روزنامه های تهران و کناره گیری قالیباف، جهاد یا فرار از پذیرش شکست

روزنامه های امروز صبح تهران، ۲۶ اردیبهشت در حالی که تنها یک شماره دیگر برای انعکاس فعالیت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در پیش دارند، مهم ترین خبرشان اعلام کناره گیری باقر قالیباف پرسروصداترین مخالف دولت روحانی است که روزنامه های تندرو و وابسته به سپاه پاسداران از آن به عنوان جهاد یک جهادی یاد کرده اند و نشریات اصلاح طلب و هوادار دولت این کناره گیری را از سر ناچاری و به معنای قبول شکست دانسته اند.
تحول دیگر حمایت چهره های مشهور هنر و ادب از حسن روحانی است که روزنامه های مختلف به شکل های گونه گون آن را انعکاس داده اند. در مقابل روزنامه های اصولگرا خبر از یک مراسم در مصلای تهران داده و از تعدادی از چهره های کمتر شناخته شده شاعر و کارگردان را به عنوان حامیان ابراهیم رییسی نام برده اند.
یک روز بعد از دیدار حسن روحانی و همراهش جواد ظریف از اصفهان و سخنرانی در میدان نقش جهان آن کشور که روزنامه های هوادار دولت با تیترهای هیجان انگیز به عنوان یک نمایش حمایت باشکوه از رییس جمهور یاد کردند امروز روزنامه های اصولگرا با تیترهای مشابه از حضور ابراهیم رییسی در اصفهان خبر داده و آن را به معنای پیروزی او در انتخابات دانسته اند.
زارش اصلی خود با عنوان شوک بزرگ ائتلاف برای نجات نوشته: ظهر دیروز و پس از پایان جلسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی که به بررسی آخرین وضعیت رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری اختصاص داشت، محمدباقر قالیباف به رغم اقبال گسترده مردمی به او، اخلاقمدارانه و متعهدانه برای افزایش شانس پیروزی جبهه مستضعفین، به‌نفع ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد.
در این جلسه با توجه به اعلام آمادگی هر دو کاندیدای جبهه انقلاب (ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف) برای کناره‌گیری به‌نفع دیگری، نهایتاً محمدباقر قالیباف از رقابت‌های ریاست‌جمهوری اعلام کناره‌گیری و تأکید کرد که همه توان خود را برای پیروزی سیدابراهیم رئیسی بر «دولت ناکارآمد و ناتوان» به کار خواهد بست.
حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی کاندیدای ریاست‌جمهوری، که به شیراز سفر کرده است در جمع مردم این شهر و در واکنش به شعار مردم این شهر که با شعار «قالیباف قالیباف تشکر تشکر» از اتحاد نیروهای انقلاب اسلامی تقدیر کردند، گفت: من هم از آقای قالیباف تشکر می‌کنم، ایشان حرکت انقلابی انجام دادند. وضعیت کشور را بنده و آقای قالیباف می‌بینیم. شما می‌گویید از رکود عبور کرده‌ایم اما رکود رکورد زده است.
مهدي پورصفا در گزارش اصلی روزنامه جوان از جهاد دوباره قالیباف نوشته و توضیح داده: اقدام ديروز قاليباف به نفع حجت‌الاسلام رئيسي براي رقابت‌هاي انتخاباتي نشان داد كه براي نيروهاي جبهه انقلاب امكان‌ناپذير وجود ندارد. ‌ قاليباف نشان داد كه برخي از خصايص انقلابي به‌رغم اينكه از سوي برخي جناح‌ها به فراموشي سپرده شده، در بين نامزدهاي جبهه انقلاب از موقعيت رفيعي برخوردار است. اين نكته براي كانديداهاي جبهه انقلاب از همه مهم‌تر است كه اصالت خدمت بر قدرت بايد حفظ شود و انقلابيون همچنان بايد ايثار را به عنوان سرلوحه‌اي براي اقدامات خود قرار دهند، البته در اين بين برخي انتقادها نسبت به كانديداتوري قاليباف و انصراف وي وجود داشت، اما آنچه در اين فرآيند حائز اهميت است، توليد سرمايه‌هاي اجتماعي در جبهه انقلاب بود.
