰ نرفته بود جام جهانی پس چرا یه سری هی می‌اومدن بودجه می‌گرفتن برای آماده‌سازی و سربلندی تیم ملی تو جام جهانی آفریقا؟
جناب احمدی‌نژاد در ادامه خاطرنشان کردند: متاسفانه جریانی در صدد تحریف تاریخ، دستاوردهای دولت و واقعیات است و سعی دارد تسلط ما بر همه مسائل عالم هستی را زیر سوال ببرد. انشاءا… فوتبال ایران بدون توجه به این شایعات همچنان به روند رو به رشد خودش ادامه می‌دهد و امسال هم استقلال هم پرسپولیس به جام جهانی صعود می‌کنند.
طنزنویس نویس خود نیز حکایتی از قول حسن روحانی نقل کرده مربوط به دورانی که دبیر شورای امنیت ملی بود: یک بار آقای احمدی‌نژاد من را خواست دفترش. آن موقع من دبیر شورای امنیت ملی بودم. رفتم دفترشان و ایشان گفتند: هزینه‌های فیفا در سال چقدر است؟ گفتم چطور؟ گفت: سوال نکن! فدراسیون فوتبال جهان کلا چند؟ گفتم مثلا فلان قدر! گفت ما این مبلغ را می‌دهیم، بعد فیفا ما را جزو چهار تیم اول جام جهانی اعلام کند. باشه؟ من آن موقع جیغ زدم و فرار کردم ولی الان می‌فهمم منظورشان برنامه‌ریزی بلندمدت برای سربلندی فوتبال ما در جهان بود. افسوس که آن موقع قدر ایشان را ندانستیم.
طنز قانون بدین جا رسیده که: علی آبادی، متصدی ورزش مملکت در دوران مهرورزی نیز در واکنشی اظهار داشت: نباید هرکاری را که جهان انجام می‌دهد ما هم کورکورانه تکرار کنیم. همه جهان می‌روند جام جهانی ولی آیا جام جهانی جای مناسبی برای جوانان ماست؟ ما معتقدیم باید به دولت قبل فرصت داده می‌شد. با برنامه‌ریزی‌ای که ما داشتیم قرار بود تا سال دو هزار و شانزده جام جهانی خوبای جهان با حضور ایران، ونزوئلا، تانزانیا و کومور برگزار شود و آن وقت تلاش کنیم تا بین چهار تیم اول جام جهانی قرار گیریم. متاسفانه دولت جدید آمد همه برنامه‌های ما را خراب کرد.

You may also like...

epoksi boya free shop sigara perabet giris burun dolgusu casino siteleri Bedava bonus 1xbet bedava bonus veren siteler bonus veren siteler Huluhub.com batman escort ankara escort eryaman escort etimesgut escort porno porno izle turbanlı porno porno izle istanbul escort hatay escort bartın escort