در حالی که شیوع بیماری کووید۱۹ در ایران کماکان روند بحرانی خود را طی می‌کند تامین واکسن مورد نیاز برای ایمن‌سازی در برابر همه‌گیری کرونا همچنان از دغدغه‌های جدی مردم به شمار می‌رود.

روند کند واکسیناسیون و کمبود واکسن‌هایی که در شرایط کنونی متقاضی بیشتری نسبت به نمونه ایرانی دارند سبب شده تا بسیاری از شهروندان برغم قرار گرفتن در اولویت بندی واکسیناسیون همچنان از دریافت واکسن محروم بمانند و گروهی دیگر نیز با تاخیر‌های طولانی دوز دوم را دریافت کنند.

اسپوتنیک تولید ایران؛ برای توزیع داخلی یا صادرات؟

تازه‌ترین اخبار مرتبط با واکسیناسیون کرونا در ایران به اظهارات ضد و نقیض مسئولان ذیربط در خصوص تولید واکسن روسی اسپوتنیک وی مربوط می‌شود.

در حالی که حدود دو ماه از راه‌اندازی خط تولید آزمایشی واکسن اسپوتنیک وی در ایران می‌گذرد معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران از ارسال کلیه محموله‌های واکسن تولید شده در ایران به روسیه خبر داده است.

محمد کریمی نیا با طرح این موضوع در واقع به برون‌سپاری تولید واکسن از سوی روسیه اشاره کرده و یادآور شده که واکسن اسپوتنیک تولید شده در ایران قرار نیست در این کشور توزیع شود.

این در حالیست که کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران در سخنانی مغایر با موضوع مطرح شده توسط معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران، این ادعا را دروغ توصیف و تاکید کرده که طرف روسی هنوز برای محصول تولید شده در ایران جهت تولید انبوه مجوز صادر نکرده و اساسا هیچ مجوزی از سوی سازمان غذا و دارو برای صادرات واکسن صادر نشده است.

میثم کریمی، مدیر روابط عمومی شرکت داروسازی اکتوورکو نیز در گفتگو با ایرنا از تولید کننده ماهانه ۹۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی و دو میلیون و ۲۰۰هزار دوز واکسن اسپوتنیک لایت در ایران خبر داده و تاکید کرده «واکسن اسپوتنیک تولید شده در کشور فقط برای مصرف و بازار داخلی است.»

مدارس و دانشگاه‌ها در صورت بهبود روند واکسیناسیون بازگشایی می‌شوند

دولتمردان ایران پس از ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی و با توجه به افزایش بی سابقه شمار قربانیان کرونا در این کشور چندی پیش اعلام کردند برای تامین واکسن‌های فایزر و مدرنا دیگر محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد اما با توجه به همه‌گیری پرشتاب ویروس دلتا، کشورهای تولید و توزیع کننده واکسن در حال حاضر اولویت را به شهروندان خود داده‌اند.

از سوی دیگر بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه با توجه به نزدیک بودن شروع سال تحصیلی جدید بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را منوط به روند واکسیناسیون در ایران اعلام کرد.

بر اساس آنچه مقامات دولتی در ایران اعلام کرده‌اند تاکنون ۱۹ میلیون و ۲۹۷ هزار و ۵۸۲ نفر دوز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و ۴۰۷ هزار و ۳۱۱ نفر نیز برای بار دوم واکسینه شده‌اند.

مجموع واکسن‌های تزریق شده به جمعیت ۸۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری ایران تاکنون به گفته مسئولان وزارت بهداشت ۲۸ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۸۹۳ دوز اعلام شده است.