روزنامه سپاه پاسداران توضیح داده: همچنين مبارزات قاليباف چهره‌اي دقيق از قطب‌بندي گفتماني بين اشرافي گري و انقلابي گري را نشان داد. همچنين براي اولين بار بحث شفافيت اموال شخصي به صورت داوطلبانه مطرح شد، به گونه‌اي كه درخواست اجراي آن به يك مطالبه عمومي از سوي افكار عمومي انجاميد. به طور حتم آقاي قاليباف در چنين شرايطي با تحمل دشواري‌هاي فراوان كه ناشي از كناره‌گيري وي از رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري خواهد بود، الگويي از تواضع ‌ را به نمايش گذاشت؛ اقدامي كه مي‌تواند ثمرات فراواني داشته باشد.
بزرگ‌ترين باخت قاليباف
اعتماد در سرمقاله خود نوشته: انصراف قاليباف خبري بود كه بسياري منتظر شنيدن آن بودند. به ويژه پس از مناظره دوم و سوم كه آراي وی رو به نزول بود، اين انتظار بيشتر وجود داشت. از ابتداي فعاليت‌هاي انتخاباتي پس از آقاي روحاني، راي قاليباف دوم بود و در تهران كه ١٢ سال شهردار آن بود، حدود ٣٠ درصد آرا را داشت، هرچند براي كسي كه اين مدت زياد شهردار بوده، داشتن چنين رايي در ابتداي كارزار انتخاباتي، كم است، ولي وقتي كه راي او را با نامزد ديگر اصولگرايان مقايسه مي‌كرديم، باز هم قابل توجه‌تر بود، هرچند براي پيروزي و حتي رفتن به دور دوم كفايت نمي‌كرد، ولي همين قدر هم غنيمت بود. آقاي قاليباف با هزينه‌هاي سرسام‌آوري كه براي انتخابات و ستادش كرد آمده بود كه بماند، بلكه شانس خود را براي آخرين بار امتحان كند، زيرا تصور مي‌كرد كه با حذف از شهرداري تهران كمتر احتمالي دارد كه در آينده شانسي براي اين كار به دست آورد.
به نوشته اعتماد: راهبرد او تخريب دولت و شخصيت آقاي روحاني و جهانگيري بود، ولي اين راهبرد نتيجه عكس داد و نه تنها مقبول مردم واقع نشد، بلكه با واكنش طرف مقابل خودش لوله شد. آراي قاليباف طي ١٠ روز اخير به صورت مداوم رو به كاهش بود، به‌طوري كه در اواخر هفته گذشته از رييسي هم عقب افتاد و در موضع ضعف قرار گرفت و آماده براي انصراف دادن شد. اين انصراف بيش از آنكه اختياري باشد ناشي از اجبار بود.
اعتماد در توضیح بیشتر نوشته: براي آنكه بدانيم چرا چنين تصميمي عاقلانه نبود كافي است كه به جزييات نتايج يكي از نظرسنجي‌هاي معتبر كه در تهران انجام شده مراجعه كنيم. تا به حال گمان مي‌رفت كه نامزدهاي اصولگرا فقط به اعداد و ارقام كشوري آشنايي كافي ندارند، حال معلوم مي‌شود كه به اعداد و ارقام امور جزيي خود نيز آشنايي كافي ندارند. شايد با عدد و رقم آشنايي كمتري داشته باشند ولي اين انصراف نشان داد كه پذيرفته‌اند راهبرد تخريب و توهين و حمله به دولت، در اساس يك راهبرد شكست‌خورده است و بايد به جاي آن ايده‌هاي ايجابي داشت.
