روسیه روز جمعه به طور رسمی آمریکا و جمهوری چک را در فهرست «کشورهای غیردوست» قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت روسیه روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت، فرمانی را با امضای نخست وزیر این کشور، میخائیل میشوستین منتشر كرد كه در آن فهرستی از «کشورهای غیر دوست» از جمله ایالات متحده آمریکا و جمهوری چک به چشم می‌خورد.

تهیه این فهرست، اخیرا به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری روسیه به منظور معرفی کشورهایی انجام شده كه به «اقدامات غیر دوستانه‌ای» علیه روسیه و اتباع و نهادهای آن دست زده‌اند.

پیشتر روسیه تنها آمریکا را این فهرست قرار داده بود، اما از روز جمعه اعلام شد که جمهوری چک هم به این فهرست اضافه شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در پی انتشار این فهرست در روز جمعه از آمادگی مسکو برای گفت‌وگو با دولت چک خبر داد.

وزارت خارجه چک در واکنش به این اقدام روسیه گفت که این اقدام تنها به تنش‌ها در روابط روسیه با این کشور، متحدان آن و اتحادیه اروپا دامن می‌زند و به طور غیر مستقیم بر توسعه بالقوه روابط بین شهروندان عادی، گردشگری و توسعه روابط تجاری تأثیر خواهد گذاشت.

شارل میشل، رئیس اتحادیه اروپا هم در توییتی با اشاره به تاثیر این اقدام در «تضعیف روابط دیپلماتیک»، بر «همبستگی کامل» اتحادیه اروپا با پراگ تاکید کرد و نوشت: «تلاش‌ها برای تقسیم اتحادیه اروپا بی‌فایده است.»

در ماه‌های اخیر، تنش‌ها بین روسیه و غرب در مورد موضوع‌هایی چون حضور نیروهای روسیه در مرز اوکراین و دخالت در انتخابات ایالات متحده و برخی اقدامات دیگر افزایش یافته است.

دولت آمریکا ۲۶ فروردین اعلام کرد که به تلافی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۲۰ و حمله هکرهای وابسته به کرملین به نهادهای دولتی آمریکا، ۱۰ دیپلمات روس را اخراج و ۳۸ شخصیت حقیقی و حقوقی روسیه را تحریم می‌کند.

جمهوری چک هم در ادامه تنش‌ با روسیه بر سر انفجاری که سال ۲۰۱۴ در یک انبار مهمات این کشور رخ داد، دستور اخراج دیپلمات‌های روس را صادر کرد.

روسیه هم در اقدامی متقابل، دیپلمات‌های این دو کشور را اخراج کرد.