نماینده روسیه در کمیسیون مشترک برجام می‌گوید هدف از مذاکرات هسته‌ای بازگشت به برجام اصلی است که سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهانی امضا شد، نه بیشتر و نه کمتر.

میخائیل اولیانوف روز جمعه ۸ مرداد با انتشار توئیتی در ادامه گفت همه طرف‌های مذاکره مراقب باشند که حتی بصورت غیرعامدانه چنین بینش و احساسی ایجاد نکنند که از هدف مشترک منحرف شده و خواهان اضافه کردن چیزی به برجام هستند.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای ۳۰ خرداد به پایان رسید و معلوم نیست دور جدید مذاکرات چه زمانی برگزار می‌شود.

قبلا آقای اولیانوف به همراه دیپلمات‌های غربی و عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، گفته بودند که ادامه مذاکرات به دولت آتی ایران با ریاست ابراهیم رئیسی محول خواهد شد.

نمایی از پهپادهای ساخت ایران در جریان یک بازدید فرماندهان سپاه پاسداران

وال استریت جورنال: آمریکا به‌دنبال تحریم‌های موشکی و پهپادی جدید علیه ایران است

از طرفی به تازگی خبرگزاری رویترز از قول چند منبع ایرانی گزارش داده که جمهوری اسلامی در صدد است گزینه‌هایی مانند فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته و حق غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را در مذاکرات آتی مطرح کند.

همچنین قبلا فرانسه، خواهان گنجاندن برنامه موشکی و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی در منطقه و نگرانی امنیتی اعراب در مذاکرات شده بود و دولت آمریکا نیز اعلام کرده است برجام پیش‌زمینه‌ای برای مذاکرات و رفع نگرانی‌های دیگر خواهد بود.

ایران می‌گوید که حاضر به هیچ نوع مذاکراتی بعد از احیای برجام در خصوص توانایی‌های موشکی و سایر توانمندی‌های خود نیست.

این میان در حالی که حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران اخیرا مجلس ایران را به کارشکنی برای رسیدن به توافق هسته‌ای متهم کرد، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۶ مرداد، در آخرین دیدار با اعضای دولت روحانی گفت: «هر جایی که کارهایتان را منوط کردید به غرب، ناموفق ماندید».

وی گفت آمریکایی‌ها در این مذاکرات بر سر «موضع عنادآمیز خود محکم ایستادند و یک قدم هم جلو نیامدند».

به‌گفته آقای خامنه‌ای، آمریکا علاوه بر عدم رفع تحریم‌ها «شرط هم می‌گذارند و می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود و گرنه توافقی نخواهیم داشت».

یک روز بعد از سخنان آقای خامنه‌ای، کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، اعلام کرد در جریان مذاکرات احیای توافق هسته‌ای، آمریکایی‌ها بسیاری از خواسته‌های جمهوری اسلامی را برای احیای این توافق از جمله برداشتن تحریم‌های ۵۰۰ شخص و نهاد را نپذیرفته‌اند.

هشدار بلینکن: مذاکره با ایران نمی‌تواند نامحدود ادامه یابد

خبرگزاری رویترز و روزنامه وال استریت جورنال اخیرا گزارش دادند که آمریکا برای فشار به جمهوری اسلامی برای بازگشت به میز مذاکرات در نظر دارد تحریم‌هایی برای توقف صادرات نفت ایران به چین اعمال کند.

وال استریت جورنال روز پنجشنبه هفتم مرداد نیز از برنامه دولت جو بایدن برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به‌دلیل پیشرفت‌های این کشور در زمینه تولید و به‌کارگیری موشک‌های هدایت شونده دقیق و هواپیماهای بدون سرنشین خبر داد.