شید غضنفرپور در گزارشی در شهروند نوشته: چهار روز مانده به روز انتخابات محمدباقر قالیباف یکی از دو نامزد اصلی جریان اصولگرا به سود سیدابراهیم رئیسی دیگر نامزد این جریان از رقابت‌ها کنار کشید. قالیباف سومین حضور خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را تا نزدیک به انتها تجربه کرد اما این‌بار ترجیح داد برخلاف دومرتبه پیشین نامش درمیان بازندگان انتخابات ثبت نشود. محمدباقر قالیباف که دراین انتخابات چهره‌ای سرسخت‌تر از گذشته از خود نشان داد، حالا گفته است که ستادهایش درخدمت «برادر ارجمند حجت‌الاسلام رئیسی» قرار خواهد گرفت. او به اعتراف غالب تحلیلگران در این انتخابات برای تخریب چهره دولت روحانی سنگ‌تمام گذاشت.
در انتقاد از دستاوردهای دولت تا جایی پیش رفت که حسام‌الدین آشنا نوشت: فیلم دوم تبلیغاتی‌اش چنان بود که اگر «صحنه‌های حضور حماسی ایشان را از فیلم حذف کنید»، درمی‌یابید که تفاوتی با برنامه‌های اپوزیسیون ضدانقلاب درباره فقر و فلاکت در ایران امروز ندارد. قالیباف تنها در تبلیغ و اظهارنظر علیه دولت یازدهم زیاده‌روی نکرد، او حتی در ارایه وعده‌های اقتصادی و معیشتی به مردم نیز چنان عمل کرد که می‌توان گفت؛ چنین رویکردی پیش از این بی‌سابقه بوده است.
به نوشته شهروند: سایتی برای پرداخت «کارانه» به مردم راه‌اندازی کرد و هنگامی که با شکایت وزارت کار به دلیل نداشتن مجوز این سایت فیلتر شد، سایتی به نام مسکن ٩٦ را رونمایی کرد که وعده می‌داد خانه‌های خالی را ازچنگ ثروتمندان خارج کرده و میان فقرا تقسیم می‌کند.
بازی تمام شد
مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: قالیباف در مناظره‌ها و برنامه‌های انتخاباتی به‌گونه‌ای سخن می‌گفت که گویی عمری است در زمره ۹۶ درصدی‌های کشور قرار دارد و شب‌ها نان در آب خیس می‌کند که نکند از گرسنگی هلاک شود. او به‌گونه‌ای مقابل دوربین تلویزیون، چشم در چشم مردم می‌دوخت و از ستاندن حق آنان از ظالمان سخن می‌گفت که اگر جانداری از کره دیگری می‌آمد، انگشت به دهان می‌ماند که نکند قهرمانی از قبیله اسطوره‌ها بر کره خاکی فرود آمده است!
“هنگامی که فهرست شش نفره واجدین شرایط ریاست‌جمهوری منتشر شد، مشخص بود و ما هم نوشتیم که اگر قرار باشد از فردی مقابل روحانی حمایت شود، نمی‌تواند قالیباف باشد، نوشتیم که قالیباف آمد تا پازل کامل شود. شهردار پایتخت اما در حالی که از جهانگیری به‌عنوان حامی روحانی انتقاد می‌کرد، خود خیلی زودتر قبول کرد که این بار هم بازی را باخته و قرار است فقط مناطق خالی بازی را برای نفر اول پر کند.
در این میان اما در دیگر سوی قضیه یعنی جایی که مردم به‌عنوان تماشاگر و چند هفته‌ای شاهد سخن‌ورزی‌های آتشین قالیباف در دفاع از حق و حقوق‌شان بودند، اینک چه احساسی دارند، در واقع از خود نمی‌پرسند که چرا این همه بازی، آخر هنگامی که همه شواهد و قرائن از نفر اول بودن نامزد دیگری حکایت می‌کرد و می‌کند چگونه می‌توان وعده‌های ناشدنی تحویل مردم داد، مگر اینکه نقش قالیباف این بود که بیاید کمبودهای نفر اول را جبران کرده و وظیفه خود را انجام داده باشد، چه باک که در این بین عده‌ای هم به غلط دل به وعده‌هایش داده باشند.”
