نشست مسکو با حضور نمایندگان طالبان و نمایندگان ده کشور از جمله روسیه، چین، ایران، هند و پاکستان آغاز شد. آمریکا اما در این نشست شرکت نکرده است. ‌

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این نشست گفت “تلاش” طالبان برای ثبات اوضاع در افغانستان را می‌ستاید اما راه حل بلند مدت را در تشکیل یک دولت واقعاً فراگیر می‌بیند “که از منافع همه گروه‌های قومی و سیاسی نمایندگی کند”.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت انتظارات زیادی که از دولت اشرف غنی برای به دست آوردن نتایج ملموس در مذاکرات صلح وجود داشت که برآورده نشد.

همزمان ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور ولادمیر پوتین در امور افغانستان گفته است که طالبان افغانستان اگر خواستار به رسمیت شناخته شدن هستند، باید انتظارات جامعه جهانی در رابطه به حقوق بشر را رعایت کنند.

آقای کابلوف، پس از نشست مسکو در مورد افغانستان گفت که سازمان ملل متحد باید یک کنفرانس بین‌المللی تمویل‌کنندگان برای کمک به افغانستان را فرابخواند.

طالبان در مسکو

نشست امروز که عنوان “فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان” را دارد بر وضعیت سیاسی و نظامی افغانستان، تشکیل دولت فراگیر و تلاش بین المللی برای اجتناب از بحران انسانی در این کشور متمرکز خواهد بود.

در عین حال وزیر خارجه روسیه خواستار کمک‌های بین‌المللی بشردوستانه به افغانستان شد.

آقای لاوروف همچنین ابراز نگرانی کرد که افغانستان هنوز باثبات نیست و گروه‌های تروریستی متعددی مثل داعش حملات مرگباری را انجام می‌دهند و مواد مخدر هنوز مشکل‌ساز است.

او گفت طالبان باید به تعهد خود مبنی بر استفاده نشدن از خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه پایبند باشند.

از سوی دیگر نماینده چین در نشست مسکو گفته است که در حالی که نباید بگذاریم افغانستان یکبار دیگر پناهگاه شبکه‌های تروریستی شود، “افغان‌ها” را به خاطر موارد مثبت تشویق کنیم و فشار و تحریم‌های بیشتر وضع نکنیم.

او گفت:”حالا افغان‌ها فرصت یافته‌اند که در مورد سرنوشت شان خودشان تصمیم بگیرند.”

سخنرانی نماینده طالبان

عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان در سخنرانی خود در این نشست مدعی شد که “صلح و ثبات به افغانستان برگشته است و حاکمیت ملی دوباره اعاده شده است”.

عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان
 

او اضافه کرد که دولت طالبان به تمام کشورهای جهان به ویژه به کشورهای همسایه اطمینان می‌دهد که هیچ تهدیدی متوجه آن‌ها از افغانستان وجود ندارد. او اضافه کرد:”حکومت فعلی به جامعه بین المللی اطمینان می‌دهد که به حیث یک حکومت مسئول تمامی مسئولیت‌های ملی و بین المللی‌اش را به خوبی درک می‌کند”.

او گفت که “مسئول نخست اداره پیشین (اشرف غنی)، همه را با فرار غیرمترقبه‌اش غافلگیر نمود” و تاکید کرد که در ۱۵ آگوست/اوت طالبان “برای حفظ جان، مال و تاسیسات ملی، مجبوراً” وارد شهر کابل شدند و همچنین “برای سر و سامان دادن دستگاه حکومتداری یک کابینه سرپرست” اعلام کردند.

آقای حنفی گفت طالبان تلاش کردند که دولت شان شامل تمام اقوام و اقشار باشد اما روند اصلاحات در ساختار سیاسی آن‌ها ادامه دارد و این روند زمانگیر خواهد بود.

نشست طالبان با نمایندگان مسکو
 

او همچنین از وجود فساد گسترده در بیست سال گذشته در دولت های پیشین یاد کرد و گفت “ما حکومتی را به ارث بردیم که قرضدار همسایه‌ها بود و حتا ماه‌ها معاش مامورین را نپرداخته بود.”

معاون رئیس‌الوزرای طالبان اذغان کرد که “انزوای افغانستان به نفع هیچ جهت نیست” و گروه طالبان آماده است روی تمام نگرانی‌های جامعه جهانی به صراحت گفتگو کند. او افزود که طالبان کشورهای جهان روابطی “بر اصل احترام‌گذاری به حاکمیت ملی و احترام متقابل” می‌خواهد.

او گفت یکبار دیگر از آمریکا می‌خواهد که پول‌های بلوکه‌شده افغانستان را آزاد کند.

وزیر خارجه روسیه که در آغاز این نشست سخنرانی کرد، گفت از عدم حضور مقامات آمریکایی در این “نشست بین المللی” متاسف است.

آمریکا گفته است به دلایل فنی نمی‌تواند در این نشست شرکت کند ولی در نظر دارد در نشست‌های احتمالی آینده سهم داشته باشد.

مسکو

وزارت خارجه روسیه دیروز (سه‌شنبه) گفته بود که روسیه، چین و پاکستان مایل به ارائه کمک به افغانستان هستند، اما مسکو هنوز آماده به رسمیت شناختن دولت طالبان در افغانستان نیست.

آقای لاوروف گفت: “مثل اکثر کشورهای با نفوذ در منطقه ما با طالبان در تماس هستیم . ما آنها را تشویق می کنیم آنچه را که هنگام به قدرت رسیدن گفته بودند ، از جمله اطمینان از ایجاد یک دولت فراگیر – نه تنها از نظر قومی بلکه از نظر سیاسی – نیز انجام دهند تا طیف وسیعی از دیدگاه های سیاسی جامعه در دولت مشاهده شود. ما به طور علنی گفته‌ایم که به رسمیت شناختن طالبان در حال حاضر مورد بحث نیست.”

دفتر ریاست جمهوری روسیه گفت انتظار دارد نشست مسکو زمینه تداوم رایزنی درباره افغانستان و تلاش برای درک آنچه در این کشور می گذرد را فراهم کند.

ناظران می گویند روسیه سعی دارد با به دست گرفتن ابتکار عمل دیپلماتیک از بی ثباتی در منطقه که می تواند به منافع این کشور ضربه بزند پرهیز کند.

مسکو به خصوص نگران نفوذ گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، به جمهوری های سابق آسیای میانه است که روسیه آنها را ضربه گیر تلقی می کند.

همزمان آمریکا که در ماه مارس یعنی پیش از سقوط دولت رسمی افغانستان در نشست این گروه در مسکو شرکت کرده بود گفته این بار نمی تواند حضور یابد.

شهاب الدین دلاور، نماینده طالبان و ضمیر کابلوف، نماینده روسیه در امور افغانستان

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، شهاب الدین دلاور، نماینده طالبان و ضمیر کابلوف، نماینده روسیه در امور افغانستان

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن گفت که توماس وست، نماینده آمریکا، به دلایل لجستیکی در این مذاکرات شرکت نخواهد کرد.

اما او تلاش های روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان را سازنده توصیف کرد و گفت که آمریکا مایل به کنش و مشارکت در مباحثات این گروه است.

توماس وست تا پیش از این معاون زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان بود که با کناره گیری آقای خلیلزاد جای او را می گیرد.