رئیس سازمان امنیت روسیه روز چهارشنبه دو تیرماه گفت که کشورش با ایالات متحده آمریکا برای شناسایی مجرمان سایبری همکاری خواهد کرد.

این خبر یک هفته پس از آن منتشر می‌شود که رهبران دو کشور موافقت کردند تا همکاری در برخی حوزه‌ها بین دو کشور را تقویت کنند.

الکساندر بورتنیکف، رئیس سازمان فدرال امنیت روسیه، گفت او از توافقاتی که هفته گذشته در جلسه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، با جو بایدن، همتای آمریکایی‌اش، به‌دست آمد پیروی خواهد کرد.

این اولین نشست رودررو بین رهبران دو کشور از زمان آغاز کار به دولت بایدن در آمریکا بود.

آقای بورتنیکف در یک نشست امنیتی در مسکو گفت که «در زمینه شناسایی هکرها با آمریکا همکاری خواهیم کرد و انتظار همکاری متقابل از آن‌ها داریم».

یک مقام ارشد دیگر نیز گفت که مسکو منتظر پاسخ واشینگتن برای رایزنی در مورد موضوعات امنیت سایبری است.

در دیدار رهبران دو کشور، جو بایدن به ولادیمیر پوتین گفت برخی زیرساخت‌های حیاتی کشورها باید به‌طور کامل از دسترسی حملات سایبری خارج و در امان باشد.

به تازگی تبهکاران سایبری با هدف دریافت باج، باعث از کار افتادن گسترده یکی از خطوط اصلی انتقال نفت در آمریکا شدند و قطعی سوخت‌رسانی باعث شد تا قیمت بنزین در آمریکا به ۳.۰۲۸ دلار در هر گالن برسد.

در بسیاری از موارد حملات سایبری، مقام‌های ایالات متحده گفته‌اند که این تبهکاران، مستقیماً برای دولت روسیه کار می‌کنند یا از خاک روسیه عملیات خود را انجام می‌دهند.

کرملین هرگونه دست داشتن در این حملات را رد کرده است.