کار خود را کرد قالیباف
صبح امروز روزنامه ای که در هواداری از باقر قالیباف منتشر شد امروز تمام صفحه اول خود را به عکسی پرسنلی از شهردار تهران اختصاص داده و خبر از شوک بزرگ انتخاباتی داده و نوشته: تصمیم روز گذشته آقای قالیباف را باید دقیقاً از همین منظر دید و تحلیل کرد که امروز نجات کشور از سالوس و از فقر و بیکاری و بحران اقتصادی بیش از هرچیز دیگری به فداکاری و از خودگذشتگی نیازمند است. نکته‌ای که بارها از سوی دکتر قالیباف در مناظره‌ها و نطق‌های مردمی بر آن تاکید شد که ما حاضریم در مبارزه با زالو صفتانی که خون مردم را می‌مکند و برای پایان دادن به سلطه 4درصدی‌ها بر اقتصاد کشور، از جان و حتی آبروی خود بگذریم.
به نوشته این روزنامه صبح تهران: همین روحیه در این دور از انتخابات موتور محرکه نیروهای انقلاب شد و نقاب از چهره رانت‌خواران و دروغ زنان برگرفت و ماهیت نفاق جدید را برملا کرد. آقای قالیباف با روحیه خط شكنی خود، چون دوران دفاع مقدس چند هفته با تمام وجودش حقایق ظلم‌هایی كه در طول این سال‌ها به انقلاب و مردم شده بود را فریاد زد، اكنون در اوج اقتدار و پروانه وار، خود را فدای انقلاب و مردم کرد تا آقای روحانی معنی گازانبر و لوله شدن را در عمل بچشد.
همان گونه که آقای قالیباف در بیانیه خود تاکید کرده است‌: مبارزه تازه آغاز شده است و تا ریشه‌کنی کامل فساد و ناکارآمدی، باید جان و آبروی خود را نیز بی‌چشمداشت فدا کرد. انتظار ما و مردم بر این است که این تصمیم، زمینه‌ساز آغاز دورانى جدید براى یک تحول اقتصادی باشد که با قطع دست ۴ درصدی‌ها از اقتصاد، منتج به ایجاد اشتغال جوانان برومند این سرزمین و حمایت از مستضعفان و محرومان در ایران سربلندمان گردد.
مرد اخلاق و تعهد
ص در مقاله دیگری نوشته: گفته بود «من آمده‌ام که این دولت را کنار بگذاریم، حتی اگر رئیس جمهور نشوم» این فصل الخطاب اظهارات قالیباف در رقابت‌های انتخاباتی بود. با حضورش چنان موجی از امید در مردم و چنان ترسی در دولتیان ایجاد کرده بود که تحلیلگران قسمت عمده‌ای از وقت خود را صرف آرا و نظرات محمد باقر قالیباف کرده بودند.
او از سامانه کارانه گفت، امید را در دل میلیون‌ها جوان بیکار کشور ایجاد کرد. او از سامانه مسکن گفت؛ موجی از نشاط بین مستاجران به راه افتاد و مراجعات بی سابقه به این دو سامانه، دولتمردان را به وحشت انداخت. سایت‌های قالیباف یکی پس از دیگری فیلتر شدند، اما گویی او همیشه یک قدم از دولت پیر و خسته جلوتر بود.
شطرنج نامزدهای ریاست
شهرام شهیدی در صفحه طنز شهروند صحنه ای تخیلی را توصیف کرده که صفحه شطرنج را گذاشتیم روی میز که…
میرسلیم پرسید: من از وقت دو دقیقه‌ایم استفاده می‌کنم و از شما می‌پرسم، چرا فیل اریب حرکت می‌کنه؟ این نوع حرکت انحراف از برنامه ششم نیست؟ اصولا سند ٢٠٣٠ با فیل ما چه کار داره؟ یا حتی حرکت اریب باعث سوءاستفاده سیاسی و حرکت زیرجلکی فعالان سیاسی نمیشه؟ اصلا شما به من جواب بده چرا فیل؟ چرا زرافه نه؟ یا شیر ژیان چرا نباید تو شطرنج باشه؟
هاشمی‌طبا: این‌قدر سوال طرح کردی، قالیباف خارج ازنوبت شروع کرد. آقای قالیباف چرا مهره‌ها را سمت خودت می‌کشی؟ سی تا مهره که نباید سمت شما باشه و فقط دو مهره بماند این طرف؟
قالیباف: پس چی؟ وقتی بحث چهاردرصدی‌ها را مطرح می‌کنم، یعنی همین. ببین سمت شما الان چهاردرصد مهره‌های شطرنج است که هر دوتاش هم شاه هستند. مردم باید ببینند شما چهاردرصدی‌ها چه کارها که نمی‌کنید.
