تجربه انتخابات در کشورهای مختلف جهان نشان داده که دریافت کنندگان پیام اغلب مسحور شعارها شده‌اند تا برنامه‌های قابل اجرای نامزدها. اگر شعارها تمام و کمال محقق می‌شد شاید امروز حال و روز جهان به شکل دیگری بود و نیازی نبود که نامزدها برای پیروزی و جلب آرای مردم همچنان به واژه‌های عدالت، برابری و توسعه متوسل شوند.

این مطلب مروری است بر شعارهای هفت رئیس‌جمهور ایران پس از انقلاب اسلامی.

درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران بیشتر بخوانید:ابوالحسن بنی صدر

ابوالحسن بنی صدر

بنی صدر

یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گذشته بود که در پنج بهمن ماه ۱۳۵۸ ابوالحسن بنی‌صدر نخستین رییس جمهورایران انتخاب شد. آقای بنی‌صدر با شعار «عدالت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی» به این مقام انتخاب شد. او از مجموع بیش از ۱۴ میلیون رای، یازده میلیون رای کسب کرد. آقای بنی صدر در پوسترهای تبلیغاتی به عنوان کسی معرفی می‌شد که به دنبال وحدت ملی، بازسازی اقتصادی، تامین امنیت و گسترش فرهنگ اسلامی است. به دلیل اختلاف‌های سیاسی و مدیریتی در سطح سران قوا، ریاست جمهوری او دوام نیاورد. مجلس به عدم کفایت سیاسی او رای داد و کم‌تر از یک سال و نیم بعد در خردادماه ۱۳۶۰، از قدرت کنار گذاشته شد.

محمدعلی رجایی

محمدعلی رجایی

مرداد ۱۳۶۰ تا ۸ شهریور ۱۳۶۰

محمدعلی رجایی، نخست‌وزیر ابوالحسن بنی‌صدر، نامزد مقام ریاست جمهوری شد. سوابق سیاسی، عضویت در حزب جمهوری اسلامی، ساده زیستی و مجموعه‌ای ازشرایط حاکم بر آن روز ایران، باعث شد که آقای رجایی بالاترین مناصب سیاسی را تجربه کند. در دور دوم ریاست جمهوری آقای رجایی با حدود سیزده میلیون رای رییس جمهور شد. او در مراسم تنفیذ حکمش گفت به دنبال ایجاد جامعه اسلامی است اما عمر ریاست جمهوری او کوتاه بود و در کمتر از یک ماه، هشتم شهریورماه ۱۳۶۰ در بمبگذاری دفتر نخست‌وزیر کشته شد.

علی خامنه‌ای

آیت‌الله خامنه‌ای

مهر ۱۳۶۰ تا خرداد ۱۳۶۸

تابستان سال ۶۰ فصل ترور، بمبگذاری و انتخابات است. ایران و عراق هم در جنگ هستند. بحران مدیریت اجرایی و امنیتی در اوج است و علی خامنه‌ای از بطن این شرایط انتخاب و با حدود ۱۶ میلیون رای، به عنوان رییس جمهوری ایران برگزیده می‌شود. در پوسترهای تبلیغاتی او شعاری به چشم نمی‌خورد اما آقای خامنه‌ای در مراسم تنفیذ حکمش می‌گوید ریشه استکبار و ضعف‌های اجتماعی و اقتصادی را قطع می‌کند. او اولین رییس جمهوری بود که دوره چهار ساله را به پایان رساند و سال ۱۳۶۴ دوباره بر این مستند تکیه داد.

اکبر هاشمی رفسنجانی

انتخابات دور پنجم ریاست جمهوری

مرداد ۱۳۶۸ تا مرداد ۱۳۷۶

چند ماه پیش از آن‌که اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور شود، تغییرات مهمی اتفاق افتاده بود. با مرگ آیت‌الله خمینی، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران شده بود. پست نخست‌وزیری حذف شد و ریاست‌جمهوری همه وظایف اجرایی را به عهده گرفت. در این میان جنگ ایران و عراق هم پایان یافت و اهمیت این پست اجرایی مهمتر از گذشته شد. مجموعه این شرایط باعث شد که شعارهای آقای هاشمی رفسنجانی حول محور اقتصاد و بازسازی اقتصادی بچرخد. شعاراصلی او توسعه اقتصادی بود؛ می‌خواست کشاورزی و صنایع را توسعه و بازار را رونق دهد. آقای رفسنجانی در این دوره، فقط یک رقیب داشت و بیش از ۱۶ میلیون رای آورد. او با همین برنامه‌ها برای بار دوم رییس جمهور شد. دولت او دولت سازندگی لقب گرفت.

محمد خاتمی

محمد خاتمی

مرداد ۱۳۷۶ تا مرداد ۱۳۸۴

محمد خاتمی با شعار جامعه مدنی، قانون‌گرایی، توسعه سیاسی و نهادینه کردن آزادی با بیش از ۲۰ میلیون رای به ریاست جمهوری رسید. موجی از انتظارات سیاسی و فرهنگی در ایران شکل گرفت و جنبشی معروف به جنبش دوم خرداد شکل گرفت. قای خاتمی چهار سال بعد در هشتمین دور ریاست جمهوری با شعار فردای بهتر برای ایران اسلامی با بیش از ۲۱ میلیون رای انتخاب شد.

محمود احمدی‌نژاد

پوستر احمدی نژاد

مرداد ۱۳۸۴ تا مرداد ۱۳۹۲

از ششمین رئیس‌جمهور او به عنوان پدیده انتخابات سال ۸۴ هم یاد می‌شود. در این دوره، انتخابات به مرحله دوم کشیده شد و آقای احمدی‌نژاد با شعار “پول نفت باید سر سفره مردم دیده شود”، در رقابت با اکبر هاشمی رفسنجانی پیروزشد. آقای احمدی‌نژاد در شعارهای انتخاباتی به طبقه محروم جامعه توجه داشت. می‌گفت از جنس مردم است و برنامه‌ها و شعارهای او حول و حوش اقتصاد معیشتی مردم می‌چرخد و می‌خواهد مشکلاتی مثل مسکن و اشتغال را حل کند. آقای احمدی‌نژاد در انتخابات جنجالی سال ۸۸ با شعار عدالت و مهرورزی برای چهار سال دیگر بر مسند ریاست جمهوری تکیه زد.

حسن روحانی

دولت تدبیر و امید

مرداد ۱۳۹۲ تا مرداد ۱۳۹۶

چهار سال پیش حسن روحانی در یازدهمین دور از انتخابات ریاست جمهوری به عنوان هفتمین رییس جمهور ایران سوگند خورد. او در این دور از انتخابات بیش از ۱۸ میلیون رای ( با حدود ۵۱ درصد آرا) کسب کرد. شعار او اعتدال‌گرایی و تنش‌زدایی بود. آقای روحانی می‌گفت کلیدی برای باز کردن قفل‌ها و گره‌های سیاسی و اقتصادی دارد.