به دنبال بیرون راندن هواداران دونالد ترامپ از ساختمان کنگره در واشینگتن، شامگاه چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه نشست مشترک قانون‌گذاران مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده برای شمارش آرای الکترال نامزدهای انتخابات سوم نوامبر ریاست‌ جمهوری از سر گرفته شد.

مایک پنس، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا، در آغاز نشست شامگاه چهارشنبه گفت، ما خشونت رخ داده در اینجا را به شدیدترین حالت ممکن محکوم می‌کنیم.

او اضافه کرد، به کسانی که امروز در ساختمان کنگره تخریب به بار آوردند: شما پیروز نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی‌شود. آزادی پیروز می‌شود. و این (کنگره) همچنان خانه مردم است.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا هم در سخنانی با محکوم کردن حمله به کنگره گفت، آنچه امروز روی داد «شورش ناکام» بود.

وی در ادامه تصریح کرد کاری را که امروز برای تایید انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ آغاز کردیم بر اساس قانون نهایی می‌کنیم.

چاک شومر رهبر اقلیت سنا نیز در سخنانی گفت، کسانی که به داخل کنگره هجوم بردند تظاهرکننده و معترض نبودند، بلکه «تروریست داخلی» بودند.

چاک شومر اضافه کرد: این اتفاق خود به خودی روی نداد. بخش مهمی از مسئولیت آن بر عهده رئیس جمهور است.

او در ادامه مهاجمان را «اوباش» خواند و خواستار تعقیب قضایی آنها شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشینگتن دی‌سی، علاوه بر چهار کشته در هجوم به کنگره، تاکنون ۵۲ نفر نیز بازداشت شده‌اند. از این تعداد ۴۷ نفر به دلیل نقض حکم منع عبور و مرور در شهر دستگیر شده‌اند.

تاکنون دو تن از ۱۲ سناتور جمهوری‌خواه در صحن اعلام کردند که بعداز رویدادهای روز چهارشنبه، دیگر اعتراضی به نتیجه انتخابات ندارند.

سناتور جمهوری‌خواه کلی لافلر از ایالت جورجیا نیز اعلام کرد که از اعتراض خود صرف نظر کرده است. خانم لافلر ساعاتی پیشتر در دور دوم انتخابات از رقیب دموکرات خود شکست خورده بود.

با این حال شش سناتور جمهوری‌خواه از جمله تد کروز و جاش هالی بر اعتراض خود نسبت به انتخابات تاکید کردند.

سناتور دموکرات دیک دِربین، از ایلینوی، نیز گفت، مهاجمان به دعوت رئیس جمهوری به واشینگتن آمدند، برای این که در چنین روزی کنگره تایید آرای الکترال را بررسی می‌کرد.

در ادامه، جاش هالی، سناتور جمهوری‌خواه با محکوم‌کردن خشونت روز چهارشنبه گفت، خشونت جایی در آمریکا ندارد.

وی در ادامه اعتراض خود را به نتیجه انتخابات ایالت پنسیلوانیا اعلام کرد.

در ادامه این نشست٬ رای‌گیری در سنا برای بررسی نخستین اعتراض سناتورهای جمهوری‌خواه به نتیجه انتخابات در ایالت آریزونا برگزار شد. این اعتراض با ۹۳ رای مخالف در مقابل ۶ رای موافق رد شد.

در مجلس نمایندگان نیز اعتراض سناتورهای جمهوری‌خواه به نتیجه انتخابات در ایالت آریزونا با ۳۰۳ رای مخالف در مقابل ۱۲۱ رای موافق رد شد.

نشست مجلس نمایندگان آمریکا برای تایید آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر چهارشنبه ساعت ۹ شب به وقت محلی آغاز شده بود.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان در سخنانی با اشاره به رویدادهای روز چهارشنبه تاکید کرد که این می‌تواند سرآغاز شروع تازه‌ای باشد.

در نهایت در ساعت ۴۵: ۱۱ شب نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان با تایید نتیجه الکترال کالج ایالات مختلف آغاز شد.

هجوم به ساختمان کنگره

بعدازظهر روز چهارشنبه همزمان با آغاز نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان گروهی از هواداران رئیس‌جمهوری آمریکا پس از سخنرانی وی به ساختمان کنگره حمله کرده و با نیروهای پلیس محافظ ساختمان درگیر شدند.

هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره؛ چهار نفر کشته شدند

معترضان هوادار دونالد ترامپ با ورود به ساختمان با پلیس درگیر شده و وارد صحن دو مجلس و دفاتر نمایندگان شدند.

نیروهای پلیس نمایندگان را به نقطه امنی منتقل کردند. گزارش‌ها حاکی است که مایک پنس، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به محل دیگری منتقل شدند.

با این حال با اعمال مقررات منع تردد از ساعت شش عصر نیروهای پلیس تمامی مهاجمان را از ساختمان کنگره و اطراف آن بیرون راند.

شماری از مقام‌ها دولت دونالد ترامپ و نمایندگان جمهوریخواه حمله معترضان به ساختمان کنگره را محکوم کرده‌اند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ورود مهاجمان به ساختمان کنگره را محکوم کرده‌اند.

میت رامنی، سناتور جمهوریخواه هم ورود معترضان به ساختمان را قیام علیه دموکراسی در ایالات متحده خوانده است.

این سناتور جمهوریخواه گفته است، آنچه امروز رخ داد، شورشی بود که رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا آن را کلید زد.