رئیسی: بنده مخزن‌الاسرارم و از این تفکیک مهره‌ها چیزهایی می‌دونم. خیلی هم جلسه رفتم. بعدشم شما چرا از آقای قالیباف میخوای مهره‌ها را آزاد کنه؟ مهره شطرنج هم مثل زبان کردی که خدا آزادش کرد، آزاد میشه یک روز!
هاشمی‌طبا: دوستان من می‌خواهم بدانم چرا دربین مهره‌های شطرنج هیچ مهره زنی نیست؟ آیا دولت تدبیر و امید درصورت تداوم خدمت مهره‌های زن به بازی شطرنج اضافه می‌کنه یا نه؟ من فکر کنم این بازی را اصولگراها طراحی کردند و از اول تفکیک جنسیتی تو بازی لحاظ شده.
روحانی: همان بهتر عزیزجان. اگر خانم‌ها در این بازی بودند، الان دوستان یک دیوار بین صفحه شطرنج کشیده بودند.
حالی که روزنامه های کشور پر از روایت هایی درباره تبعیض در مورد نامزدها در صدا و سیما و استفاده از امکانات عمومی در ستاد انتخابات نامزدهای اصولگراست که گاه تصاویر آن هم در شبکه های مجازی منعکس می شود کیهان در یادداشت روز خود نوشته: انتخابات ۲۹ اردیبهشت صحنه رقابت نابرابر دو اردوگاه است. اردوگاه اعتدال-اصلاحات از تمام ابزارها و ترفندها بهره می‌برد. وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی که اگر سر و کارتان با آنها افتاده باشد هفته‌ها و بلکه ماه‌ها طول می‌کشد تا پاسخی از آنها بشنوید، جمعه‌های مناظره حاضر به یراق بودند تا به رقبای نامزد دولت بتازند و کم‌کاری‌های چهار ساله را یک روزه ماله بکشند.
به گزارش محمد صرفی در این مقاله: بیش از ۴۰ روزنامه سراسری و چند برابر این روزنامه و هفته‌نامه محلی به خط شده‌اند تا میتینگ‌های نامزد دولت را بزک و دوپینگ رسانه‌ای کنند و البته زنجیره‌ای‌ها عاشق چشم و ابروی دولت نیستند و آگهی‌های چند ده میلیونی، بدعت‌آمیز و غیرقانونی بانک مرکزی که این روزها به این روزنامه‌ها می‌دهد، باج آن بزک‌هاست. صدا و سیما نیز مدتهاست بلندگوی نامزد دولت شده و البته هر چقدر بیشتر به دولت امتیاز می‌دهد، بیشتر هم مورد حمله و هجمه دولت و حامیانش قرار می‌گیرد و انگار میان این دو رابطه‌ای مستقیم برقرار است.
یادداشت روز این روزنامه تندرو در نهایت به این جا رسیده که: با در نظر گرفتن تمامی این ترفندها و حمایت‌ها و تبلیغات، می‌توان گفت جامعه با صحنه‌ای نه چندان شفاف بر اثر بمباران عملیات روانی و رسانه‌ای روبروست. بمبارانی مهیب که در آن رسیدن صدای حقیقت به گوش‌ها به شدت دشوار است. بعد از محقق نشدن پیشگویی خفت‌بار طوفان خیالی شهر را ترک کند! طوفانی که از دیروز آغاز شده است ان‌شاءالله تکلیف ارباب وعده‌های توخالی را روشن خواهد کرد.
چالش با منطق اقتصاد
موسی غنی‌نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: موضوع علم اقتصاد چگونگی تخصیص بهینه منابع کمیاب است. اگر منابع کمیاب نبودند علم اقتصاد موضوعیتی نداشت. در بهشت موعود علم اقتصاد معنایی ندارد؛ چون همه چیز به اندازه و دلخواه همه کس موجود است. اما در این دنیای فانی کمیابی منابع اهمیت درجه اول دارد و انسان ناگزیر است به نوعی با آن کنار بیاید.
با این مقدمه استاد دانشگاه به توصیف وعده ها و سخنان نامزدهای انتخاباتی پرداخته و نوشته: منطق اقتصادی حکم می‌کند سیاست‌های اقتصادی دولت و هزینه‌کرد منابع بودجه عمومی طوری صورت گیرد که شرایط مساعدی را برای استفاده مطلوب آحاد مردم از منابع فراهم آورد. دولت طبیعتا با منابع محدود خود که عمدتا ناشی از درآمدهای مالیاتی و نفتی است نمی‌تواند عهده‌دار رفاه عامه مردم باشد. مضافا اینکه ورود بیش از حد دولت در فعالیت‌های اقتصادی خود تبدیل به مهم‌ترین عامل پایین آمدن بهره‌وری اقتصادی و توان تولید ثروت در جامعه شده است.
به نوشته دنیای اقتصاد: رئیس دولت کنونی در مناظره‌های انتخاباتی خود وعده آزادسازی بیشتر اقتصاد و بهبود فضای کسب‌و‌کار را می‌دهد؛ اما رقبای وی به جای نقد کم‌کاری دولت در این خصوص، به سیاست‌های درست دولت درخصوص کاهش تورم و برطرف کردن تلاطم‌های اقتصاد کلان می‌تازند و ناآگاهانه و غیر‌منصفانه این سیاست‌های درست را مسوول رکود اقتصادی معرفی می‌کنند. گویی مشاوران اقتصادی نمی دانند بیکاری معضل اقتصادی پیچیده‌ای است که به‌تدریج و با رشد پایدار می‌توان برای آن چاره‌جویی اساسی کرد.
و خلاصه این که: چنین مشکلی راه‌حل ضربتی ندارد و راهکار‌هایی از این دست به جای آنکه چاره‌ساز باشد، سبب‌سوز است. رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال فرآیند پیچیده‌ای است که نباید آن را با پروژه مهندسی مانند پل‌سازی اشتباه گرفت و برای آن تایمر تعبیه کرد! نقد دیدگاه‌های رقیب حق هر کاندیدایی است، اما به چالش کشیدن مسلمات علم اقتصاد چیزی جز عوام‌فریبی نیست.
هنرمندان و نامزدها
زينب اسماعيلي در گزارش اصلی شرق نوشته: صندلی‌های چرمی سیاه روی سن تالار وحدت چیده شده، قرار نیست تئاتری اجرا شود، موسیقی هم نه؛ اگرچه میکروفون‌ها مثل زمان اجرای موسیقی تنظیم شده‌است. سه وزیر میهمان برنامه هستند و سه هنرمند. بیژن نامدارزنگنه، محمدجواد ظریف و حسن قاضی‌زاده‌هاشمیی یک‌در‌میان، کنار فاطمه معتمد‌آریا و علی نصیریان بازیگر و پیرنیاکان آهنگساز نشسته‌اند.
بنا به این گزارش: دومین نشست اهالی فرهنگ و هنر با دولتمردان اگرچه یک میتینگ انتخاباتی نبود، اما در این روزهای پر‌التهاب انتخاباتی هر‌از‌گاهی به سمت انتخابات ‌رفت. آنها که روی سن بودند، از اهمیت انتخاب روز جمعه سخن می‌گفتند و اینکه مردم ایران هوشیارند و می‌دانند به چه کسی باید رأی دهند. بیرون سالن شوخی‌های انتخاباتی جریان دارد و هر کسی از تجربه‌ و نگرانی این روزهایش می‌گوید.
گزارش شرق نشان می دهد در ابتداي برنامه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به برگزاري دومين نشست اهالي فرهنگ و سياست گفت: اگر امروز تخریب را در زبان خیلی‌ها می‌شنوید، ناشی از این است که تربیت فرهنگی را آموزش ندیده‌اند. بداخلاقی همواره متوجه کوچه و بازار نیست. گاهی متوجه بزرگان نیز هست. من می‌توانم به عنوان شاهد عینی شهادت بدهم که آقای زنگنه قهرمان توسعه علمی کشور و آقای هاشمی قهرمان سلامت کشور است. همچنین امنیت ملی را آقای ظریف برای ما به ارمغان آورده‌اند. فرهنگ بدون وجود ظرفیت‌های بزرگی نظیر امنیت ملی؛ رشد نمی‌کند.
در همین زمان جواد محرمي در روزنامه جوان خبر داده: جمعي از هنرمندان مردمي سينما و تلويزيون از عموم مردم غيور ايران اسلامي دعوت کرده‌اند امروز سه‌شنبه در همايش انتخاباتي حجت‌الاسلام ابراهيم رئيسي در مصلاي تهران حضور پيدا کنند.اسامي برخي از هنرمندان دعوت‌کننده عبارتند از: نادر طالب‌زاده، انسيه شاه‌حسيني، سيداحمد ميرعلايي، حسين نيرومند، پرويز شيخ‌طادي، سيد ضيا‌ءالدين دري، مسعود ده‌نمکي، محسن علي‌اکبري، ابوالقاسم طالبي، مهدي فرجي، جمال شورجه، هوشنگ توکلي و جهانبخش سلطاني.
روزنامه سپاه پاسداران خبر داده از سويي ديگر عليرضا قزوه، شاعر متعهد درباره حمايت شاعران از حجت‌الاسلام رئيسي نامزد انتخابات رياست جمهوري گفت: تاکنون بيش از ۲۰۰ شاعر حمايت خود را از حجت‌الاسلام رئيسي اعلام کرده‌اند. همچنين در اين راستا تاکنون بيش از ۱۰۰ قطعه شعر سروده و در کانا‌ل‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شده است.
پنج دليل براي رأي‌دادن
ز پنج دلیل برای رای دادن سخن گفته: دليل اول این که ما كه آدميزاديم، اما حتي اگر درخت بوديم (با اجازه آقاي مشايي) و اطراف درياچه اروميه روييده بوديم بايد رأي مي‌داديم تا دولتي بيايد كه درياچه خشك نشود و نمك ريشه ما را نسوزاند! دليل دوم: برای رشد و توسعه شغل «قاليشويي» در راستاي ايجاد اشتغال رأي مي‌دهيم. دليل سوم: براي مقابله با گسترش فعاليت‌هاي كارخانه نورد و «لوله» شهرداري رأي مي‌دهيم.
به نوشته این طنزنویس: دليل چهارم آن جاست که بعضي‌ها دستِ بزنشان خوب است. بعضي‌ها دست‌به‌جيبشان (جيبمان!) خوب است. ما هم دست به «تَكرار»مان خوب است. با رأي‌دادن دست‌وبال بقيه را جمع مي‌كنيم! دليل پنجم: ما «مردم بدبخت ايران» نيستيم. بدبخت… حيف كه به ما گفته‌اند با كسي كار نداشته باش! چون نمي‌خواهيم بدبخت بنامندمان، رأي مي‌دهيم.
در پایان این طنزنوشته آمده: رأی می‌دهیم چون اگر رأی ندهیم، کسانی رئیس‌‌جمهور می‌شوند که اتاق فکرشان عقل‌هایشان را روی هم ریخته و به این شعار انتخاباتی رسیده‌اند: «خوشگل موطلایی/ رئیس‌جمهور مایی» اینها مملکت را هم می‌خواهند با «نیناش ناش ناش» اداره کنند. ایرادش این است که ساز را با چوب می‌زنند! دلیل نهم: رأی می‌دهیم، نه برای آنکه اروپا بشویم (عمرا!) برای آنکه ونزوئلا نشویم.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara Huluhub.com